Sağlık

Hamam Tozu Nasıl Kullanılır?

Hamam Tozu Nasıl Kullanılır?, sağlık bölümümüzde Hamam Tozu Nasıl Kullanılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Hamam Tozu Nasıl Kullanılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Hamam Tozu Nasıl Kullanılır?

Birçok insanın, özellikle kadınların istenmeyen tüylerle başının dertte olduğunu bilinmekte. Bu istenmeyen tüylerden kurtulup daha temiz ve pürüzsüz cilde sahip olmak için kullanılan yöntemlerden birisi de geçmiş senelerden beri çoğunlukla tercih edilen ve aşağı yukarı herkesin rahatlıkla ulaşabileceği hamam tozudur. Hamam tozu genelde aktarlarda satılmaktadır ve düşük maliyetle istediğiniz verimi alabileceğiniz bir metottur.

Hamam tozu nasıl kullanılır konusuna gelince; istenmeyen tüylerden kurtulmak için hamam tozu kullanmaya karar verenler, uygulama alanının alanıne göre miktarı belirlemeli ve sonrasında tozu bir kaseye aktarmalıdır. Daha sonra suyu ağır ağır eklemeli ve kremsi bir karışım elde edene kadar karıştırmalısınız.

Hazırlanan krem karışımı uygulama yapılacak bölgeye sürülerek 4-5 dakika bekletilip hemen sonrasında temizlenmelidir. Temizlerken destek olarak pamuk tiftiği gibi bir bez kullanabilirsiniz. Bölgeyi temiz suyla yıkayabilirsiniz. Sert bastırmamakta yarar var. Daha sonra tüylerinizin döküldüğünü göreceksiniz. Yaklaşık 2 hafta sonra dökülen tüyler tekrar uzamaya ekranlara gelecektır.

Hamam tozundan sonra en fazla araştırılan hamam yağıdır. Bu yağ, toz hali gibi cildi istenmeyen tüylerden arındırmak için değil, arındırılıp dökülmüş olan tüylerin yeniden çıkmasını ertelemek ve tüylerin sıklığını azaltmak için kullanıır. Hamam tozu ile istenmeyen tüylerinizden kurtulduktan sonra cildinize 3-4 damla damlatın ve hemen hemen 7-8 dakika masaj yapıp iyice yedirin. Bu uygulamayı cildinizin tahriş olmaması adına hemen hemen 9-10 gün kadar zaman aralığı ile uygulamanız çok daha yerinde bir karar olacaktır.

Hamam tozu; kimyasal maddeler içerdiğinden kötü ve tehlikeli bir kokuya sahiptir. Bu nedenle hazırlarken ve özellikle kullanırken bu kokuyu olabilecek olduğunca solumamaya özen göstermek ve bu tozu kullanma işini bir an önce bitirmek mühimdir.

Hamam tozunun faydaları aşağı yukarı herkesin endişe ile merak ettiği bir konu olmaktadır.  Özel bir bitki olan hamam tozu birden fazla açıdan faydalıdır ve acaba hamam otu yağı tüyleri azaltır mı gibi bir soruveya olumlu yanıt verilebilir.

Jilet yahut diğer tüy dökücü kremlerle karşı karşıya geldirıldığında, tüyleri daha uzun sürede yenileyebilir. Kullanımı kolay bir şekilde ve  pratiktir. Fiyat olarak da diğer epilasyon kremlerinden fazla daha ucuz olduğu için bütçe dostudur. Cildi tahriş etmeden tüyleri basit bir şekilde çıkarmanıza yardımcı olabilir. Cildi kurutmaz yahut yağlı hale getirmez. Yine de çok az zaman aralıklarıyla kullanmanız ve cildinizde uzun süre bekletmeniz cilt sağlığınız yönünden zararlı bulunacağı için dikkat etmenizde yarar var.

Kullanımdan sonra ciltten basit bir şekilde temizleyebilirsiniz. Tüyler ile birlikte bez yahut liflerle ovarak deriden uzaklaştırıp cildinizi ferahlatabilirsiniz. Hamam tozunun kokusu çok rahatsız edici olabilir. Bilhassa bu noktada çok dikkatli olmalısınız. Hamam tozunu kullandıktan sonra aynı yeri beyaz sabun yahut duş jeli ile yıkarsanız koku basit bir şekilde ve rahatlıkla kaybolacaktır.

Hamam tozunun zararları nelerdir sorusunu sormak ve olası sonuçlardan haberdar olmak bi hayli mühimdir. Faydaları da göz önüne alındığında; bu zararlı bilerek, cildinizde deneyerek kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Gebelik zamanında olanlar özellikle hamam otu zararlı mı gibi önemli sorulara doğru yanıt alabilmek  için doğru bilgilere sahip olmak ve kullanım noktasında bi hayli bilinçli davranmak gerekmektedir.

Hamam tozu çok kuvvetli ve tehlikeli bir yapıya sahiptir ve kimyasal olarak As2S3 olarak adlandırılır. Hepimizin bildiği gibi, bazı insanlar hamam tozu kullandıktan zehirlenir, hatta ölüm noktasına kadar bile gidebilir. Bu kötü sonuçların nedeni ne yazık ki ki kokuya çok fazla maruz kalmaktır. Aynı nedenle, hamam tozu ve yağının bilinçsizce uzun süre ciltte bırakılması ciddi tahriş ve yanıklara sebep olabilir ve vücutta alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir.

Lakin yine de hamam tozu kullanmak istiyorsanız önce cildinizin ufak bir bölgesine uygulamanız, 2-3 dakika beklemeniz, temizlemeniz ve reaksiyon oluşmaması için bölgeyi 24 saat gözlemlemeniz gerekir. Ayrıca yüz ve göz gibi hassas bölgelerinizde asla kullanmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Ciltte kaşıntı, yanma yahut kızarıklık gibi değişik bir etki ile yüz yüze geldiyseniz bu tozu kesinlikle kullanmayınız. Aynı biçimde uygulayacağınız alanın iyi havalandırıldığından emin olmalısınız. Kesinlikle bu hamam tozunu hava olmayan ufak bir alanda kullanmayıp kokusuna uzun süre maruz kalmamaya çok dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu