Başvurular

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır ?

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır ?, başvurular bölümümüzde Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır ?

2021 hasta bezi yardımı devlet aracılığıyla karşılanmaya sürdürmektedir. Hasta bezi yardımı nedir ? Hasta bez yardımı mesane yada büyük abdest kontrolü olmayan hastaların hasta bezi masraflarının devlet aracılığıyla SGK aracılığıyla ödenmesidir. Daha önce hasta bezi yardımından faydalanan vatandaşlar önce bez parasını kendi cebinden karşılıyor ardından SGK bez parasını ödüyordu. Yapılan değişiklikle artık vatandaş hasta bezi raporunu çıkardıktan sonra eczaneden ilaç alır gibi eczaneden yada Medikalcilerden hasta bezi parasını almaya başladı. Peki SGK bez parası ödemesini kimlere yapmaktadır ? SGK hasta alt bezi ödemesi için hangi şartları aramaktadır ? Hasta alt bezi raporu nasıl çıkarılır ? Açıklamalara geçelim.

2021 Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır

2021 hasta alt bezi yardımından yararlanmadan önceki aşamaları iyi bilmeli ve ona göre bu süreci başlatmakta yarar var. SGK hasta bezi ödemesinden faydalanabilmek için ilk kez elinizde hasta bezi kullanmasının zaruri olduğuna dair hasta bezi raporu bulunmalı. Yeşil kartlılara hasta bezi ,yaşlı hasta bezi, yatalak hasta bezi ve engelli hasta bezi bu anlatacağımız yardım kapsamına girmektedir.

Hasta Alt Bezi Parası Almak İçin Hasta Alt Bezi Raporu Nasıl Çıkarılır ?

2021 Hasta alt bezi raporu çıkarmak için Devlet hastanelerine yada Sağlık Ocaklarına başvuru uygulayabilirsiniz. Eğer hastanın bu sağlık kuruşlarına gitme durumu yoksa evde sağlık hizmetleri birimini arayabilir ve raporunuzu eve gelen ekip aracılığıyla verilmesini sağlayabilirsiniz. Evde sağlık hizmetleri numarası 444 38 33. Bu hattı ücretsiz bir biçimde arayabilir ve SGK hasta bezi yardımı için gerekli olan raporu temin edebilirsiniz.

Hasta Alt Bezi Raporumu Aldım. Şimdi Ne Yapmalıyım ?

  • Hasta alt bezi raporunuzu aldıktan sonra sağlık ocaklarından yada hastaneden ilaç yazdırır gibi hasta bezinizi yazdırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerek hususlar ise şunlar:
  • Uzman Doktorun kaşesi ve imzası bulunmalı
  • Reçete de hasta bezi ihtiyacı belirtilmeli. Yani 1 aylık mı yoksa 2 aylık bez gereksiniminizı alacaksınız. Eğer bir aylık hasta bezi yazdıracaksanız 120 adet eğer 2 aylık hasta bezi yazdıracaksanız 240 adet bez yardımı alacaksınız. Yazdırdığınızdan fazlasını yada azını alamazsınız.
  • En son aldığınız reçetenin Uzman doktor aracılığıyla kaşelenip mühürlendiğinden emin olun. Daha sonra da bu reçetenin fotokopisini çekerek doktorunuza aslı gibidir kaşesi vurdurmayı unutmayın.
hasta bezi yardımı
hasta bezi yardımı

Hasta Alt Bezi Reçetem Tamam. Sırada Ne Var ?

Hasta alt bezi reçetesiyle birlikte en yakın medikalciye yada eczaneye gidebilirsiniz. Ama unutmayın. Hasta alt bezi alım yapacağınız yerin sağlık bakanlığından onaylı yetkili bir satıcı olmasına dikkat edin. Aksi halde SGK hasta bezi yardımını ödemeyebilir. Ayrıca kesilen faturanın sağlık bakanlığının isteği standartlara uygun olmalı ve üzerinde SUT kodu bulunmalı. Aldığınız bezinde ulusal bilgi bankasına kayıtlı olması gerekmektedir. Bazı Avrupa ülkelerinden yasa dışı yollarla getirilmiş ve kayıt altına alınmamış bezlerin parasını devlet karşılamamaktadır.

Hasta Alt Bezi SUT Kodu

  • Çocuk Hasta Alt Bezi/ Çocuk Külotlu Hasta Alt Bezi kodu A10118 SUT
  • Hasta Alt Bezi/ Külotlu Hasta Alt Bezi kodu A10049 SUT

Hasta Alt Bezimi Aldım. Yapmam Gereken Başka Ne Kaldı ?

Eğer hasta alt bezinizi aldıysanız il sağlık müdürlüğüne giderek evraklarınızı teslim etmeniz gerekiyor.

Bu evraklar:

  • Hasta bezi reçeteniz
  • Hasta bezi raporunuz
  • Medikalden aldığınız faturanın bir örneği
  • Hasta kimlik fotokopisi

Hasta Alt Bezi Yardımı Ne Kadar ?

Sağlık bakanlığı aracılığıyla 15 gün sonra hastanın var ise emekli maaş kartına, eyer yok ise tc kimlik numarası ile herhangi bir ziraat bankası şubesinden paranızı çekebilirsiniz. Sağlık bakanlığı hasta bezi parınızı her ayın 8 ile 14 içinde parayı göndermektedir. Bu tarihler içinde paranızı çekmediğiniz takdirde hasta bezi paranız otomatik olarak SGK’ya geri gitmektedir. Tekrardan diğer ayın yine 8 ile 14 içinde tekrardan hesabınıza gelmektedir. Bundan dolayı mutlaka her ayın 8-9-10-11-12-13-14 günü mutlaka paranızı çekiniz

Geri ödeme miktarları devlet aracılığıyla bez markası ve modeline bakılmaksınız 1 adet fiyatını 0,60 TL+KDV ( KDV dâhil 0,708 TL ) olarak belirtmektedirler.

SGK günlük 4 adet aylık ise toplamda 120 adet hasta bezini fiyatını karşılamaktadır. Eğer 2 aylık bir reçete yazdıracaksanız doktorunuza 240 adet olarak yazdırmalısınız. Buda toplamda 255 TL’lik bir ödemeye denk gelmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu