Müşteri Hizmetleri

Goodyear Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Goodyear Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası, müşteri hizmetleri bölümümüzde Goodyear Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ile alakalı bilgiler paylaştık. Goodyear Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası yazımızın detayları..

Goodyear Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Goodyear çağrı merkezi numarası ile ilgili bilgi almak istiyorsanız makalemize inceleyebilirsiniz. Makalemizde Goodyear müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Goodyear şikayet hattına ulaşabilirsiniz. Goodyear müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Dünyaca ünlü Goodyear lastik markası, 1961 senesinde yurdumuzda Goodyear Lastikleri Türk A.Ş. olarak kurulmuştur. Goodyear’ın İzmit ve Adapazarı’nda üretim yaptığı yerleri bulunmakta, bu tesislerde çalışan toplam 1600 çalışanı bulunmaktadır. Goodyear; üretim, satış ve satış sonrası hizmetleri ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Goodyear; otomobil lastikleri, hafif ticari araç lastikleri, 4×4 lastikleri, tüm otomobil grupları lastiklerinin üretimlerini ve satışını gerçekleştirmektedir. Kaliteli ve bütçe dostu fiyat aralıklarıyla yurdumuzdaki lastik sektöründe mühim yer edinmiş ve gözde markalardan biri olma özelliğini taşır.

Goodyear Çağrı Merkezi Numarası

Goodyear, dünyanın en büyük lastik şirketlerinden biridir. The Goodyear Tire & Rubber Company’nin kurulduğu günden bu zamana kadar gittikçe artan değeri ve üyelerine değer veren yapısı aracılığıyla müşteri sayısında artış olmaktadır. 21 ülkede 47 fabrikası olan ve bunun yanı sıra ABD ile Lüksemburg’da 2 inovasyon merkezi, 63.000 çalışanı ile hizmet vermektedir. The Goodyear Tire & Rubber Company’nin Türkiye iştiraki olarak anılan Goodyear Lastikleri Türk A.Ş 1961 senesinde kurulmuş ve 2000 insana yaklaşan çalışan sayısı ile hizmet vermektedir. Adapazarı ve İzmit’te bulunan fabrikalarında Sava, Debica, Kelly ve Fulda markalarının bünyesinde ticari lastikler ve bununla birlikte tüketici lastikleri de üretmektedir. İstanbul Sanayi odası bir çalışma yapmıştır ve bu çalışma sonucuna göre Goodyear, Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketi içinde yerini almıştır. Bunun yanında, Türkiye’nin en büyük ihracatçıları içinde da gösterilmektedir. Hisseleri piyasada “GOODY” sembolü ile işlem görmektedir. Goodyear çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Goodyear Müşteri Hizmetleri Numarası

Goodyear, üyelerine değer veren, kaliteli içerikler üretmeyi ve bu içerikleri üyelerine uygun fiyatlar ile sunmayı prensip halime getiren bir şirkettir. Müşterilerin firma ile alakalı bir problem yaşaması şirket aracılığıyla en son istenilecek durumlardan biridir. Lakin bu olasılık da göz önünde bulundurularak müşteri hizmetleri kurulmuş ve üyelerinin poblemlerina bu hat üzerinden çözüm aranmıştır. Öneri, istek ve şikayetlerinizi Goodyear müşteri hizmetleri numarasıüzerinden rahatlıkla iletebilirsiniz.

Goodyear Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Müşterilerinin ürünler veya sunulan hizmetler ile alakalı bir sorun yaşaması halinde veya danışmak istediği bir konu bulunması durumunda arayıp ulaşabilmeleri maksadıyla Goodyear Müşteri Hizmetleri alanında uzman ve işinde uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. Müşteri Hizmetlerine 0212 329 50 50 numaralı hat üzerinden varabilirsiniz. Müşterilerine değer veren ve onları kaybetmek istemeyen, bunun yanı sıra potansiyel üyelerine ulaşmak için de çeşitli tanıtım faaliyetleri ve kampanyalar yürüten firma, sektörün ileri gelen lastik üreticileri içinde bulunmaktadır.

Müşteri kitlesi büyüdüğü için Goodyear müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa bir sürede çözüm sağlamaktadır.

Goodyear Şikayet Hattı

Goodyear, üyelerinin aldığı ürün veya sunulan hizmet ile alakalı geri dönüşlerine çok önem veren bir firmadır. Bu bağlamda Şikayet Hattı oluşturulmuş ve müşterilerin ürün veya hizmetler ile alakalı sunacakları şikayet, istek, görüş ve önerilerine bu hat üzerinden ulaşılmaya çalışılmıştır. Müşteriler bu hat üzerinden şikayetlerini şirkete iletebilir, görüş ve önerilerini sunabilir.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi amacı olan Goodyear müşterileri için poblemlerinı aktarabilecekleri Goodyearşikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

İLETİŞİM BİLGİSİ

Goodyear Lastikleri T.A.Ş.

Adres: Maslak Mahallesi, Sümer Sokak MOB Binası, No:4 Kat 10-11 Maslak / Sarıyer TÜRKİYE

Santral: + 90 212 329 50 00

Müşteri Hizmetleri : + 90 212 329 50 50

E-posta: [email protected]

Faks: + 90 212 329 50 55

Goodyear’ 0212’li bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bu çağrı merkezi aracılığıyla Goodyear ürünleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilir, yol yardım aracını çağırabilir; istek, soru, öneri ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

Goodyear Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0212 329 50 00

Arama Kelimeleri: goodyear iletişim bilgileri, goodyear telefon no, goodyear irtibat tel, goodyear canlı destek, goodyear müşteri temsilcisi, goodyear şikayet hattı, goodyear müşteri hizmetleri numarası, goodyear çağrı merkezi numarası, goodyear iletişim numarası, goodyear çağrı merkezi, goodyear müşteri hizmetleri direk bağlanma

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu