Bilgi Arşivi

Hava Yastığı Lambası Yanma Nedenleri (AİRBAG)

Hava Yastığı Lambası Yanma Nedenleri (AİRBAG), pratik bilgiler bölümünde Hava Yastığı Lambası Yanma Nedenleri (AİRBAG) başlığı altında bilgi aktarmak istedik. Hava Yastığı Lambası Yanma Nedenleri (AİRBAG) ile alakalı tüm detaylar makalemizde..

Hava Yastığı Lambası Yanma Nedenleri (AİRBAG)

Otomobillerde sürücünün ve yolcuların güvenliğini sağlayan unsurların başında bulunduğundan hava yastığı lambasının yanma nedenleri önemsenmelidir. Araçlarda yolcuların ve sürücünün hayatını korumak amaçlı çeşitli mekanizmalar kurulmuştur. Hava yastığı, araçlardaki güvenlik mekanizmalarından biridir. Otomobilin çarpması durumunda mekanizma içindeki gazın etkisi ile yastık şişer. Şişen yastık açılır ve böylece sürücünün yahut yolcunun muhafaza edilmesi amaçlanır. Her araçta bulunması gereken bir parçadır. Diğer mekanizmalarda olduğu gibi hava yastığında da arada bir arızalar yaşanabilir. Genel olarak görülen hava yastığı arızaları içinde;

 • Lamba arızaları olup lambanın yanıp sönmesi
 • Lambanın hiç yanmaması
 • Lambanın devamlı yanması

Mekanizma içindeki arızanın durumuna bağlıdır. Hava yastığı lambasının yanma nedenleri mekanizmadaki arızaya bağlı olarak değişir. Bazen hava yastığı lambasının uzun süreli yanık olduğu fark edilir. Böyle bir durumda araç stopettirilip yeniden çalıştırıldığında lambanın genelde söndüğü görülür. Şayet lamba stoptan sonraki çalıştırılmada sönüyorsa hava yastığında problem yoktur. Lakin arıza lambası sönmeyip yanmaya devam etmektesa o zaman durum mühim bir hava yastığı arızasının olduğunu gösterir.

İçindekiler

Hava Lastiğinin Devamlı Yanmasındaki Nedenler Neler Olabilir

Güvenlik açısında mühim olan hava yastığı ile alakalı yaşanan arızalar dikkate alınmalı, ihmal edilmemelidir. Hava yastığı lambasının yanma nedenleri çeşitlidir. Araçtan araca değişebilir. Lamba devamlı yanıyor ve hiç sönmüyorsa;

 • Hava yastığı söketlerinde temassızlık
 • Direksiyon sökülmesi
 • Araç elektrik arızası
 • Hava yastığı takımı sırasında yaşanan sorunlar
 • Emniyet kemerindeki sensör bağlantılarındaki herhangi bir temassızlık

Bazı araçlarda alındığı andan ibu yana hava yastığı lambası devamlı yanar. Böyle bir durumda hava yastığının bundan öncekilerde açılıp açılmadığının kontrol ettirilmesi gerekir. Araç bir kaza geçirdiyse ve hava yastığı açıldıysa lamba devamlı yanık kalabilir. Hava yastığı lambasının yanma nedenleri içinde aracın bundan öncekilerde kaza yapmış olması olabilir. Daha önce yanmadığı halde sonradan yanmaya başladıysa sorunun ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız ustaya götürülmesi gerekir.

Hava Yastığı Lambasının Yanıp Sönmesi

Bir arıza olmasından daha öte güvenlik adına mühim bir unsur olduğu için hava yastığı arızaları önemsenmelidir. Araçlardaki herhangi bir arıza kuşkusuz ki herkesi rahatsız eder. Arabasını satmak isteyenler için ise bu durum daha bir trajiktir. Çünkü hava yastığı lambası yanan bir aracı kimse almak istemez. Satışa çıkarmadan önce yahut tedirginliğin son bulması için hava yastığı lambasının yanma nedenleri bulunup tamir ettirilmelidir.

Hava yastığı lambasının yanıp sönmesi genelde araç ilk çalıştırıldığında olur. Araba stop ettirilip tekrar çalıştırıldığında bu durum genelde geçer. Bunun nedeni hava yastığı mekanizmasının ani şişmelere hazır olmamasından kaynaklanır. Hava yastığı mekanizması sıkıştırılmış gazın ateşlenmesiyle çalışır. Araç ilk çalıştırıldığında sistem devreye sokulur. Sistem devreye girdiğinde ışık söner. Anlık bir problem oluştuğunda ışık yanıp sönmeye başlar. Aracın durdurulup tekrar çalıştırılmasının neticesinde önemsiz sistem sorunu çözülür.

hava yastığı arızası nasıl anlaşılır

Hava Yastığı Lambasının Hiç Yanmaması

Daha önce bir problem olmadığı halde sonradan hava yastığı lambası yanma yahut hiç yanmama poblemleri yaşanabilir. Araç çalıştırılırken hava yastığı ikaz ışığının goğrudan yanması gerekir. Yanan hava yastığı ikaz ışığı birkaç saniye sonra söner. Sonradan yaşanan olabilecek hava yastığı lambasının yanma nedenleri gibi yanmama nedeni de bazı arızalardan kaynaklanabilir. Bunlar;

 • Gösterge panelindeki ampülün patlaması
 • Kasıtlı olarak sökülmüş olması
 • Gösterge devrelerinde problem olması

Böyle bir problemle karşılaşıldığında hava yastığının çalıştığından emin olunmalıdır. Hava yastığının çalışıp çalışmadığını öğrenmek içi aracın bilgisayara bağlanması gerekir. Araçların çoğu satılmadan önce arıza ışıkları çalışamaz duruma getirilir.

Yanan Hava Yastığı Lambalarının Söndürülmesi

Araçlar ilk çalıştırıldığında birkaç saniye hava yastığı ışı yanar ve ardından kendiliğinden söner. Süreklilik arz etmeyen anlık hava yastığı lambasının yanma nedenleri basit bir arıza yahut temassızlıktır. Bu basit temassızlık araç stop ettirilip yeniden çalıştırılarak çözülür. Bazı araçlarda hava yastığı ışığının yanması kronikleşmiştir. Kalıcı bu durumlar için değişik çözüm metotları bulunmalıdır. Bu çözüm metotları şunlar olabilir;

 • Hava yastığı açma kapama tuşu bazı araçlarda bulunur. Tuş kapatıldığında hava yastığı ışığı devamlı yanıyor gibi görünür. Açma kapama tuşunu bilmeyen sürücüler lambayı kapatmak için fazlaca vakit harcarlar. Sorunun kaynağı yalnızca açma kapama düğmesi olabilir. Aracında açma kapama düğmesi olanlar ilk olarak on off durumunu kontrol etmelidir.
 • Koltukların altındaki sensörler kontrol edilmelidir.
 • OBD cihazına bağlanarak aracın arıza kayıtları okunmalıdır.
 • Emniyet kemeri sensörleri kontrol edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu