Sağlık

Grafen Zararları Nelerdir?

Grafen Zararları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Grafen Zararları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Grafen Zararları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Grafen Zararları Nelerdir?

Günden güne hızla git gide artan teknolojik gelişmeler toplumların kendi öz tarihlerini yönlendirir. Grafenin de bu gelişmelerin içinde yer alabilmesi olabilecek olmuştur. Bronz ve demir antik çağ toplumlarında yayılabilmesi yönünden çok fazla önem arz ediyordu ki, bu madenlerin sonrasında böylece çağlar isimlendirilmiş oldu.

Bu son haftalarda, yeni bir maddenin geleceği değiştirme potansiyeline sahip olduğu fark edildi. Süper madde olarak adlandırılmış olan grafeni daha iyi anlamak için çabalayan birden fazla araştırmacı mevcuttur. Grafenin müthiş özelliklere sahip olması onun hemen hemen tanınmış görülmesini sağlıyor, fakat fizik ve mühendisliğin geleceği için çok gerçek ve sert etkiler ve tehditler ile yüz yüze kalınabilir.

Bunu tanımlamanın en kolay yolu, ince bir grafit tabakası olmasıdır. Bu yumuşak pul madde, kalemler için kullanılır. Grafit, elementel karbonun bir allotropudur, yani aynı atomlara sahiptir, fakat bu atomların düzeni farklıdır, bu da maddeye farklı özellikler verir.

Misal verilecek olursa, elmas ve grafit, her ikisi de karbon formlarıdır, fakat özellikleri çok değişikdır. Elmas çok kuvvetli olmasına rağmen grafit çok kırılgandır. Grafen atomları altıgendir. Onlar düzenlenir. İlginç bir biçimde, grafitten ayrıldığında grafen bazı sihirli özellikler sergiler. Bunun yanında, grafen bilinen evrendeki en kuvvetli malzemelerden biridir. Gerilme mukavemeti 130 GPa’dır (Giga Pa) Gücü çeliğin 100 katıdır.

Grafen hem iletken hem de şeffaftır. Bu nedenle, güneş pilleri için bir malzeme olarak büyük potansiyele sahiptir. Genelde güneş pilleri silikon kullanır Fotonlar bir maddeye çarptığında, silikon bir elektrik yükü oluşturur ve serbest elektronları serbest bırakır. Silikon, kendisine çarpan her foton için yalnızca bir elektron salıyor. Çalışmalar, grafenin kendisine çarpan her foton için birden fazla elektron salabildiğini göstermiştir. Bu nedenle, grafen güneş enerjisini dönüştürmede daha iyisini yapabilir.

Yakında, daha ucuz ve daha kuvvetli grafen piller, yenilenebilir enerjide büyük bir artışa sebep olabilir.

Grafenin zararları nelerdir konusuna gelince; Health Canada’nın grafen içeren maskelerin sevkiyatını, üretimini ve ithalatını sağlık riskleri oluşturabileceği için durdurmak istediğini hatırlayabilirsiniz. Çünkü grafen içeren maskeler üzerinde inceleme yapan yetkililer, ön değerlendirmelere dayanarak solunan grafen partiküllerinin akciğer toksisitesine neden olabileceğini tespit ettiler. Barselona’daki çeşitli merkezlerden bilim adamları, beyne implante edilebilen ve seyredilebilen mikro transistörler geliştirmek için bu esnek, ultra ince malzemeyi, grafeni kullanıyorlar.

Hepimizin bildiği gibi, beyin sinyallerinin her biri farklı bölgelerde alakalı bilgiler sağlayan yüksek ve düşük frekanslı sinyaller mevcuttur. 0.1 Hz’nin altındaki bu çok düşük frekanslar elektrotlarla ölçülemez, fakat bunları grafen mikrotransistörlerle okuyabiliriz. Farelerin beyinlerinde test edilmiştir. Çok ufak bir alanı kaplayan bu malzeme bunun yanı sıra sensör olarak da kullanılabilir.

Bu madde ile karbon bazlı mikroçiplerde elde edilebilir. Canlı hücrelerdeki hücresel süreçlerle etkileşime girebilir yahut bunları bozabilir ve hasara sebep olabilir. Uzmanlar, nanomalzemelerin vücutta karbon nanomalzemelere dönüştüğünde yahut dokularda biriktiğinde organlar için risk oluşturabileceğini dile getiriyor. Yani grafene maruz kaldığınızda; vücudun bağışıklık sistemi tepki verecek ve iltihaplanmaya neden olacak, bu da ilerde kanser bulunacağınız manasına geliyor.

Misal verilecek olursa, bunun için vücutta grafenin birikmesini ve aglomerasyonunu minimuma indirmek için bazı tavsiyelerde bulunurlar. Çünkü organizasyonda birikmesi ciddi zararlara sebep olabilir. İsrail’de ikinci doz Pfizer/BioNTech aşısı olan 62 kişide miyokard iltihabı (miyokardit) gelişti. ABD sağlık kuruluşunun CDC’sinde (Hastalık Önleme ve Önleme Merkezleri) bir grup uzman, mRNA ile aşılanan gençler içinde çok nadir görülen kalp hastalığının aşı ile alakalı olabileceğini dile getirdi.

Grafen, mekanik pul pul dökülme, sıvı faz pul pul dökülme, silisyum karbür ayrıştırma, kimyasal buhar çöktürme ve grafen oksit indirgeme gibi metotlarla hazırlanabilir. Grafen oksitin indirgeme yöntemi dışındaki metotların çıktısı düşüktür. Grafen oksidin indirgenmesi zor ve zaman alıcı bir işlemdir, fakat yüksek verimle ölçeklendirmek en uygunudur. Kimyasal bir yöntem olarak, grafen oksitin indirgenmesi çok zorlu bir zamantir ve süreç değişkenlerinin nihai ürünün performansı üzerinde büyük bir güce sahip olduğu sıkı süreç kontrolü gerektirir. Kimyasal buhar çöktürme gibi düşük verimli metotlarla grafen üretimi hususunda yerli araştırmalar olmasına rağmen, grafen oksitten kimyasal metotlarla grafen üretimi hala belirsizdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu