Bilgi Arşivi

Garanti Uzatma Nedir?

Garanti Uzatma Nedir?, bilgi arşivimizde Garanti Uzatma Nedir? konusunu ele aldık. Garanti Uzatma Nedir? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Garanti Uzatma Nedir?

 

Garanti uzatma nedir? Araç garanti uzatmak mantıklı mı? Biz de makalemizde bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Öncelikle otomotiv sektöründeki gelişme araç piyasasının da her geçen gün gelişmesini ve yarışın artmasını sağlamaktadır. Bu gelişmelerden bir diğeride otomotiv şirketlerinin araçların fabrika garanti süresine araç kullanan bireylerin istemeleri üzerine yeni süreler eklemesidir. İki yıllık yasal süreye ilave eklenen bu süreler, markaların tespit ettiği garanti şartlarına göre uzatılmaktadır. Peki genelde garanti uzatma nedir? Sürücüler için garanti uzatmanın faydaları nelerdir?

Genel Olarak Garanti Uzatma Nedir?

Garanti uzatma, markaların iki yıllık yasal garanti süresi sonrasında garanti zamanını 2 veya 3 yıla kadar uzatması hizmetine denilmektedir. Önceleri bu ek garanti hizmetleri elektronik ve beyaz eşyalar için yapılarken son senelerde binek araçlar için de yapılmaya başlanmıştır. Genelde bu hizmeti otomotiv üreticileri, yasal olarak iki yıl olan garanti zamanını (kendi tespit ettikleri garanti kapsamları içerisinde) toplamda beş yıl olarak belirleyerek gerçekleştirmektedir. Sürücüler ise markaların tespit ettiği garanti şartlarını taşıyorlar ise bu süreden yararlanabilmektedir.

 Garanti Uzatmanın Faydaları Nelerdir?

Araç garanti uzatmak mantıklı mı?  Bu sorunun cevabı aslında sürücülerin araç durumları ile alakalıdir. Lakin gerekli şartları taşıyan sürücüler için araç garantilerini uzatmanın birden fazla faydası bulunmaktadır. Genel olarak bu faydalar ise;

  • Sürücüler uzattıkları süre zarfında araçlarını sattıkları için araç kendi değerini koruyacağı bir satış gerçekleştirebilecektir.
  • Aracın bakım ve müdahale işleri garanti kapsamı içinde yetkili servis aracılığıyla gerçekleştirilecektir.
  • Arıza durumunda araç için ihtiyaç duyulacak orijinal yedek paralar garanti kapsamı içinde değiştirilebilecektir.

Yukarıdaki durumlar dahil birden fazla avantajı sürücülerini sağlayan firmaların da bazı şartları bulunmaktadır. Yani otomobillerin markaları ve modelleri hususunda farklı garanti şartnameleri uygulanabilmektedir. Misal verilecek olursa aracın garanti şartlarının geçerliliği adına aracın tüm bakım ve onarım işleri zamanında ve markanın tespit ettiği garanti kapsamı içinde yapılması gerekmektedir. Ayrıca tüm bu işlemlerin markaya bağlı yetkili servislerce yapılması bir zorunluluktur. Bunların dışında garanti kapsamına dahil olacak aracın iki yıllık garanti süresi dolmadan sürenin uzatılması gerekmektedir. Bu nedenle sürücüler araç garanti sorgulama işlemi yaparak garanti ile alakalı işlemlerini servisleri ile görüşebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kasko Değer Listesi Hesaplama başlıklı makalemizde Araç kasko değeri hesaplama, Kasko değer listesi 2021 ve Kasko değer listesi hesaplama ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu