Başvurular

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?, başvurular bölümümüzde Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

?

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla anne adaylarına yani hamile kadınlara yönelik olarak gerçekleştirilen şartlı gebelik yardımı aracılığıyla annelerin rutin sağlık kontrollerine düzenli bir biçimde gidebilmeleri hedefleniyor.

Annenin hamilelik sürecini daha rahat atlatabilmesine kolaylık sağlayan gebelik yardımı aracılığıyla anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi de desteklenmiş oluyor.

Yoksul ve işsiz anne adaylarının düzenli bir biçimde alabilecekleri gebelik parası; yalnızca belirli şartları karşılayan bireylere veriliyor.

Bu makalemizde kısaca gebelik parası nasıl alınır? Gebelik parası kimlere verilir? Şartlı gebelik yardımından kimler yararlanabilir? vb. konuveyair en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Gebelik Yardımı Nedir?

Anne adaylarının gebeliğinin başlangıcından lohusalığın bitişine kadar alabilecekleri gebelik parası, Sağlık Bakanlığı’nca tespit edilen günlerde sağlık kontrollerine giden, takiplerini düzenli bir biçimde yaptıran annelere verilen yardım parasını tanımlıyor.

Gebelik yardımı; gebe kadınlara maksimum 9 ay boyunca veriliyor. Yani anne adayları, 9 ay boyunca kendileri adına PTT hesaplarına yatırılan gebelik parasını çekebiliyorlar.

Yapılan gebelik yardımı ile anneler, hem kendilerinin hem de bebeklerinin gebelikleri boyunca sağlık kontrollerini yaptırabilme şansını elde ediyorlar.

Gebelik Yardımı Ne Kadar 2021?

Anne adaylarına gebelikleri boyunca sağlık kontrollerine düzenli bir biçimde gitmeleri şartıyla aylık 45 TL ödeniyor.

Anne adayları; doğumun hastanede gerçekleşmiş olması halinde ise tek seferli olmak suretiyle 100 TL şartlı doğum yardımı alabiliyorlar.

Lohusalık zamanında de sağlık kontrollerini aksatmayan annelere ise 2 sefer 45 TL yani toplamda 90 TL ödeniyor.

Yani 2021 senesinde gebelik yardım parasının 35 TL’den 45 TL’ye çıkarıldığını aktarabiliriz.

Şartlı Gebelik Parası Kimlere Verilir?

Şartlı gebelik yardımı; muhtaç ve yoksul annelere yapılıyor.

Şartlı gebelik yardımına başvuru şartlarını aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Annenin ve eşinin düzenli ve sigortalı bir işinin olmaması
 • Anne adayının şartlı gebelik yardımına hamilelik süresi içinde yani doğum gerçekleşmeden önce başvurmuş olması
 • Başvurunun yapıldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının başvuru sahibinin ihtiyaç sahibi olduğunu onaylaması
 • Anne adayının Sağlık Bakanlığı aracılığıyla tespit edilen günlerde sağlık kontrollerine gitmesi

Hanede sigortalı bir çalışanın bulunması durumunda anne adayı, gebelik yardım parasını alamıyor.

Aynı zamanda annenin veya eşinin üzerine kayıtlı kıymetli bir menkulünün ve gayrimenkulünün de bulunmaması gerekiyor.

Yukarıdaki şartları taşıyan bireyler; vakıf mütevelli heyetinin başvuruyu onaylaması sonrasında gebelik yardım parası alabiliyorlar.

Şartlı Gebelik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gebelik yardım parasına başvurmak isteyen anne adaylarının ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat gitmeleri gerekiyor.

Daha önce vakıf kaydı bulunmayan bireylerin öncelikli olarak kayıtlarını gerçekleştirmeleri yani sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, şartlı gebelik yardımının bunun yanında şartlı sağlık ve eğitim yardımı, gıda ve erzak yardımı, para yardımı gibi vakıflar aracılığıyla yoksul ailelere yönelik olarak gerçekleştirilen diğer tüm yardımlara da başvurabiliyorlar.

Şartlı gebelik yardımına ve başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO183 veya ALO144 sosyal dayanışma hatlarından birini arayabilirsiniz.

Şartlı Gebelik Yardımı Hangi Hallerde Sona Erer?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla anneler için yapılan şartlı gebelik yardımı, bazı durumlar sonrasında süreli veya süresiz olarak Bakanlık aracılığıyla kesilebiliyor.

Şartlı gebelik yardımının hangi hallerde bittiğini aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz.

 • Hak sahibi annenin vefatı
 • Yardım alan hak sahibinin yardım aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına haber vermeden başka bir adrese taşınması yani ikametgahını değiştirmesi

Yukarıdaki iki durumdan biri söz konusu olduğunda anneye yapılan gebelik parası ödemeleri, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi aracılığıyla otomatik bir biçimde feshediliyor.

İkametgah değişikliği yapan anne adayı, bu durumu ikametgah değişikliğinden sonra maksimum bir ay içinde vakfa bildirerek, gebelik yardımı almaya devam edebiliyor.

 • Doğum takibinin Bütünleşik Bilgi Sistemi’ne girilmemiş olduğu hallerde gebelik başlangıç tarihinin üzerinden 52 hafta geçmiş olması
 • Doğum takibinin Bütünleşik Bilgi Sistemi’ne girilmiş olduğu hallerde gebelik başlangıç tarihinin üzerinden 3 ay geçmiş olması
 • Hak sahibi annenin sosyal güvencesinin olduğunun ardındandan vakıf mütevelli heyeti aracılığıyla tespit edilmesi
 • Hak sahibi anne adayının muhtaçlığının ortadan kalkması
 • Anne adayının sağlık kontrollerine gitmemesi veya sağlık kontrollerini aksatması
 • Anne adayının 18 yaşını doldurmuş olması
 • Anne adayının evli olması

Gebelik Parası Yardım Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Vakıf mütevelli heyeti; yardım başvurularını değerlendirdikten sonra ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettiği ailelere yardım ediyor.

Bu noktada başvuru sahibi anne adaylarının başvuru formunda paylaşımı yaptıkları bilgileri ve yardım parası alabilmek adına teslim ettikleri belgeleri inceliyor.

Düzenli bir işi ve SGK güvencesi olmayan bireylerin başvurularını kabul ediyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, gebelik parasına başvuran anne adayları, sonraki zamanda başvurularının vakıf aracılığıyla kabul edilip edilmediğini yani gebelik maaşı alıp alamayacaklarını rahatlıkla sorgulayabiliyorlar.

Gebelik yardımı alıp alamayacaklarını öğrenmek isteyen anne adayları, sorgulama işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet sorgulama işlemini https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Bu link üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvuru sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Şartlı Gebelik Yardımı Başvuru Formu

Tüm hamile anne adaylarının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına şartlı gebelik yardımına başvurmak adına gittiklerinde mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Daha önce sosyal yardımlardan yararlanmamış olan yani ilk kez bir sosyal yardıma başvuran annelerin ise ilk kez Hane Başvuru Kayıt Formu doldurmaları gerekiyor.

Hane Başvuru Kayıt formunu dolduran bireyler; şartlı gebelik yardımının bunun yanında diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Bu formda anneye mesleğine, aylık gelirine, hane toplam gelirine, mülkiyet durumuna yönelik bazı sorular yöneltiliyor.

Bu sorular ışığında vakıf mütevelli heyeti; ihtiyaç sahibi aileleri tespit ediyor.

Bundan dolayı de başvuru sahibinin formda mutlaka doğru bilgiler paylaşması, yanlış bilgi vermekten kaçınması gerekiyor.

Sadece yardım almak adına yanlış bilgiler veren, örneğin, sigortalı işi olmasına rağmen kendini sigortasız gösteren bireylere yapılan yardımlar ardından durumun vakıf aracılığıyla fark edilmesi halinde kesiliyorlar.

Aynı zamanda insana yapılan yardımlar, güncel faizleriyle de geri talep ediliyor.

Hamilelik Yardım Başvurusu E-Devlet

Hamilelik parasına ne yazık ki e-devlet üzerinden başvurulamıyor. Anne adaylarının başvuru için mutlaka sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Lakin sorgulama işlemi daha da önce söz ettiğimiz gibi e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Gebelik Yardımı için Gerekli Evraklar

Gebelik yardımına başvuran bireylerin şayet önceden vakıf kayıtları yer almıyorsa vakıf kaydı için gerekli birtakım belgeleri vakfa götürmeleri gerekiyor.

Gebelik yardımı başvurusu için gerekli belgeleri aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • TC kimlik no nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kira anlaşmasi
 • Annenin ve hanedeki diğer bireylerin işsiz olduklarını gösteren ve SGK’dan alınması gereken belgeler
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • Yeni doğum yapmış anneler için bebeklerine ait kimlik kartı

Talep edilen belgeler; annenin özel durumuna göre de değişebiliyor.

Misal verilecek olursa; eşi vefat eden dul annelerden eşlerine dair ölüm belgesi talep edilebiliyor.

Gebelik Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Gebelik yardım başvurusuna dair bilgi edinmek, başvuru için teslim etmeniz gereken belgeleri öğrenmek veya gebelik yardım başvuru sonucunuzu sorgulamak adına ALO 183 veya ALO 144 sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Alternatif olarak, ikametgahınızın olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını da arayabilirsiniz.

Gebelik Maaşı Ne Zaman Yatar?

Gebelik maaşı; 2 ayda bir sefer olacak biçimde yatırılıyor. Yani anne adayının PTT hesabına 2 ayda bir 90 TL ödeme yatırılıyor.

Maaşın hangi gün yatacağı ise anne adayının TC kimlik numarasının son rakamına göre değişiyor.

TC kimlik numarası son rakamı 0 olanların hesaplarına ayın 24’ünde, 2 olanlara ayın 25’inde, 4 olanlara ayın 26’sında, 6 olanlara ayın 27’sinde, 8 olanlara ise ayın 28’inde ödeme yapılıyor.

Gebelik Parası Alma Şartları Nelerdir?

Daha önce de söz ettiğimiz gibi annenin düzenli bir işinin ve gelirinin olmaması, muhtaç sınıfında bulunması, başvuruyu hamilelik süresi içinde gerçekleştirmesi ve başvurusunun sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla onaylanmış olması gerekiyor.

Aynı zamanda anne adayının Sağlık Bakanlığı aracılığıyla tespit edilen günlerde mutlaka sağlık kontrollerine gitmesi gerekiyor.

Anne adaylarının sağlık kontrollerinin hangi aralıklarla yapıldığını ise aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • izlem ilk 14. haftaya kadar(tespit ve izlem yapılıyor)
 • izlem 18. ve 24. haftalar içinde
 • izlem 28. ve 32. haftalar içinde
 • izlem 36.ve 38. haftalar içinde

Yani anne adayının toplamda 4 izlem takibine katılması gerekiyor.

Belediyelerin Hamilelere Yardımı Var mı?

Anne adayları; belediyelere gebelik yardımı almak için başvuramıyorlar. Lakin ülkemizdeki belediyeler; yeni doğum yapan annelere mama ve bez yardımı yapıyor.

Yeni doğum yapan anneler; başvurularının kabul edilmesi halinde Yeni Doğan Bebek Paketi yardımı da alıyorlar. Yeni Doğan Bebek Paketi; yeni doğan bebeklerin gereksinimlerine yönelik olan bez, beşik, battaniye, kıyafet gibi malzemelerden oluşuyor.

Belediyelerin yeni doğan bebek paketi veya mama ve bez yardımlarına e-devlet üzerinden, belediyelere bağlı sosyal hizmetler müdürlüklerinden veya belediyeye giderek başvurabiliyorsunuz.

Bazı belediyeler ise yardımları kendi resmi internet siteleri üzerinden kabul ediyorlar.

Belediyelerin yardımlarına başvurmak adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Bu makalemizde gebelik maaşına dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de gebelik parası almayı kafanızı yoruyorsanız, konuyla alakalı soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu