Müşteri Hizmetleri

Google Şikayet

Google Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde Google Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. Google Şikayet yazımızın detayları..

Google Şikayet

Google şikayetim var, Google şikayet var, Google şikayetlerini nereye yapabilirim? Google kullanıcı şikayetleri neler? Vb. sorulara yanıt aradığımız bu makalede sorularınıza yanıt bulabilir ve varsa şikayetlerinizi yorumlar bölümünden diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz.

Google Şikayet

İnternetin ve teknolojinin önlenemez gelişimi ile birlikte modern toplum yaşamının mühim parçaları halini aldı. Dünyanın her yerinde insanlar günün her anında teknolojik cihazları ve bundan dolayı da interneti yoğun biçimde kullanıyor. Bu durumda interneti yaşamın vazgeçilemez elzem ihtiyaçlarından birisi haline getiriyor. İnternetin, mobil cihazların bu denli gelişiminde öncü rol üstlenen kuruluş ise Google şirketidir.

Dünyanın her yerinde en fazla kullanılan arama motoru ve bunun yanı sıra da teknoloji şirketi olan Google, internet dünyasının mühim bir hakimi durumunda yer alıyor. İnternet aramalarından, dijital pazarlamaya, mobil cihazlardan yapay zekaya kadar her alanda bulunan bir şirket. Bu durumda dünyanın en büyük teknoloji ve internet şirketi konumunda yer almasını sağlıyor. Türkiye’de de ofisi bulunan ve hem bireysel kullanıcıya hem de kurumsal kullanıcıya odaklı geniş hizmet çeşitliliği ile bu gelişimin mühim bir parçası olmaya devam etmekte. Lakin ürün ve hizmetlerinin kullanımı sırasında veya genel internet kullanan bireylerin kullanım esnasında yaşadıkları problemlere kadar her türlü sorun için Google şikayet bildirimi yapılabiliyor.

Google aracılığıyla sunulan ürün ve hizmetleri kullanan kullanıcılarda şikayet bildirimi oluşturabiliyor. Tüm dünya çapında her bir kurumsal yapının sağladığı ürün ve hizmetlerindeki problemlere istinaden destek çözümleri sunması zorunludur. Bu nedenle günümüzde Google aracılığıyla kurulmuş olan bir Google şikayet servisi yer alıyor. Lakin Google’ nin bir internet hizmeti olması nedeni ile birden fazla kullanıcı, şikayetlerini nasıl oluşturabileceklerine dair bilgi sahibi değil. Özellikle de Google müşteri hizmetleri numarasının olup, olmadığı başta olmak üzere şikayetler ile alakalı olarak işlemin hangi birimlerince gerçekleştirildiği merak edilebiliyor.

Geniş ürün ve hizmet çeşitliliğinin yer alıyor olması nedeni ile de hangi şikayetler için hangi Google iletişim detaylarının kullanılacağı da ayrı bir soru olarak kullanıcılar içinde ön planda gözüküyor. Buna benzer belirsizlikler ve sorular dolayısı ile de günümüzde birden fazla kullanıcı şikayetlerini hatalı birimlere yapıyor veya hiç şikayet oluşturamıyor. Bu durumda ya şikayet sürecinin normal olması gerekene göre çok daha uzun olmasına veya mağduriyetin kalıcı olmasına neden olabiliyor.

Buna benzer durumlar ile yüz yüze kalınmaması için Google şikayet bildirimlerinin nasıl yapılacağına dair bilgi sahibi olunması gerekiyor. Google’ nin sunduğu ürün veya hizmetlerin kullanımı sırasında veya kişisel/kurumsal kullanıma engel teşkil eden veya daha değişik bir sorun oluşturan duruma ilişkin şikayet bildirimlerini bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleştirebilmek olabilecekdür. Google aracılığıyla sunulan zengin ürün ve hizmet çeşitliliği içinde kullanılan ürün yahut hizmete göre şikayet bildirimleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Google aracılığıyla sunulan bu ürün ve hizmetlerde kullanıcıların genelde yüz yüze kalabildikleri sorunlar için teknik bilgilendirmeyi sağlayan yardım yönlendirme sayfaları yer alıyor. Böylelikle sorunlara çözüm sağlanabiliyor. Lakin bu çözüm kanalları üzerinden yapılan işlemlerle çözüm sağlanamaması veya bu kanallarda yaşanan soruna çözüm bulunmaması durumunda Google iletişim kanallarından yardım alınabiliyor.

Gmail Şikayet

Google şikayet bildirimleri için internet ortamında bulunan Google “Bize Ulaşın” ekranı kullanılabiliyor. Bu ekranda hangi ürün veya hizmet ile alakalı bir sorun meydana geldiğinın seçilmesi ilk aşamayı oluşturuyor. İlk aşamanın geçilmesinin ardından yaşanan soruna ilişkin olarak sunulan sorun alternatifleri içinden seçimlerin yapılması veya mevcut seçeneklerden farklı sorunlar için alakalı alanının doldurulması gerekiyor. Böylelikle şikayet başvurusuna başlanabiliyor. Bu kanal üzerinden yapılan şikayet bildirimlerinde alakalı departmanlar aracılığıyla incelemeler gerçekleştirilerek, aktif üyenin vermiş olduğu iletişim bilgilerinden geri dönüş sağlanıyor. Bu noktada kullanılacak iletişim bilgileri telefon numarası veya e-posta adresi olabiliyor.

Google Şikayet Hattı

İnternet araması, internet reklam hizmetleri ve arama motorlarına yatırım araçları gibi geniş hizmetleri bulunan çok uluslu ABD merkezli bir teknoloji şirketi olan Google, internet tabanlı ürünler ve hizmetler geliştiriyor.  1998 senesinden bu yana hızla büyüyen ve günümüzde hem internetin büyümesine hem de teknolojinin gelişmesine yön veren ülkeler arası bir teknoloji kuruluşu konumunda yer alıyor.

Günümüzün internet devi Google’ nin sağladığı hizmetleri kullanan kullanıcılar bir sorun yaşamaları durumunda bu hususta teknik destek alabiliyor. Tüm bireysel kullanıcı ve kurumsal kullanıcı aldığı hizmet çerçevesinde bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde müşteri destek çözümlerinden yararlanabiliyor. Google şikayet hattı ile alınan hizmette yaşanan poblemlerin en bi hayli hızlı biçimde giderilmesi noktasında profesyonel destek alınabiliyor.

Google ürün ve hizmetlerini kullanan kullanıcılar, Google’ nin internet hizmetleri sunuyor olması nedeni ile de Google şikayet hattı gibi bir servisinin bulunup, bulunmadığı hususunda yeterli bilgi sahibi değil. Google’ nin Türkiye ofisi yer alıyor ve bu ofisi aracılığıyla çeşitli ürün ve hizmetlere yönelik olarak genel şikayet bildirimleri veya diğer işlemler için teknik destek alınabiliyor. Lakin Google aracılığıyla Türkiye’ deki ofisinde sağlanan müşteri destek çözümleri genel bireysel aktif üyenin arama motoru gibi ürün ve hizmetlerinde yaşadıkları poblemleri istinaden destek vermemektedir. Çünkü böyle bir desteği vermesi, dünya çapında mevcut olan milyarlarca aktif kullanıcı dolayısı ile olabilecek olamıyor.

Google Adwords Şikayet

Buna benzer nedenler dolayısı ile de Google arama motoru gibi uygulamalarına yönelik olarak Google şikayet hattı üzerinden destek alınabilmesi olabilecek değil. Lakin kurumsal olarak Google Adsense, Google Adwords ve diğer kurumsal çözümleri kullanan tüm tüzel kişilikler bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde şikayet birimini kullanabiliyor. Aslını söylemek gerekirse Google Türkiye ofisine ait olan telefon numarası doğrudan bir şikayet birimi olarak faaliyet göstermiyor. Bu nedenle de kullanıcıların Google Türkiye Ofisi’ ni her türlü sorun ve teknik problem için arayarak, destek alabilmesi olabilecek değildir. Tüketiciler Google destek sayfaları adı altında kurulan her bir ürün ve hizmetine ilişkin sayfaları tercih ederek, şikayet bildirimlerini iletebiliyor.

Google Şikayet Telefonu

Çok uluslu bir internet şirketi olan Google aracılığıyla Türkiye’ de kurumsal olarak faaliyet sunumu için açılmış olan bir Türkiye ofisi yer alıyor. Bu Türkiye ofisi kurumsal çözümlere odaklı olarak ülkeler arası şirketin, Türkiye ayağının yönetim ve denetimini gerçekleştiriyor. Bu çerçevede de Google Türkiye ofisi telefon numarasını genel bireysel kullanıcıların Google şikayet telefonu olarak kullanabilmeleri olabilecek değil. Bu telefon numarası daha ağırlıklı olarak kurumsal çözümlere odaklı olarak sunulan hizmet ve bunun yanında uygulamalara yönelik olarak faaliyet gösteriyor. Google Türkiye Ofisi telefon numarası olarak ise İstanbul’da bulunan yerleşkesinin 0212 339 14 00 telefon numarası veriliyor. Bu telefon numarası yalnızca hafta içinde 09.30 ile 17.30 saatleri içinde aranabiliyor.

Google şikayet telefonu yer almıyor olsa da genel kullanıcı, internet üzerinde kullandığı Google ürün yahut hizmetine ilişkin bilgi sayfasında bulunan “Destek/Yardım” ekranlarından yaşadığı sorun ve mağduriyetlere istinaden şikayet bildiriminde bulunabiliyor. Bu kanallar üzerinden yapılan şikayet bildirimlerinde Google kullanıcıları, en kısa zaman dilimleri içinde alakalı birimlerden teknik destek alabilme şansını yakalıyor.

Özellikle de Google alakalı birimleri aracılığıyla yapılan incelemelerde kullanıcıların yaşadıkları sorunlardaki haklılıkları ışığında gerekli işlemler en bi hayli hızlı biçimde gerçekleştiriliyor. Bunun yanında Google ürün veya hizmetlerini kullanırken, bir sorun yaşanması halinde bunun mağduriyet oluşturucu biçimde olumsuz halde kalması gibi bir durumun asla söz konusu olmaması sağlanıyor.

Arama Kelimeleri: google şikayet, google şikayet var, google şikayet hattı, google şikayet telefonu, google şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu