Sağlık

Göğüs Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs Yanması Nedenleri ve Tedavisi, sağlık bölümümüzde Göğüs Yanması Nedenleri ve Tedavisi ile alakalı bilgi aktaracağız.. Göğüs Yanması Nedenleri ve Tedavisi ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Göğüs Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs yanması çoğu kez korkutucu bir belirtidir zira bu bölgede hissedilen ağrı ve yanma kalp krizine yahut kalp hastalıklarına yorulur. Lakin göğüs yanmasının kalp hastalıkları dışında da bir çok nedeni olabilir ve bundan dolayırin büyük bir kısmı tedavi edilebilir hastalıklardır. Bu sorun çoğu kez mide ekşimesi, mide ülseri, astım ve zatürre gibi nedenlerden kaynaklanır. Göğüs yanması nedenleri detaylı bir biçimde aşağıdaki gibidir.

Göğüs ağrısı neden olmaktadır sorusuna verilebilecek yanıtlardan birisi de, mide ekşimesidir. Mide ekşimesi göğüs yanması ve göğüste ağrısının en sıklıkla görülen nedenleri içinde bulunur. Bu yanmanın derecesi hafif olabileceği gibi şiddetli de olabilir. Mide ekşimesi, mideden gelen asidin yemek borusuna geri gelmesi sebebiyle hissedilir. Yağlı yemekler ve alkol gibi asitli yiyecek ve içecekler tüketmek mide ekşimesi riskini artırabilir. Sigara içenlerde de bu durum sık görülür. Mide ekşimesinin bunun bunun yanında boğazda yanma, yemekten sonra ağrı ve geğirme gibi başka belirtileri de bulunur. Mide ekşimesinden kaynaklanan göğüs yanması genelde yemek yedikten sonra yahut geceleri başlar. Yattığınızda yahut eğildiğinizde bu yanma daha da kötüleşebilir. Ayrıca göğsün ortasında ağrı ve yanma hissi de oluşabilir.

Zatürre akciğerlerin iltihaplanmasına neden olan bir enfeksiyondur. Bakteriler, virüsler ve hatta mantarlar zatürreye sebep olabilir. Öksürürken göğsün yanması şikayetiniz var ise siz de zatürreden mustarip olabilirsiniz. Sağ göğüs yanması nedenleri yahut sol göğüsteki yanma bu hastalıktan kaynaklı olabilir.

Plörezi, göğüs duvarının etrafını saran ve akciğerleri çevreleyen dokunun iltihaplanması neticesinde yaşanan hastalıktır. Bu durum enfeksiyonlar, bazı ilaçlar ve otoimmün bozukluklardan ötürü oluşabilir. Plörezi keskin bir ağrıya neden olmaktadır ve nefes alırken göğsün ağrıması yahut batması gibi belirtilere sebep olabilir. Plörezide bunun bunun yanında ateş, nefes darlığı, öksürük ve omuz ve sırt bölgesinde ağrı görülebilir. Sağ göğüs yanması nedenleri yahut sol göğüs yanması için bu unsur göz ardı edilemez.

Asit reflüden ötürü boğaza sürekli olarak mide asidi gelmesi yemek borusunun iltihaplanmasına sebep olabilir. Gıda alerjileri, enfeksiyonlar ve bazı ilaçlar da özofajit oluşmasına sebep olabilir. Özofajit zamanla yemek borusunun iç yüzeyinde yara oluşmasına sebep olabilir ve yemek borusu daralabilir. Bu durumda yemek borusunun işlevinde kayıp olabilir. Özofajit göğsün yanması dışında yutarken ağrıması, yutma kuvvetliğü ve yemek borusunda yemek sıkışmış gibi bir hisse sebep olabilir.

Göğüs yanması nedenleri içinde panik atağın olduğunu da aktarabiliriz. Panik atak göğüs yanması gibi şikayetlere de sebep olabilir. Kişi anksiyete hissettiğinde yahut paniğe kapıldığında panik atak oluşabilir. Panik atak esnasında kalp atışları hızlanabilir ve göğüste ağrı yahut  göğüs yanması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Panik atak kalp krizine neden olmaz fakat kalp krizi geçiriyormuşsunuz hissine sebep olabilir. Bunun yanında kalp krizi geçirme riskinize karşı belirtiler geçmez ise doktora gitmeniz daha doğru olacaktır. Göğüs yanması nedenleri erkek içinde panik atak unsuru olarak görülebilir. Genelde kadınlara özel gibi düşünülür. Yalnız bu yanlış bir düşüncedir.

Göğüs bölgesindeki kas yaralanmaları göğüs yanmasına sebep olabilir. Aynı biçimde kemik yaralanmaları da göğüste ağrı ve yanmadan sorumlu olabilir. Eğer yalnızca belirli pozisyonlarda ve ağır nesneleri kaldırırken göğüs yanması şikayetiniz var ise bu durum kas yahut kemik yaralanmasından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca ağrının olduğu bölgede şişlik de var ise ve bu bölgeye masaj yapıldığında yahut bastırıldığında ağrı hissinde değişiklik oluyor ise kas ve kemik yaralanmalarından şüphelenmelisiniz. Meme yanmasının nedenleri içinde kas yahut kemik poblemleri önemli bir nedendir.

Mide ülseri midede bir araya gelen yaradır. Mide asidinin mide zarına zarar vermesi ve aşındırması neticesinde meydana gelir. Ayrıca aspirin gibi ağrı kesicilerin aşırı miktarda kullanılması ve helikobakter pilori enfeksiyonu da mide ülserine sebep olabilir. Mide ülserinde midede ve göğsün ortasında yanma hissi olacaktır. Mide ülserinden kaynaklanan ağrı geceleri yahut yemek yedikten sonra şiddetlenebilir. Mide ülserinde bunun bunun yanında şişkinlik, mide bulantısı ve geğirme gibi belirtiler de görülebilir. Mide ülseri tedavi edilmesi gereken bir hayli önemli durumdur; bundan dolayı mide ülseri belirtilerini fark ettiğiniz takdirde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Göğüs yanmasının nedenleri içinde bu enfeksiyonda bulunabilir. Zona, çocuklukta görülen su çiçeğine neden olan varisella-zoster virüsünden kaynaklanan bir enfeksiyondur. Bu virüs su çiçeği geçirip iyileşseniz de vücudunuzda kalmaya devam eder ve bağışıklık sisteminiz zayıfladığında ortaya çıkabilir. Zona 60 yaş ve üstü her 1000 birinin 10’unda görülür. Zonanın en önemli belirtisi, vücudun bir tarafında ağrılı ve kabarcıklı döküntüdür. Zona bunun bunun yanında kaşıntı, ateş ve yorgunluk gibi belirtilere de sebep olabilir.

Astım sıklıkla görülen ve akciğerleri etkileyen bir hastalıktır. Akciğerlerdeki hava yollarının daralarak şiştiği bu hastalıkta akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen taşınması zorlaşır. Astım atakları esnasında göğsünüzün sıkıştığını ve nefes alamadığınızı hissedebilirsiniz. Ayrıca öksürme ve soluk alırken hırıltılı ses çıkması gibi belirtiler de görülebilir.

Göğüs yanması nasıl tedavi edileceği, belirtinin nedenine bağlı olarak değişir. Kalp krizi ve pulmoner emboli gibi acil müdahale gerektiren ve ciddi komplikasyonlara yol açabilecek durumlarda tedaviyi doktorunuzun yapması gerekir. Lakin daha basit nedenlerden kaynaklanan göğüs yanması evde tedavi edilebilir.

Göğüs yanması eğer kalp hastalıklarından kaynaklanıyor ise kalp sağlığı için yararlı olan yaşam tarzı değişikliklerini uygulamalısınız. Bunun için sebze ve meyvelerden zengin bir diyetle beslenmeli ve düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir. Ayrıca sigara içiyor iseniz sigarayı bırakmalısınız. Sigara akciğerlerinizi de rahatsız edeceği için bıraktığınız takdirde akciğerlerden kaynaklanan göğüs yanması semptomlarını da azaltmış olursunuz. Ayrıca göğüs yanması hissettiğinizde aşağıdakileri yaparak rahatlayabilirsiniz: İşte göğüs yanması ne iyi gelir sorusuna cevabımız:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu