Sağlık

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, sağlık bölümümüzde Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ile alakalı bilgi aktaracağız.. Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir konusuna geçmeden önce bu hususta birkaç şeyden söz edelim. Bayanların, gebelik zamanında en rahatsız durumlardan biride baş ağrılarıdır. Doktorlar aracılığıyla normal olarak görülen bu durum farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

İlk üç ay daha çok görülen baş ağrılarının baskın sebebi migren olarak bilinmektedir. Migreni olan bayanların hamilelik dönemlerinde nöbetlerinin sıklaştığı ve ağrılarının arttığı gözlenmiştir. Bunun dışında diğer bayanlarda genelde gerilim tipi baş ağrısına rastlanmaktadır. Stres, endişe, üzüntü, uykusuzluk, dengesiz beslenme ve hormonsal bozukluklar bu ağrılara neden olabilmektedir.

Uzman doktorlar aracılığıyla yapılan araştırmalarda herhangi bir sonuca ulaşılamamış yani baş ağrısının sebebi kesinlikle bulunmamıştır. Lakin Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir noktasında önemli bir tespit var. Bu Hormonsal bozuklukların baş ağrısını tetiklediği araştırması. Birçok doktor bu hususta hemfikir. Yani hamilelik zamanında hormonların değişmesiyle birlikte ilk üç ayda orta şiddetli olarak baş ağrıları görülmektedir.

Hamilelik zamanında yaşanan kan basıncında ki değişiklik neticesinde da baş ağrısı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerin bunun yanında stres en önemli etkenler içinde yer alıyor. Aslını söylemek gerekirse Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun en iyi cevabı da burada. Kısa olarak stresten mutlaka uzak durmalısınız. Hamilelik zamanında bir çok bayan stresli, gergin, endişeli ve yorgun olmaktadır.

Bu etkenlerde başın ağrımasına neden olmaktadır. Sigarayı bırakmaya çalışan bayanlarda da ağrılar meydana gelmektedir. Sürekli olarak sigara kullanan ve bırakmaya çalışan bireylerin vücudu bu eksikliği hissettiği için ağrı meydana gelmektedir. Bu ağrılarla birlikte görme kaybı, çift görme ve mide bulantısı gibi belirtiler de ortaya çıkmaktasa kesinlikle doktora görünmeniz gerekmektedir.

Baş ağrısı hamile bayanların en fazla yakındığı konuların başında geliyor. Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir incelemelerinın kaynağıda aslında bu. Dolayısı ile yoğun yaşanan baş ağrılarının nasıl geçeceği ile ilgili bir çok soru sorulmaktadır. Bu ağrıların geçmesi için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Peki, bu yöntemler nelerdir? Hamilelik zamanında baş ağrısına ne iyi gelir konusunu ele alabiliriz.

Hamilelik zamanında su tüketimi en önemli konulardan biridir. Su tüketiminin yeterli olmaması durumunda dehidrasyon yani sıvı kaybı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle gebelik döneminiz boyunca bol bol su tüketmelisiniz. Zira su eksikliğinin baş ağrısına yol açtığu bilinen bir olgu.

Gebelik zamanında kesinlikle aç kalmamanız gerekmektedir. Sürekli olarak yiyecek tüketmelisiniz. Kan şekerinizin düşmemesi için öğünlerinizin sayısını artırmalısınız. Aşırı veya az yemekten kaçınmalısınız. Bu konu ile ilgili doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

Baş ağrılarınız bir türlü geçmiyorsa ve gebelik döneminizi zorlaştırıyorsa sıcak ve soğuk kompress uygulayarak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Başınızın ağrıdığı bölgeye buz torbası koymak ağrınızı biraz da olsa hafifletecektir.

Uyku düzeni hem gebelik dönemi yönünden hem de ağrılarınızı hafifletmek yönünden çok mühimdir. Uykusuz kalmak sizi yorgun düşürecek ve başınızın ağrımasına neden olacaktır. Bundan dolayı uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Bilhassa migren hastalarının tercih ettiği karanlık ve sessiz bir ortam baş ağrınızı geçirmeye yardım edecektır.

Duş almak baş ağrısını hafifletmek için tercih edilen taktiklerden biridir. Bilhassa sıcak duş almak baş ağrınızın geçmesi hususunda bi hayli etkilidir.

Egzersiz yapmak gebelik döneminizi olumlu etkileyeceği gibi baş ağrılarınızın geçmesi için de yardımcıdır. Egzersiz yapan hamile bayanların diğerlerine göre daha az baş ağrısı çektikleri saptanmıştır. Yaptığınız egzersizleri doktorunuzla paylaşarak uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Gebelikte baş ağrısına ne iyi gelir diye merak edenler egzersizleri ihmal etmemelidir.

Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir merakı içindesiniz. İşte etkili bir alternatif daha. İyi bir masaj. Masaj yapmak kasları gevşetip rahatlattığı için ağrıların geçmesinde de yardımcıdır. Başınızın ağrıdığı bölgeye parmaklarınızla masaj yaparak veya başka birisine yaptırarak ağrılarınız hafifletmeniz olabilecekdür.

Sonuçları kişiden insana değişiklik gösteren bu tedavi ile bir çok bayan ağrılarına son vermektedir. Bu tedavinin uygulanması için ilk kez doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Eğer doktorunuz onay verip bu tedavi yöntemini uygulayabileceğinizi söylerse uzman bireyler yardımıyla bu tedaviden faydalanabilirsiniz.

Normal zamanlarda de faydasını gösteren ve baş ağrılarını hafifleten bitkisel çaylar gebelik zamanında de bi hayli etkilidir. Lavanta çayı, melisa çayı ve papatya çayı gibi bitkiler sakinleştirici etkileri aracılığıyla ağrınızın geçmesi için önerilecek bir alternatiftir.

Açık havada yürümek her zaman insanları rahatlatan bir alternatiftir. Kapalı ve bunaltıcı alanlarda kalarak kendinizi daha fazla sıkmamalısınız. Dışarı çıkıp açık havada yürüyüş yaparak rahatlayabilir, ağrılarınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Yürüyüş ve spor gebelik zamanında abartılmamalı sınırlar çerçevesinde gerçekleştirilmelidir.

Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir sorusunu yanıtlandırdıktan sonra doktora görünme aşamasına gelebiliriz. Baş ağrısı, hamile bayanların birçoğunda görülmektedir. Yani en ufak baş ağrısı için bile doktora gitmeye gerek yoktur, çünkü bu ağrılar uzman doktorlar aracılığıyla normal olarak karşılanmaktadır.

Lakin ağrılar normalden farklı olarak seyir gösteriyorsa örneğin uyku halindeyken aniden başınıza ağrı giriyorsa, bu ağrıyla uyanıyorsanız ve uzun süre geçmiyorsa bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Ayrıca bu ağrılar herhangi bir travma sonrasında geliştiyse doktorunuzun görmesi iyi olacaktır. Zira Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir hususunda doktorunuzla birlikte hareket etmek daha doğru bir davranış.

Bunun dışında ağrıya ateş, görme problemi gibi sorunlar eşlik ediyorsa yine bir doktora muayene olmak mantıklı bir karar olacaktır. Aynı dikkati Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir incelemeleri yaparken de mutlaka göstermelisiniz.

Hamilelik zamanında ilaç kullanımını doktorunuzun onayı dışında kesinlikle yapmayın. Bilhassa dikkat etmeniz gereken nokta burası. Doktor kontrolü dışındaki ilaçların kullanımı hem size hem de bebeğinize zarar vereceği için bi hayli tehlikelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu