Bilgi Arşivi

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Nedir?, bilgi arşivimizde Hasarsızlık İndirimi Nedir? konusunu ele aldık. Hasarsızlık İndirimi Nedir? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi nedir? sorusu araç kaskosunu yenilemek isteyen bireylerin arama motorlarında çok fazla araştırdığı bir konudur. Hasarsızlık indirimi alabilmek için aracın bir yıl boyunca kaza yapmadan kullanılması gereklidir. Sigorta şirketleri tarafında tespit edilen bu değerler her sene değişik bir kademe olarak hesaplanır. Aracınızı hasarsız olarak kullanırsanız yenileme zamanında farklı oranlarda indirim alma şansınız olabilir. Bunun yanında priminizi daha az ödeyerek avantaj elde etmiş olursunuz. Hem kasko hem de trafik sigortasında hasarsızlık indirimi söz konusudur. Her ikisinden de faydalanabilmek için bir yıl boyunca kazaya karışmadan aracınızı kullanmanız mühimdir. Trafik sigortası hasarsızlık indirimi aktarımı süresi kaza yaşanmadığı sürece devam eder. Kaza meydana geldiği zaman her kaza için bir basamak düşülerek sürdürilir.

Hasarsızlık İndirimi Hakkı Nasıl Kaybedilir?

Aracınızı aldığınızda hasarsızlık indirimi hakkını elde etmeniz için bir yıl beklemeniz gerekir. Bu bir yıl içinde aracınızla kaza yapmamanız sonucu yenileme zamanında ilk yıl %30; ikinci yıl %40; üçüncü yıl %50 ve dördüncü yıl %60 oranında hasarsızlık indirimi alabilirsiniz. Poliçelerde verilen oranlar sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Hasarsızlık indirimi hakkı nasıl kaybedilir? Hasarsızlık indirimi kaza yaptığınızda ve bunu poliçenizden karşıladığınızda bozulmaktadır. Kaza neticesinde karşı taraf hatalıysa ve yaşanan hasarı karşılayacaksa hasarsızlık indiriminiz bozulmadan devam eder. Ama kaza olduktan sonra poliçenizi kullandığınız an hasarsızlık indirim hakkınızı kaybetmiş olursunuz. 

Yeni Araçlarda Hasarsızlık İndirimi

Aracınızı yenilediğinizde öncedenki aracınıza ait olan kasko hasarsızlık indiriminiz varsa kullanabilirsiniz. Hasarsızlık indirimi size ait olan bir hak olduğu için hasarsızlık indirimi yeni araç ile devam edebilir. Bunun yanında kasko poliçenizi düşük fiyatlı olarak satın alabilirsiniz. Trafik poliçelerinde ise yeni araç alındığında eski poliçe ve poliçeye tanımlı olan hasarsızlık indirimi geçersiz olmaktadır. Eski poliçenizden prim iadesini geri alabilirsiniz. Ama yeni araç için yeni bir poliçe yaptırmanız gerekmektedir. Trafik poliçeleri zorunlu poliçe kapsamı içinde olduğu için prosedüre uygun olarak yeniden düzenleme yapılır. Kasko ve trafik poliçelerinde uygulamalar farklıdır. Poliçelerinizi bu durumları değerlendirerek yaptırmanız ve yenileme tarihlerini aksatmadan işlemlerinizi yaptırmanız mühimdir. 

Bir önceki yazımız olan İkinci El Araçta KM ile Oynandığı Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde İkinci El Araçta KM ile Oynandığı Nasıl Anlaşılır?, Kilometre Orjinal mi ? Nasıl Anlaşılır ? ve Km’si Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır ? ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu