Başvurular

Hane Yardımı Nedir? Başvurusu ve Sorgulama

Hane Yardımı Nedir? Başvurusu ve Sorgulama, başvurular bölümümüzde Hane Yardımı Nedir? Başvurusu ve Sorgulama ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Hane Yardımı Nedir? Başvurusu ve Sorgulama ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Hane Yardımı Nedir? Başvurusu ve Sorgulama

?

Hane Yardımı Nedir? Başvurusu ve Sorgulama 2021; Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, dernekler, vakıflar vb. kurumlar; muhtaç ve ihtiyaç sahibi hanelere yani ailelere yönelik olarak bir çok ayni ve nakdi yardımlar yapıyor.

Kurumlar aracılığıyla yapılan sosyal yardımlara hane halkı kişi başı aylık net hemen hemen kazancı asgari ücretin 1/3’üne veya altına denk gelen aileler başvurabiliyorlar.

Gıda yardımı, yakacak yardımı, sosyal destek kartı yardımı, giysi yardımı, eşya ve mobilya yardımı vb. ailelerin gereksinimlerini karşılamak adına yapılan hane yardımları aracılığıyla muhtaç aileler; asgari temel gereksinimlerini ücretsiz bir biçimde karşılayabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca hane yardımı nedir? Hane yardımı başvurusu nasıl yapılır? Hane yardımı nasıl sorgulanır? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Hane Yardımı Nedir?

Sadece başvuru sahibine değil, başvuru sahibinin ev halkına yönelik olarak da yapılan yardımlara hane yardımı ismi veriliyor.

Yani başvuru sahibinin başvurusu ışığında ona ve ailesine yapılan gıda yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı, para yardımı vb. yardımlar; hane yardımı olarak adlandırılıyor.

Belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dernekler yahut vakıflar gibi kurumlar aracılığıyla yapılan hane yardımlarından ailede yaşayan tüm bireyler, faydalanmış oluyorlar.

Misal verilecek olursa; kış aylarında belediyeler aracılığıyla yapılan kömür ve odun yardımı aracılığıyla yalnızca başvuru sahibi değil, başvuru sahibinin eşi, çocukları, annesi veya babası gibi onunla birlikte aynı evi paylaşan bireyler de bu yardımdan yararlanmış oluyorlar.

Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane yardımı başvurusunun nasıl yapılacağı, başvurulmak istenen yardıma ve kuruma göre değişebiliyor.

Ülkemizdeki kurumlar aracılığıyla yürütülmekte olan en önemli hane yardımlarını ve bu yardımlara nasıl başvurabileceğinizi aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

Belediye Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler aracılığıyla yapılan gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, para yardımı vb. hane yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabileceğiniz gibi ikametgahınızın olduğu yerdeki belediyeye gidebilir ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurabilirsiniz.

Sosyal yardım başvuru formunda hanelerin ve başvuru sahiplerinin yararlanabilecekleri tüm yardımlar yer alıyor.

Başvuru formunda mevcut olan gıda ve erzak yardımı seçeneğini işaretlemek suretiyle gıda yardımına, yakacak yardımını işaretlemek suretiyle de yakacak yardımına başvurabilirsiniz.

E-devlet üzerinden belediyelerin sosyal yardımlarına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalı, başvuru formunu doldurduktan hemen sonra formun alt bölümünde bulunan sosyal yardım türleri başlığının altındaki seçenekler içinden yararlanmak istediğiniz hane yardımını işaretlemelisiniz.

Gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, para yardımı vb. seçenekleri işaretleyebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarına ikametgahınızın olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve burada form doldurarak, başvurabiliyorsunuz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olarak; giysi yardımı, eşya yardımı, gıda yardımı gibi yardımlara başvurabiliyorsunuz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla pandemi sürecinde hanelere yönelik olarak gerçekleştirilen para yardımından yani pandemi sosyal destek 1100 TL yardımından yararlanabilmeniz içinse başvurunuzu e-devlet üzerinden gerçekleştirmeniz gerekiyor.

1100 TL 3.faz pandemi sosyal destek yardımına hemen başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

Birinci ve ikinci faz pandemi sosyal destek ödemeleri; hane halkı toplam aylık kazancı, 5000 TL altında olan dar gelirli ailelere yapılıyordu. Memurlar, emekliler ve bazı meslek mensupları bu yardıma başvuramıyordu.

3. faz pandemi yardımında ise aylık kazancın 5000 TL altında olması şartı kaldırıldı. Yani aylık kazancınız 5000 TL üzerinde olsa dahi 3. faz sosyal destek yardımına başvurabiliyorsunuz.

Lakin memurlar, emekliler ve birtakım meslek grupları hala 1100 TL para yardımına başvuramıyorlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki işsiz, muhtaç ve gelirsiz vatandaşlara yardım eli uzatan TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; hanelere yönelik olarak kuru gıda yardımı, yoksullik maaşı bağlanması, muhtaçlara aşevinde her gün sıcak yemek dağıtılması vb. bir çok yardımlar yapıyor.

Kimsesiz ve gelirsiz engelliler; muhtaç dul kadınlar, 65 yaş ve üstü gelirsiz yaşlılar, yetim ve öksüzler; muhtaçlık aylığı olarak da adlandırılan yoksullik maaşına başvurabiliyorlar. Başvurusu kabul görenlere 2021 yılı için aylık 1037,96 TL muhtaçlık aylığı ödeniyor.

Kuru gıda yardım başvurusu kabul gören muhtaç bireyler ise temel yemeklik malzemelerin olduğu gıda ve erzak kolilerini ev adreslerinden teslim alabiliyorlar.

Vakıflar Bölge Müdürlüklerine giderek veya Bölge müdürlüklerine posta yoluyla başvuru dilekçenizi ve gerekli belgeleri göndererek, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarına başvurabiliyorsunuz.

İnternet üzerinden veya e-devlet üzerinden şu an için bu kurumun yardımlarına başvurulamıyor.

Hane Yardımı Başvuru Sorgulama

Para yardımı, gıda yardımı, kömür yardımı gibi hane yardım başvurularınız; başvurduğunuz kurum aracılığıyla değerlendirildikten sonra hemen hemen birkaç ay içinde başvuru sonucunuz size bildiriliyor.

Başvurunuzun ne zaman sonuçlanacağı ise yoğunluk durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Başvuru değerlendirme aşamasında başvurduğunuz kurumlar; başvuru formunda veya dilekçesinde paylaşımı yaptığınız bilgilerin bunun yanında kurumlara teslim ettiğiniz başvuru evraklarını da detaylıca inceliyorlar.

İnceleme sonrasında hane yardımı alıp alamayacağınıza dair kararlarını veriyorlar.

Söz konusu vakıflar olduğunda vakıf mütevelli heyeti; başvuruları değerlendirirken belediyelerde başvurular; belediye değerlendirme kurulu aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Belediye Hane Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediyeler aracılığıyla yapılan hane yardımı yani gıda yardımı, yakacak yani kömür ve odun yardımı vb. yardım başvurularınızın kabul edilip edilmediğini rahatlıkla sorgulayabiliyorsunuz.

Gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı vb. başvurularınızın sonucunu öğrenmek yani başvurunuzu sorgulamak istediğinizde ise başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeyi arayabilir veya belediyeye gidebilirsiniz.

E-devlet başvuru sayfası üzerinden TC kimlik no ve şifre detaylarınızle sisteme giriş yaparak, başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Yani https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linki üzerinden başvurunuzun sonucunu görüntüleyebilirsiniz.

Alternatif olarak ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilir, belediye sosyal yardım başvuru sonucunuza dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hane Yardımı Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurunuzu sorgulamak adına başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilir veya vakfa gidebilirsiniz.

E-devlet üzerinden de sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

E-devlet yardım başvuru sorgulama sayfasına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Alternatif olarak ALO183 veya ALO144 sosyal destek hatlarından birini de arayabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Hane Yardımı Başvurusu Sorgulama

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı yahut muhtaçlık aylığı vb. yardım başvurunuzun sonucunu da e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Başvuru sorgulama işlemi için hemen https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Ya da başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz Bölge müdürlüğüne ait telefon numarasını arayabilirsiniz.

Hane Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Hane yardımı başvurusu için gerekli belgelere, başvuru şartlarına ve başvurudan faydalanıp faydalanamayacağınıza dair bilgi edinmek adına kurumlara ait telefon numaralarını arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hane yardımlarıyla alakalı her türlü soru ve istekleriniz için ALO144 veya ALO183 Sosyal Destek hattını, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü başvurularınızla alakalı olarak Bölge Müdürlüklerini arayabilirsiniz.

Belediye yardımlarına dair sorularınız için ALO153 Beyaz Masa hattı yahut belediyeye ait telefon numarası üzerinden yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Hane Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardım başvuru formunda başvuru sahibinin aylık gelirine, mesleğine, hane halkı kişi sayısına, hane halkı çalışan kişi sayısına dair bazı sorular yanıtlaması gerekiyor.

Başvurulan kurumlar; başvuru formundaki bilgileri değerlendirip, başvuru sonucuna dair karar veriyorlar.

Bundan dolayı de tüm başvuru sahiplerinin formda bilgileri eksiksiz bir biçimde paylaşmaları gerekiyor.

Kurumların başvuru sahibine dönüş gerçekleştirebilmeleri noktasında başvuru sahibinin e-mail adres, telefon, adres vb. bilgileri de doğru paylaşması, yardımları alabilmesi noktasında bi hayli önem arz ediyor.

Formda yanlış bilgileri kasten paylaşan, işi olmasına rağmen kendisini işsiz gösterenler ve hane yardımı alanlar, sonradan muhtaç olmadıklarının kurum aracılığıyla fark edilmesi halinde aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Ödeme yapmayanların ile ilgili ise kurum aracılığıyla dava açılıyor.

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Hane yardımlarının kaç ayda bir ihtiyaç sahibi veya muhtaç ailelere yapılacağı ailenin muhtaçlık durumuna, ailedeki kişi sayısına, yardım yapan kurumun bütçesine ve yardım türüne göre değişebiliyor.

Misal verilecek olursa, belediyeler kış ayları yaklaşmaya başladığında yani Kasım ve Aralık aylarında ailelere soğuk havalarda ısınabilmeleri için kömür ve odun yardımı yapıyor.

Nakdi yardımlar yani para yardımları ise yılda birkaç sefer olabileceği gibi sürekli olarak de olabiliyor.

Gıda ve erzak içeren yardım kolileri ise yoksul ailelere genelde 2-3 ayda bir dağıtılıyor.

Gıda ve erzak kolileri; hemen hemen 4 kişilik bir ailenin bir aylık beslenme giderlerini karşılayacak yağ, peynir, bulgur, makarna vb. malzemelerden oluşuyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla muhtaç aileler için bağlanan yoksullik maaşı ise her ay için ödeniyor. Ödemeler; muhtaç vatandaşların PTT hesaplarına düzenli bir biçimde yatırılıyor.

Hane Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi hane yardımlarının ayın kaçında yatacağı, değişiklik gösterebiliyor.

Gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, para yardımı gibi hane yardımlarının teslim ediliş tarihlerinde herhangi bir belirli gün yer almıyor.

Fakirlik maaşı ise ayda bir sefer olacak biçimde yatırılıyor. Misal verilecek olursa, ilk maaşını ayın 10’unda alan kişi, bir sonraki maaşını da ayın 10’unda çekebiliyor.

Hane Yardımı Nereden Alınır?

Gıda ve erzak yardımları; başvuru sahiplerinin ikametgah adreslerine teslim ediliyor.

Aynı biçimde kömür ve odun yardımları da birinin evine kadar yetkili bireyler aracılığıyla götürülüyor.

Para yardımları ise genelde birinin PTT hesabına yatırılıyor. Yani vatandaşlar; herhangi bir PTT şubesine giderek, hesaplarına yatırılan yardım parasını çekebiliyorlar.

hane yardımı başvurusu

hane yardımı başvurusu

Hane Yardımı Nasıl Alınır?

Hane yardımı almak için yukarıda da söz ettiğimiz gibi TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, belediyelere veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurabiliyorsunuz.

Başvurunuzun kabul olması için sizden talep edilen tüm belgeleri zamanında eksiksiz bir biçimde teslim etmeniz ve başvuru şartlarını taşıyor olmanız gerekiyor.

Yardımlar; muhtaç ve işsiz bireylerin bunun yanında aylık kazancı hane halkı aylık geliri, muhtaçlık sınırının altında kalan hanelere yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri, güncel asgari ücretin 1/3’üne veya altında bir rakama denk gelenlere de yapılabiliyor.

Başvurunuz sonrasında başvurunuz; başvurduğunuz kurum aracılığıyla değerlendirmeye alınıyor.

Değerlendirme sonrası başvurusu olumlu kabul gören bireyler; gıda yardımı, yakacak yardımı, para yardımı gibi hane yardımlarını almaya başlayabiliyorlar.

Kimi zaman kurumlar; kendilerine başvurmasalar dahi muhtaç ve yoksul oldukları basında yani haberlerde bulunan veya muhtaçlıkları zabıta ve diğer kurumlar aracılığıyla kendilerine bildirilen hanelere yönelik olarak da yardımlar yapabiliyorlar. Bu durumda işlemler, kurumlar aracılığıyla kendiliğinden başlatılıyor.

Hane Yardımı Kimlere Verilir?

Belediyelerin ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hane yardımlarından muhtaç yani işsiz vatandaşlar, engelliler, kimsesiz ve gelirsiz dul kadınlar, 65 yaş üzerindeki yaşlı ve gelirsiz yaşlılar, dar gelirli ve yoksul vatandaşlar, muhtaç asker ve şehit yakınları, yetim ve öksüz çocuklar, afetzedeler vb. ihtiyaç sahipleri yararlanabiliyorlar.

Hane yardımı alacak bireylerin mutlaka başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekiyor.

Ülkemizde hane halkı aylık net kişi başı kazancı, net asgari ücretin 1/3’ünü hiçbir biçimde aşmayanlar dar gelirli ve yoksul kabul ediliyorlar.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda, aşevi yardımları ise hane halkı aylık net toplam kazancı, asgari ücretin altında olan ailelere veriliyor.

Fakirlik maaşı ise yalnızca gelirsiz ve işsiz engellilere, gelirsiz dul kadınlara, yetimlere, öksüzlere, gelirsiz ve muhtaç 65 yaş ve üstü yaşlılara bağlanıyor.

Hane Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü vb. kurumlardan talep edilen belgeler; başvurulan yardım türüne ve kuruma göre değişebiliyor.

Hane yardımı için talep edilen en önemli evrakları aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aile bireylerine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aileye ait ikametgah belgesi
 • Aileye dair vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen yoksullik belgesi
 • Kirada oturan aileler için kira anlaşmasi
 • Aile bireylerine ait gelir belgesi
 • Mal beyanı
 • Öğrenci olan çocuklar için öğrenci belgesi
 • Yeni doğan bebekler için kimlik belgesi ve doğum raporu
 • Engelliler için 2022 engelli raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Afetzedeler için bilirkişi raporu
 • Başvuru formu veya dilekçesi

***Muhtaçlık sınırı altında yaşam sürmelerine rağmen üzerlerine kayıtlı gayrimenkulü veya kıymetli menkulü olanlar; hane yardımı alamıyorlar.

Yani üzerine kayıtlı arabası, evi, arsası, tarlası olan ailelere hane yardımı verilmiyor.

Kurumlar; yukarıdaki belgelerin bunun yanında ek belgeler de talep edebiliyorlar.

Misal verilecek olursa; dul kadınların eşlerinin vefatlarına dair ölüm belgesini teslim etmeleri gerekebiliyor.

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Hane yardımı kapsam dışına çıktı, ifadesiyle farklı zamanlarda başvuru sahipleri, e-devlet başvuru sonuçlarını sorgularken, karşı karşıya gelebiliyorlar.

Yardım kapsam dışına çıktı ifadesi; birinin başvurusunun onaylandığı, yardımın kısa bir zaman zarfında haneye teslim edileceği manasına geliyor.

Yani birinin yakın günlerde yardımdan yararlanabileceğini gösteriyor.

Hane Yardımı Kapsam Dışı Ne Demek?

Hane yardımı kapsam dışı, ifadesi; birinin başvurusunun kabul edilmediğini yani başvurusunun olumsuz neticelendiğını ifade ediyor.

Bu durum genelde birinin ve ailesinin aylık kazancının muhtaçlık sınırının üzerinde olmamasından veya birinin ve ailesinin diğer başvuru şartlarını karşılamıyor olmasından kaynaklanıyor.

Hane Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Hane yardımı geri çevirildi feshedildi, ifadesi; başvuru sahibinin başvurusunun kabul edilmediğini gösteriyor.

Yani birinin başvurulan yardımdan hiçbir biçimde yararlanamayacağına işaret ediyor.

Hane Yardımı Hak Sahibi Ne Demek?

Hane yardımı hak sahibi, ifadesi ile başvurusu kabul gören başvuru sahibi ifade ediliyor.

Hak sahibi ifadesi ile yardımdan yalnızca başvuru sahibinin yararlanabileceği kastediliyor.

Misal verilecek olursa; yoksullik maaşı almaya hak kazanmış kişi dışında hiçbir aile üyesi yani hak sahibinin eşi dahi PTT’ye giderek, eşi adına onun maaşını çekemiyor.

Hane Yardımı Ne Kadar?

Hane yardımının ne kadar olduğu, yararlanılan yardıma göre değişebiliyor.

Misal verilecek olursa; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 3.faz sosyal destek pandemi yardım başvurusu kabul görenlere 1100 TL ödeme yapılıyor.

Belediye nakdi hane yardımları ise tek seferli veya süreli 200 TL, 400 TL, 700 TL gibi farklı sayılarda olabiliyor.

Hane yardımının ne kadar bulunacağı üzerinde ailenin muhtaçlık durumu ve ailedeki kişi sayısı da belirleyici oluyor.

Diğer Hane Yardımı Nedir?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; başvuru formu doldururken, başvuru formunda gıda yardımı, yakacak yardımı, sosyal destek kartı yardımı, para yardımı vb. yararlanabilecekleri tüm yardımları görüntüleyebiliyorlar.

İhtiyaç duydukları yardımları işaretleyerek, bu yardımlara başvurabiliyorlar.

Şayet ailenin yararlanmak istediği yardım türü, başvuru formundaki sosyal yardım türleri içinde yer almıyorsa bu durumda birinin diğer hane yardımı seçeneğini işaretlemesi gerekiyor.

Bu makalemizde hane yardımı başvurusuna dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de hane yardımı alıyorsanız veya almayı planlıyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu