Bilgi Arşivi

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir?

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir?, bilgi arşivimizde Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir? konusunu ele aldık. Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir?

Hasar kaydı ve pert kaydı nedir? Hasar kaydı ve pert kaydı aynı şey midir? yada içinde ne gibi farklar mevcuttur? Bu ve bunun gibi sorular sürücüler için önem arz etmekte olup çok fazla sorulan sorular içindedır. Bu nedenle hasar kaydı ve pert kaydı ile ilgili en fazla sorulan ve araştırma konusu olan soruları yanıt bulabileceğiniz makalemizi bir araya getirdik.

Araç satışında ve alımında önemli yeri olan hasar kaydı ve hasar durumları önem arz etmektedir. Bunun yanında almış olduğunuz aracın öncedenki evveliyatında ne gibi hasarlarının oluştuğu ve hangi şartlarda toplandığıda en önemli aktörlerden biri olma özelliğini taşır. Sürücüler yolculuğa çıktığınızda kazasız ve belasız bir biçimde gideceklere yere ulaşmak isterler. Lakin her zaman bu istek ve dilek her zaman gerçekleşmeyebiliyor ve yaşanan kazalar neticesinde araçlar pert durumuna düşebiliyor.

Peki pert araç ne demektir? Pert araçlar tamamen hasar almış olan araç sınıfıdır. Kasko sigortalı bir aracın %70 yada bu miktardan daha fazla hasar alması durumunda çıkacak tamir masrafının sigorta değerine eşit olması, aracın “pert araç” olarak sınıflandırılmasına neden olmaktadır.

Kaskolu aracın pert olması, bu tür bir sınıflandırma aracın tehlikeli araç kategorisine girmesi demektir. Peki aracın pert sınıfına girip girmediği hangi şartlarda meydana gelir ve nasıl öğrenilir?

Aracın Pert Olup Olmadığının Tespit Edilmesi

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir?

Eğer bir kaza yapmışsanız bu durumda ilk kez sigorta şirketiyle iletişime geçersiniz ve bundan sonra süreç başlar. Bu sürecin en iyi ve bi hayli hızlı bir biçimde ilerlemesi 5 iş günü içinde hasar ihbarında bulunmanız gerekir ve kaza neticesinde bir araya gelen zararın boyutunun incelenmesi yönünden bir eksper talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hasar bildiriminde bulunabilmeniz için bazı belgelere gereksiniminiz olacaktır. İhtiyacınız olacak olan belgeler şu biçimdedir;

  • Kasko poliçesi,
  • Trafik kaza raporu,
  • Aracın hasarlı fotoğrafları,
  • Sürücünün ehliyet fotokopisi,
  • Ruhsat fotokopisi,
  • Alkol raporu

Yukarıda saymış olduğumuz belgeleri ilettikten sonra alakalı eksper inceleme başlatacaktır. Aracınıza belirlenecek olan pert kaydınıda bu eksperler belirlemektedir. İnceleme tamamlandıktan sonra araçta bir araya gelen hasar tespiti yapılır ardından parça ve tamirat masraflarının toplam maliyeti kaza tarihindeki rayiç değerine ulaşıyor veya araç rayiç değerini aşıyorsa, bu durumda aracınız tam hasarlı sayılacaktır.

Eksperin yapmış olduğu inceleme sonrasında sonuç sigorta alınan kuruma bildirilir. Eğer pert durumu söz konusuysa, sigortalı insana aracın piyasa değeri kadar ödeme gerçekleştirilir.Yaşanan hasarlar sonrası araç sahipleri bir takım konular ile ilgili ikilemde kalabiliyor. Bu konulardan biri hasar kaydı ve pert kaydı içindeki farktır.

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Arasındaki Farklar

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir?, Hasar kayıtları yapılan kazanın büyüklüğüne göre değişkenlik sağlayabilmekte olup ufak çaplı tamir işlemlerinide içeriyor olabilmektedir. Bu hasarları sorgulama yaptığınızda hasar kaydı olarak ve ne kadarlık bir hasar kaydının oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Geçmişinde hasar kaydı görülen bir araç pert kayıtlı olmadığı için kasko poliçesi düzenlenmesi noktasında herhangibir problem teşkil etmeyecektir. Lakin araçta pert kaydı yahut pert kaydına neden olacak derecede hasar oluşması durumunda kasko poliçelerinde sınırlama gelecektir ve böyle araçlar trafik yönünden tehlike arz edebilmektedir.

Hasar almış yada pert kaydı olan bir araçta bir araya gelen bu kayıtları yani TRAMER kayıtları silinemez. Bundan dolayı ikinci el araç alırken mutlaka ve mutlaka TRAMER kaydı sorgulatın. Böyle yaparak aracın geçmişte karıştığı kazaları ve bu kazaların büyüklüğüne dair size bilgi verecektir. 

Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır? ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için yazımıza inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde Sigortasız araç kaza yaparsa ne olur?, trafik sigortası olmayan araç kaza yaparsa ve Trafik Sigortası Olmayan Araç Kazaya Karışırsa Ne Yapılmalıdır? ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu