Bilgi Arşivi

Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?

Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?, bilgi arşivimizde Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır? konusunu ele aldık. Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?

Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır? Aracınızın fren diskinde bir yamulma söz konusuysa frene bastığınızda basar basmaz aracınız durmaz ve aracın durması gecikmeli olarak durmasına neden olmaktadır. Ayrıca aracınızın sürüşünde eskiye nazaran hakimiyeti noktasında zorluklar yaşanabilir. Fren disk yamulması nedenleri, yamulmanın fark edilmesi, yamulmanın giderilmesi ve fren diskinin yamulmasına neden olan etkenlerle alakalı detayları makalemizin devamından öğrenebilirsiniz.

Fren Disk Yamulması Sebepleri Nelerdir?

Fren disk yamulması nedenleri sıralayacak olursak:

 • Fren diskleri, aracınızla hareket halindeyken yüksek sıcaklığa ulaşır. Dolayısıyla fren disklerinin bu derece ısınması sonrasında aracınızı temizlemek için yıkamayı diskleriniz soğumadan yapmanız durumunda suyun temasıyla birlikte disklerinizde yıpranma ve yamulmalar oluşabilir.
 • Fren diski, uzun süreli kullanım sonrasında zamanla yıpranır ve yine aynı biçimde yamulmalara neden olmaktadır. Periyodik bakımlarının yaptırılmaması durumunda uzun süreli kullanımlarda diskler yamulabilir.

Aracınız eski tip model araç ise her sene periyodik disk bakımlarını yaptırmanız tavsiye edilir. Aksi takdirde uzun süreli kullanım sonrasında periyodik bakımı yapılmayan disklerinizde yıpranma ve yamulma olacaktır.

Fren Disk Yamulması Nasıl Fark Edilir?

Aracınızın fren diskinin yamulduğunu anlayabilmeniz için aracınızda gözlemleyebileceğiniz durumlar sırasıyla şu biçimdedir:

 • Sürüş esnasında fren yaptığınızda disk yamulmasına bağlı olarak aracınızda sarsılma meydana gelir.
 • Frene basıldığında, araçta belirli süre aralıkları ile sürüş dengesini kaybeder.
 • Aracınızda bulunan ABS sistemi düzensiz bir biçimde çalışıyor ve işleyişini kaybediyorsa fren diksinizde yamulma söz konusu olabilir.

Aracınızın Fren disk yamulması söz konusuysa tamiratının ertelenmesi durumunda araç ABS sisteminde de negatif yönde etkilenebilir. Aracınızın diğer çalışan mekanizmalarınında etkilenmemesi için yamulmanın bir an evvel tamiratının yapılması gerekir.

Fren Disk Yamulması Nasıl Giderilir?

Fren disk yamulmasını düzeltmek için uygulanması gereken yöntemler sırasıyla şu biçimdedir:

 • Dikste bir araya gelen yamulmayı düzeltmek için torna cihazlarıyla uygulama yapılır ve yamukluk düzeltilir.
 • Bu uygulama profesyonel ekip ve servisler aracılığıyla yapılmalıdır.
 • Araç kullanım esnasında araçta oluşacak denge kaybı gözlemlenirse aracın marka servisine gidilir.
 • Servis yetkilileri, sorunun nedenini inceleyerek bir araya gelen sorunun giderilmesi için fren diski yamulmasını giderirler.
 • İlgili aletlerle diskin düzeltilmesi olabilecek değilse parça değişimi yapılır.

Fren Disk Yamulması Riskleri

Fren diskinde yamulması sonrasında oluşabilecek tehlikeler şu biçimdedir:

 • Aracın fren diskinde yamulma söz konusu ve düzeltilmesi sağlanmazsa fren sistemi işleyişini kaybeder.
 • Sürüş esnasında oluşabilecek bir kaza anında ani fren yapılmasıyla birlikte araçta oluşacak bir denge kaybıyla sürücü hakimiyetini kaybeder.
 • Frene basıldığında aracın normal frenleme süresinden daha uzun sürede aracın durması gerçekleşir.
 • Dolayısıyla bu durumlar göz önüne alındığında kaza risk oranı artacaktır.

Kaza riskini ortadan kaldırmak için, aracınızda fren disk yamulması farkettiyseniz, işinin ehli profesyonel bir servise başvurmalı ve diskte bir araya gelen yamulmanın giderilmesi sağlanmalıdır. Eğer düzeltilmeyecek derecedeyse parçanın değişmesi gereklidir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu