Sağlık

Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur?

Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur?, sağlık bölümümüzde Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur?

Hamilelikte bacak kasılması ve bacak uyuşması en sık karşılaşılan belirtilerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bilhassa de hamilelik dönemini zor geçiren kadınların en sık yaşadığı problemler; bacaklarda yaşanan dengesizlikler olarak bilinmektedir. Vücudumuzun bütün yükünü bacaklarımız taşıdığı için, ağrıların büyük bir kısmı da bacaklarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hamilelik zamanında yaşadığınız bacak uyuşmalarından korkmanıza gerek yoktur. Vücutta olan bacak uyuşmalarının sürekli olarak ortaya çıkmasındaki temel neden ise; göbeğe ve kalçaya yoğun derecede bir baskının uygulanıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum hamileliğiniz boyunca karşınıza çıkmayacak olsa da genelde ilk 3 ay boyunca yaşamanız çok normal bir durumdur.

Hamilelikte bacak uyuşması kadınlar kulübü aracılığıyla da en sık araştırılan konulardan bir tanesi olduğu için; gebelik sürecine yeni giren kadınların büyük bir kısmı da bu durumun normal olduğunu düşünmeye başlamışlardır. Bazı bireyler bacak ağrısının veya uyuşmasının doğum zamanının yaklaştığının bir belirtisi olduğunu düşünse de bu sürecin doğum zamanının gelmesi ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bazı zamanlarda, hamileliğin son aylarında bacak uyuşması yaşanıyor olsa da bu durum her zaman için geçerli değildir. Uzman jinekologların büyük bir kısmı, bebeğin gelişim süresi içinde uyuşma durumunun sürekli olarak meydana geldiğinı fakat bu problemlerin ilerleyen zamanlarda yavaşlayarak azalım yapacağını ve biteceğini de hastalarına belirtmeyi ihmal etmemişlerdir.

Hamilikte bacak uyuması neden olmaktadır? Diye düşünüyorsanız, bu sorunun cevabı bebek gelişimi ile doğru orantılı olacaktır. Bacak uyuşması yaşıyorsanız, bu durumu en kısa zaman zarfında geçirecek doğal metotlarden bir tanesi de hiç şüphesiz; hardal tohumu olacaktır. Hardal tohumu, huzursuz bacak sendromu yaşayan bireylerin de sürekli olarak kullandığı yöntemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Lakin hamilelik sürecinde her besini tüketmeniz doğru değildir. Bilhassa de vücudunuzda alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını sağlayan ürünler, hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız için iyi değildir. Bu nedenle, söz konusu ürünleri kullanmadan önce mutlaka jinekoloğunuza danışmanız gerekecektir. Doktorunuz size, bu konu ile ilgiliki en doğru bilgiyi verecek ve gerek gördüğü yerde bacak uyuşmasından kurtulabilmeniz için ilaç takviyesi de yapacaktır.

Hamilelikte bacak ağrısı doğum belirtisi mi? Sorularının sonrasında karıncalanmanın normal bir durum olup olmadığı da bir çok kişi aracılığıyla araştırılmaya sürdürmektedir. Hamilelikte süreci içinde yaşanan karıncalanmanın ve uyuşmanın mantıklı açıklamaları doktorlar aracılığıyla bildirilmiştir. Bu durumun altında yatan temel neden ise; Karpal Tünel Sendromu (KTS) olarak bilinmektedir. Karpal Tünel Sendromu, aşağı yukarı bütün gebeliklerde yaşanan problemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Karpal Tünel Sendromu, kemiklerin ve bağların içinde bulunan dar bir kanal türüdür. Bu kanalların üzerine bazı baskıların uygulanması ise; vücudunuzda uyuşmaların yaşanmasına neden olabiliyor. Bu süreç, yalnızca gebelik esnasında yaşandıysa; genelde gebelik bitiminde ortadan kalkacak ve bir daha da yaşanmayacaktır. Üstelik Karpal Tünel sendromu yalnızca bacaklarda değil, kollarda veya ellerde de ortaya çıkıp değişik bir seyir de gösterebiliyor. Bu tarz problemlerle karşı karşıya geldiğınız zaman, goğrudan korkuya kapılmanıza gerek yoktur.

Hamilelikte bacak ağrısı cinsiyet belirtisi olarak düşünse de bu durumun bebeğinizin cinsiyeti ile de herhangi bir bağlantısının olmadığı da uzman doktorlar aracılığıyla söylenmiştir. Bacak uyuşmasından kurtulmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz bazı doğal metotlar olsa da herhangi bir ilaç takviyesi almamanız sizin için daha doğru olabilir. Bunun yanında, bitki çayları tüketmeniz zaman geçtikçe rahatlamanızı sağlayabilir. Bitki çaylarının verdiği sakinleştirici etkiler de uyuşmaya maruz kalan bireylerin bir nebze de olsa rahatlamasına olanak tanıyacak etkenlerden biridir. Bacak uyuşması genelde, sabah erken saatlerde veya gece geç saatlerde yaşanan durumlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Lakin sinirin baskı yapma derecesine göre, bacak uyuşmasının farklı sürelerde görüldüğü de bilinmektedir. Bu tarz durumlar yaşanmaya başladığında ise; goğrudan doktora gitmek yerine bir süre beklemeniz sizin için daha doğrudur. Bilhassa de yeni gebeler, bacak uyuşması meydana geldiği zaman; bu durumun riskli bir sürecin göstergesi olduğunu düşünse de doktorlar, bacak uyuşmasının hamilelikte herhangi bir risk teşkil etmediğini de söylemişlerdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu