Gündem

GGT Nedir? Tıpta GGT Nedir?

GGT Nedir? Tıpta GGT Nedir?, güncel bilgiler bölümümüzde GGT Nedir? Tıpta GGT Nedir? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. GGT Nedir? Tıpta GGT Nedir? haberimizin detayları..

GGT Nedir? Tıpta GGT Nedir?

GGT Nedir?

GGT testi, kandaki GGT Nedir  (Gama Glutamil Transferaz) enzim miktarını ölçer. Karaciğerde ve safra kesesinde yüksek değerde bulunur.

GGT vücutta bir taşıyıcı molekül olarak işlev görmektedir. Karaciğerin ilaçları ve diğer toksinleri metabolize etmesi için mühim görevi yapar. GGT karaciğere yoğunlaşır, dalak, pankreas ve böbrekler gibi organlarda az miktarda görülür. Karaciğer hasarı olduğunda GGT kan düzeyleri yükselir.

Bu test karaciğerle alakalı her hangi bir problem yaşanıyorsa testi kesinleştirmek için diğer testlerle birlikte yapılır. GGT testi, yaşanan vücutsal belirtilere bakılarak, karaciğerde hasar olup olmadığını anlamak için gerçekleştirilen testlerdendir. Karaciğerlerin görevi vücuttaki proteinleri üretmek ve zehirleri maddeleri filtrelemektir. Bir nevi süzgeç görevi görmektedir.

Vücudun yağlanmasına kolaylık sağlayan safrayı üretir. Karaciğer bu görevleri yapmadığında GGT yükselir GGT yükseldiğinin belirtileri, iştah azalması, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, enerji eksikliği, ciltte sararma, normalden fazla idrarda kan, açık renkli dışkı, ciltte kaşıntı, ciltte yaşanan yaralar, karında şişlik gibi belirtilerle orta çıkar.

GGT Testleri Nedir?

GGT testlerini yaptırmak için 8 saat su dışında hiçbir besin alınmaması gerekir.

GGT Seviyesi Yükselme Sebepleri; Aşırı alkol tüketimi, kronik hepatit, karaciğere kan akışının olmaması, karaciğer tümörü, siroz yahut hasarlı karaciğer, kalp yetmezliği, ilaçların aşırı kullanımı, diyabet hastalığı, pankreas iltihabı, karaciğer yağlanması en büyük nedenleridir.

GGT değerinin normale gelmesi için yapılması gerekenler, Alkol kullanımı bırakılmalı, düzenli spor veya egzersiz yapılmalı, bol miktarda meyve ve sebze tüketmek, kırmızı et tüketilmemeli, kan bağışı yapılmalıdır. Bu değerlerin yüksekliği hastaneler aracılığıyla takip edilmelidir. Düzenli aralıklarla testler takip edilmelidir. Mecbur kalınmadıkça ilaç tüketilmemelidir. Karaciğerin hasar görmesinden dolayı karaciğeri zorlayacak hiçbir besin ve ilaç kullanılmamalıdır. GGT testi Karaciğer ve safra yolları hastalıklarını belirlemek, alkolizmin takibinde, ALP yüksekliği olan bireylerde, bu yüksekliğin kemiklerden mi yahut karaciğerden mi olduğu belirlenmesi yapılmaktadır.

Kanda GGT Düşüklüğü Nedenleri

GGT düşüklüğü herhangi bir tehlike veya sorun teşkil etmeyebilir. Her öğün yemek yenildikten sonra GGT miktarında düşmeler olabilir. Tiroit bezinin yavaş çalışması, Düşük tiroit düzeyleri, Hipotalamik sendromu, Ciddi derecede magnezyum eksikliği, Yüksek trigliserid nasıl tedavi edileceği ilaçları, Doğum kontrol hapları, Erken gebelik dönemleri, İlaç kullanımı GGT, miktarının düşmesine neden olabilirler.

GGT testinin yüksek çıktığı zaman karaciğer ve karaciğer dışı şeklinde 2 seçenekte inceleme yapılır.

Karaciğer Hastalıkları; Hepatit türleri, karaciğer ve içi safra yolları iltihapları. Alkol kullanan bireylerde karaciğer Hastalıkları, Karaciğer Yağlanması birinci başlığa girer ve ilk araştırılma ve testleri yapılan hastalıklardır.

Karaciğer Dışı Hastalıkları: Pankreas İltihapları, Kanser Türleri, Göğüs yahut Prostat Kanseri), Şeker Hastalığı, Tiryakilik Derecesinde Sigara Kullanımı, Kalp Yetmezliği Olan Kişilerde de kan tahlili yaparak tespit edilen ve tespit edilen nedenler ikinci başlığa giriyorsa bu hastalıklara göre tedavi uygulanır.

Paylaş

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu