Sağlık

Gül Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavileri Nelerdir?

Gül Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavileri Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Gül Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavileri Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Gül Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavileri Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Gül Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavileri Nelerdir?

Gül hastalığı tıbbi adıyla Roza ciltte kızarıklık ve iltihaplı sivilcelerle ilerleyen bir cilt hastalığıdır. Halk içinde Gülleme olarak bilinir. Genelde gıda alerjileri, hormonal dengesizlik veya güneşe bağlı olarak çıktığı kabul edilmektedir. Gül hastalığı, reflü ve mide ülseri ile eş zamanlı ortaya çıkabilir. Kızarıklar ilk etapta çıkıp ardından kaybolma gösterebilir. Hastalık genelde açık ten ve renkli gözlü bireylerde daha sık rastlanır. Bilhassa bahar aylarında etkili olan bu hastalık ciltte kırmızımsı, pembemsi lekelerle kendini belli ediyor. Merak etmeyin gül hastalığı nasıl tedavi edileceği ile ilgiliki tüm yanıtlar burada.

Gül hastalığının nedenleri tam anlamıyla bilinmemektedir. Bazı ırklarda (Kafkas) fazla görülmesi genetik olabileceği araştırılmış fakat herhangi bir gen bulunamamıştır. Mantarlar, stres, güneş ışığı, aşırı sıcak, makyaj malzemeleri ve baharatlı yiyecekler gibi nedenlere bağlı olarak Gül hastalığının gelişebileceği gözlenmiştir.

Hastalık kızarıklık ve yanma ataklarıyla başlıyor. Kızarıklık genelde burun üzerinde, yanaklar ve alın bölümünde görülüyor. Gül hastalığının ilerlemesi tüm vücutta görülmesine neden olmaktadır. Kızarıklık kalıcı hale gelmeye başlıyor ve üzerinde kılcal damarlarda artış ortaya çıkabilmektedir. Ciltte iltihaplı yada iltihapsız sivilcelerde görülmektedir.

Hastalığın semptomları ve seyri kişiden insana değişebilir. Gül hastalığı, hastaların 1/3’ünde göz tutulumu olarak da kendisini gösterebiliyor. Genelde 20-40 yaş arası kadınlarda görülüyor. Erkeklerde daha ileri yaşlarda görülüyor fakat kadınlarda oranla hastalık daha ağır ilerliyor. Erkekler de ileri durumlarda burun büyümesi gibi çeşitli etkiler olabiliyor.

Tüm hastalıklar da olduğu gibi Gül hastalığında da erken tanı çok mühimdir. Hastalık eğer erken teşhis edilirse tedavide o kadar etkili olur. Hastalar cildi tahriş edebilecek alkol, tonik gibi ürünlerden uzak durmalıdır. Metronidzol içeren krem ve jeller kullanılabilir. Şiddetli durumlarda sistemik tedaviler uygulanıyor. Daha ağır durumlarda A vitamini türevi ilaçlar kullanılmaktadır. İyileşme 2-6 ay sürebiliyor.

Hasta güneşten mutlaka korunmalıdır. Sauna, hamam gibi çok sıcak ortamlar hastalığı şiddetlendirebilir. Sıcak ve baharatlı yiyecekler de dikkatli kullanılmalıdır. Bunun bunun yanında teknolojiyle birlikte gelişen modern tıpta hastaya çeşitli tedavi metotları sunuyor. Mezoterapi, Fraksiyonel lazer gibi metotlarla hastalığın seyrine azaltmak veya bıraktığı etkileri silmeye faydalı oluyor.

Source: mayoclinic / medlineplus / medicinenet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu