Sağlık

Genital Bölgede Çıkan Siğiller Neyin Habercisi?

Genital Bölgede Çıkan Siğiller Neyin Habercisi?, sağlık bölümümüzde Genital Bölgede Çıkan Siğiller Neyin Habercisi? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Genital Bölgede Çıkan Siğiller Neyin Habercisi? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Genital Bölgede Çıkan Siğiller Neyin Habercisi?

HPV (Human Papilloma Virüsü)’nin bulaşması neticesinde genital bölgede siğiller meydana gelir. Genital siğil, cinsel ilişki yahut temas halinde bulunan ve her bireyde rastlanan viral bir hastalıktır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda gözlemlenmektedir. Kişilerin bağışıklık sistemine bağlı olarak da yaşanan bu virüs, gözle bakıldığında da tespit edilebilmektedir. Genital bölgede çıkan siğiller deriye yassı biçimde, kabarık karnabaharı andıran yapısıyla, kahve veya pembe renkte ki oluşumlardır. Bu bölge de yaşanan kaşıntı, yanma veya ağrı hissi de siğil belirtileri içindedır. Kadınlarda ilişki sırasında bir araya gelen kanamalar, bazı zamanlarda rastlansa da kondilom belirtisi olabilir. Yine aynı biçimde erkeklerde de idrar sırasında çatallanarak çıkması yahut yanma hissi oluşması siğil belirtisi olabilir.

Human Papilloma Virüsünün 200’den fazla çeşidi mevcuttur. Bunlar da kendi içinde düşük ve yüksek riskli olarak iki gruba ayrılır yalnızca 40 çeşidi genital siğile neden olmaktadır. En sık karşılaşılan HPV tipleri 6 ve 11’dir. Çoğu birinin bağışıklığı kuvvetli olduğundan virüs vücudunda olsa bile belirti vermeyebilir. Virüs vücudunda bulunan bireyler taşıyıcı konumunda olduklarından dolayı risk altındadırlar. Sadece virüs vücudunda olan değil, muhafaza edilmesiz cinsel ilişkide veya temasta olduğu tüm bireyler de risk altındadır. Genelde sık partner değişikliği yapan kişide veya virüsle teması olan biriyle cinsel yakınlıkta bulunan bireylerde rastlanmaktadır.

Kesin çözüm için uzman bir hekim aracılığıyla muayene olunmalı ve yine hekim kontrolünde, uygun sağlık koşullarının olduğu bir kurumda tedavi olunmalıdır. Kadınlarda rahim ağzı, erkelerde de penis kanserine neden olabileceğinden ihmal edilmemesi gerekir.

Genital siğil cinsel yaşamında aktif her bireyde görülebilir. Genelde 17-45 yaş içinde rastlanmaktadır. Birçok hasta, genital siğili et beniyle karıştırabilir. Siğil, et beni şeklinde başlayıp karnabahar şekline bürünebilir.  Genital siğiller, cildin üzerinde ciltten kabarık, ufak, yassı, kahverengi, gri kabarıklıklar şeklinde olabilir.

Bölgede genelde ağrı olmaz fakat kaşıntı sık görülür. Bilhassa vulva, vajina tutulumu olan kadınlarda, cinsel birliktelik esnasında ufak kanamalar oluşabilir. Anal tutulumda defekasyon sırasında zorlanma ile ağrı ve kanama görülebilir.

Genital siğil belirtileri, erkekler ve kadınlarda farklı bölgelerde görülebilir. Genelde vajina ve peniste siğil görülmektedir. Kadınlarda; dış genital bölge ve kasıklarda, vajina ve anüsün içinde yahut etrafında, rahim ağzında belirti gösterir. Erkeklerde ise penis, kasık, testisler, perianal bölge veya anüste ortaya çıkabilir.

Genital siğilde bir araya gelen herhangi bir olağanüstü durum için muhakkak uzman hekime danışılması gerekir. Genital siğilde erken tanı mühimdir.

Genital siğiller, cinsel temas yoluyla bulaştığı için partnerler içinde bulaş çok fazla görülebilir. Partneriniz virüs ile enfekte ise bunu önlemek için kondom kullanılabilir fakat kondomun açık kalan kısımları sebebiyle bir araya gelen teması bile bulaşın gerçekleşmesi için yeterli olabilir. Bu durum tedavi sürecinde de mühimdir. Eşlerin veya partnerlerin bunun yanı sıra tedavi olması siğilin tekrar oluşmasını engelleyebilir.

Zaman zaman şüpheli herhangi bir ilişkisi olmayan bireylerde çok düşük ihtimalle ortak kullanım alanları, tuvaletler, saunalar gibi yerlerden bulaş gerçekleşebilir. Siğilin jilet ile tıraş edilmesi, ağda ile alınması, siğilin koparılması yakınındaki cilde yayılmasına sebep olabilir.

HPV, bir çok kişide vücudun savunma sistemi aracılığıyla baskılanabilir. Virüsü taşıdığı halde, siğil oluşmayan veya geç lezyon oluşturan bireyler de olabilir. Bundan dolayı virüsün vücutta ne kadar süredir olduğunu veya hangi partnerden beriştiğini belirlemek çok olabilecek değildir.

Human Papilloma Virüsünün bulaşması neticesinde genital siğiller ortaya çıkmaktadır. Virüs vücuda enfekte olduktan 2 ila 8 hafta içinde veya daha uzun bir süre de lezyonları ortaya çıkmaktadır. Bağışıklığı düşük olan hastalarda genital siğil lezyonları daha bi hayli hızlı buluşmaktedir. Virüs vücuttayken bir çok bölgeye yayılım gösterebilir. Bilhassa bağışıklık sistemi yetersiz olan bazı hastalarda çoğunlukla genital bölge ve rahim ağzında yaşamını sürdürir ve tekrardan ortaya çıkabilir.

Rahim ağzı kanseri riskini arttıran HPV türlerine karşı aşı yapılmaya başlanabilir. Bilhassa rahim ağzı kanserinden sorumlu tutulan tip 16 ve 18’e karşı gelişmiş ülkelerde rutin aşılama programları uygulanmaktadır. Türkiye’de iki tip aşı mevcuttur. Bunlardan bir tanesi yalnızca tip 16 ve 18 içerirken diğeri ise tip 16 ve 18’e ilave olarak en sık cilt lezyonlarını yapan tip 6 ve 11’e karşıda kullanılan aşıdır. Ortalama 3 doz şeklinde yapılır. Lakin aşı genital siğilin tüm tiplerine karşı koruma sağlamamaktadır. Amaç özellikle rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlamaktır. Bundan dolayı siğil görüldüğü takdirde mutlaka yok edilerek nasıl tedavi edileceği yapılmalıdır.

Genital siğil, kendiliğinden geçmez ve evde çeşitli bitkisel tedaviler ile iyileşme göstermez. Genital siğili olan herkes en kısa bir sürede mutlaka uzman bir hekime başvurmalıdır. Cinsel yaşamı aktif olan bireyler düzenli olarak kontrollerini yaptırmalıdır. HPV bulaşını engellemek için vücudun direncini korumak çok mühimdir. Vücut direncini korumak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, stresten uzak durulmalıdır. Sağlıklı ve düzenli bir yaşam benimsenmelidir.

Tedavi sürecinde siğilin büyüklük durumuna göre bir çok tedavi seçilebilir. Cerrahi işlemler ameliyathane ortamında sterilizasyon sağlandıktan sonra, kesi ve dikiş ile siğiller sıra sıra temizlenir. Lakin sağlık dokunun da kaybı görülmektedir.

Genital siğil tedavileri içinde kriyoterapi ve elektrokoterizasyon tedavileri de mevcuttur. Kriyoterapi de bölgede bir araya gelen siğiller dondurularak iyileşme sağlanır.  Elektrokoterizasyon nasıl tedavi edileceğinde ise siğillerin elektrik akımı ile yakılarak tedavi edilmesi sağlanır.

Bir diğer tedavi yöntemi olan lazer tedavi yönteminde ise siğil, yüksek ışık yardımıyla buharlaştırılarak yok edilir. Son zamanlarda çok sık tercih edilen bu yöntem, bölgenin zedelenmemesi yönünden en uygun tedavi yöntemidir. Dokuyu travmatize etmeden, siğillerin buharlaştırılarak yok edilmesi amaçlanır.  Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi’ndeuygulanan lazerli tedaviler, bölgesel anestezi altında isteğe göre muayeneden hemen sonra yapılabilir. Hastanın konforu yönünden büyük avantajlar taşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu