Başvurular

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır ?

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır ?, başvurular bölümümüzde Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır ?

İçerik gizle
1Gebelik Yardımı Parası Şartları Nelerdir ?
2Gebelik Maaşı Ne Kadar 2021 ?

2.1Gebelik Yardımı Ne Zaman Yatar ?
2.2Gebelik Maaşı Başvuruları Nereye Yapılıyor ?
2.3Gebelik Maaşı Neden kesilir ?
2.4Gebelik Maaşı Sorgulama İşlemleri E Devlet?

2.4.1Hamilelere Belediye Yardımı Var Mı ?

Gebelik yardımı parası nedir ? Şartlı gebelik yardımından kimler faydalanabilir ? Gebelik parası alma şartları neler ? Yeşil kart hamilelik parası başvuruları nereye yapılır ? Hamile olan annelere yardım miktarı ne kadar ? 2021 gebelik yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Hamilelik maaşı başvuru işlemleri nasıl yapılır ? Bu ve gebelik yardımı ile alakalı bütün soruların yanıtları paylaşımımızda.

Gebelik yardımı Programı, muhtaç durumda ki gebe kadınların gebeliğinin başlangıcından doğumunun gerçekleşmesine kadar ki olan zamanda devletin sağlık giderleri için gebe kadınlara yaptığı yardımdır.

Peki gebelik parası ne zaman alınır ? Gebelik yardımından yararlanmak isteyen hamile kadınların bu yardımdan faydalanabilmesi için gebeliğin başlangıcından doğumun gerçekleşeceği güne kadar sağlık kontrol ve takiplerini düzenli olarak yaptırıyor olması gerekir.

Şimdi çalışmayan hamile annelere maaş olarak verilen şartlı gebelik yardım parası ile ilgili detaylara bakalım ve gebelik yardımı nasıl alınır öğrenelim.

Gebelik Yardımı Parası Şartları Nelerdir ?

yesil kart hamilelik yardimi
Gebelik Yardımı

 Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın Sağlık Bakanlığıyla ortak yürüttüğü bu yardım kapsamı içinde yardımların bağlanabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Gelin şimdi madde madde bu şartları gözlemleyelim.

 • Sosyal yardımlaşma gebelik yardımı yardım kaleminden faydalanabilmek için aranan şartlardan birisi gebelik yardımına başvuracak kadının hanesinde sosyal güvencesi bulunan bireyin yada bireylerinin bulunmaması. Sosyal güvencesi bulunan birinin ailenin birinci dereceden akrabası olması şart değil. Resmi ikamet adresi eğer gebe kadınla aynı hanede ise buda yardıma engeldir.
 • Hamile olan annelere yardım yapılabilmesi için aranan diğer bir şart ise ailenin muhtaç durumda olup olmadığı Vakıf mütevelli heyetince onaylanmasıdır. Yani siz gebelik yardımına başvurduğunuzda vakıf aracılığıyla haneniz ziyaret edilecek. Bu ziyarette verdiğiniz bilgiler ve tespit edilen durum çerçevesinde Vakıf mütevelli heyeti son kararı verecektir.
 • Hamile ev hanımlarına maaş bağlanması için aranan diğer bir şart ise Sağlık bakanlığı aracılığıyla tespit edilen takip ve izlem dönemlerinin aksatılmamasıdır. Peki nedir bu takip ve izlem birlikte bakalım.
 • Gebelik parası alınabilmesi için sağlık bakanlığı gebe olan kadının düzenli bir biçimde kontrollerini yapmasını istiyor. Bu kontrol ve izlenim dönemi genelde 4 döneme ve 9 kez takibe denk gelmektedir.
 • Hamile maaşı için aranan diğer bir şart gebe kadın eğer 18 yaş altıysa resmi nikah şartı bulunmalıdır.
 • Ayrıca bağlı olduğunuz vakfın kendine ait yardım kriterleri bulunmaktadır. Eğer mütevelli heyetinin belirlemiş olduğu şartlara uymuyorsanız vakfınız bu yardımı başlatmayabilir. Bu şartları bağlı olduğunuz SYDV’lerden öğrenebilirsiniz.

1.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 1 ile 14. haftaları arası

Gebeliğin 1.ayında başlar ve 4.ayında biter. Toplam 4 ay içinde her ay bir kez olmak üzere toplamda 4 kez gidilir ve her gittiği ay için ayrı ayrı ödeme alır.

2.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 18 ile 24. haftaları arası

Gebeliğin 5.ayında başlar ve 7.ayında biter. Toplam 3 ay içinde her ay bir kez olmak üzere toplamda 3 kez gidilir ve her gittiği ay için ayrı ayrı ödeme alır.

3.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 28 ile 32. haftaları arası

Gebeliğin 8.ayının başında başlar ve gebeliğin 8.ayının sonunda biter. Toplam bir kez gidilir ve bir ay için ödeme alır.

4.Kontrol Dönemi :

Gebeliğin 36 ile 38. haftaları arası

Gebeliğin 9.ayının başında başlar ve gebeliğin 9.ayının sonunda biter. Toplam bir kez gidilir ve bir ay için ödeme alır.

Gebelik Maaşı Ne Kadar 2021 ?

yesil kart gebelik yardimi
Gebelik Yardımı

Şartlı gebelik yardımı ne kadar 2021 sorusuna yukarı da dile getirdiğımız ödeme dönemlerine göre açıklık getirelim. Gebelik maaşı ne kadar 2021 senesinde ? Gebelik parası ne kadar 2021 ? Hamilelik maaşı ne kadar oldu sualinin yanıtına bakalım.

Gebelik yardımı 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklik ile aylık 35 TL’den aylık 45 TL‘ye çıkarılmıştır. Ödemeler PTT’lere anne adına yatırılmaktadır. Hamilelik maaşını hesaplama işlemleri nasıl yapılır diye merak edenler için aşağıda anlattık.

 • 1.takip zamanında toplam 4 kez kontrole gideceksiniz ve 4 ödeme alacaksınız. Buda 4×45=180 TL yapmaktadır.
 • 2.takip zamanında toplam 3 kez kontrole gideceksiniz ve 3 ödeme alacaksınız. Buda 3×45=135 TL yapmaktadır.
 • 3.takip zamanında toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 45 TL yapmaktadır.
 • 4.takip zamanında toplam 1 kez kontrole gideceksiniz ve 1 ödeme alacaksınız. Buda 45 TL yapmaktadır.

Gebeliğiniz boyunca toplamda 9×45=405 TL ödeme alım yapacağınız manasına gelmektedir.

Gebelik Yardımı Ne Zaman Yatar ?

Şartlı gebelik yardımı kaç ayda bir verilir araştırılan diğer bir soru. Hemen altını çizelim. Ödemeler 2 ayda bir hesaplara geçmektedir.

 Gebelik Maaşı Başvuruları Nereye Yapılıyor ?

"<yoastmark
Gebelik yardımı ne kadar 2021

Şartlı gebelik yardımı başvuru işlemleri bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Hamilelik maaşı başvuru işlemleri sırasında sizden, üzerinde gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzun yazıldığı sağlık ocağından aldığınız “gebelik takip formu “istenecektir.  

Eğer gebelik takip formunuzu alalı 2 haftadan fazla olmuşsa sizden yenisi talep edilebilir. Çünkü gebeliğinizin sonlanmış olma ihtimali bulunmaktadır. Dolayısıyla ekstradan gebelik yardımı başvuru formu doldurmanıza gerek kalmayacaktır. Böylelikle hamilelik yardım başvurusu uygulayabilirsiniz.

Hamileyken alınan para başvurusu için gebe kadının kendisi yahut 18 yaşından büyük herhangi bir yakını aracılığıyla yapılabilir. Gebe kadın eğer 18 yaş altındaysa başvuru alınabilmesi için resmi nikah şartı arandığını tekrar hatırlatalım.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

Eğer gebelik yardımından gebeliğinizin ilerleyen zamanlarında haberiniz olduysa sorun değil. Dilediğiniz zaman başvuru uygulayabilirsiniz. Sadece doğuma 1 ay kala başvuru yaparsanız başvurunuzun ret edilebileceğini bilmeniz gerekir. Çünkü hamilelik yardım başvurusu işlemlerinizin sonuca varılması ve hesabınıza para geçmesi zaten 1 aydan fazla sürmektedir.

Gebelik Maaşı Neden kesilir ?

 • Hak sahibi annenin vefat etmesi yada gebeliğinin sona ermesi.
 • Adresinizi bağlı olduğunuz vakfın sınırları dışına taşıma ve SYDV’yi bilgilendirmemek
 • Hanede Sosyal Güvence tespit edilmesi.

Gebelik Maaşı Sorgulama İşlemleri E Devlet?

Gebelik maaşı sorgulama işlemlerini başvuru yaptığınız Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına giderek uygulayabilirsiniz.

Şartlı gebelik yardımı ne zaman yatacak düşünüyorsanız sorgulama işlemleri için e-devlet üzerinden buraya tıklayarak yada ALO 144‘ü ücretsiz olarak arayarak da gebelik parası sorgulama işlemlerini uygulayabilirsiniz. Gebelik yardımı sorgulama işlemleri için Alo 144’ü aradığınızda yoğunlukla karşılaşabileceğinizi hatırlatmakta yarar var.

Hamilelere Belediye Yardımı Var Mı ?

Sosyal yardımlaşmalar gibi hamilelikte maaş ödemesi yapan yada hamilelik yardım parası adı altında yardımda bulunan belediyeler bulunmaktadır.

Belediyelerin sosyal hizmetler bölümünde bu tarz yardım ödemeleri yapılmaktadır. Hamileyken para yardımı talep eden birden çok aile olduğu gibi bebek çantası şeklinde yardım talebinde bulunan ailelerde bulunmaktadır. Hamileye destek olmak adına belediyeler bu yardım isteklerini geri çevirmemeye çalışmaktadır.

Hamile ev hanımlarına devlet yardımı yapılması hamilelik sürecinde bulunan kadınların maddi imkansızlıklardan dolayı yetersiz beslenmesinin de önüne geçmektedir. Gebelikte devlet yardımı bu yüzden mühimdir. Hamile kadınlara para yardımı ,aile bakanlığı aracılığıyla son derece önemsenmektedir. Hamile kadınlara maaş var mı ki ? Bu maaş mı ? diye sorarsanız aslında bu bir maaş değil yardımdır. Lakin hamilelikte para yardimi yalnızca gebelikte ödenen bir yardımdır. Lakin devletin çocuklar için yaptığı tek yardım hamilelere para yardımı değildir. Çocuk dünyaya gözlerini açtıkten sonra aşı parası , okul çağında geldiğinde ise şartlı eğitim yardımı altında eğitim yardımı yapmaktadır.

Hamile ev kadınlarına devlet yardımı hususunda anlatacaklarımız bu kadar. Aşı parası nasıl alınır ? adlı yazımızaburadan göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu