Biyografi

Franz Liszt Kimdir?

Franz Liszt Kimdir?, güncel bilgiler bölümümüzde Franz Liszt Kimdir? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. Franz Liszt Kimdir? haberimizin detayları..

Franz Liszt Kimdir?

İçindekiler

 • 1 Franz Liszt Kimdir? (1811 – 1886)

  • 1.1 Dinsel Yapıtları 

   • 1.1.1 Ses İçin Yazdığı Dinsel Olmayan Yapıtlar 
   • 1.1.2 Orkestra İçin Yazdıkları 
   • 1.1.3 Piyano Yapıtları 

Franz Liszt Kimdir? (1811 – 1886)

Macar besteci ve piyano virtüözü. 22 Ekim 1811’de Raiding’de doğdu. İlk piyano derslerini amatör bir müzikçi olan babasından aldı. Halk önünde ilk konserini 10 yaşında verdi. 11 yaşında Viyana Konservatuvarı’na girdi. Czerny (piyano) ve Salieri’nin (besteleme) sınıflarında 2 yıl okudu.

1823’te ailece Paris’e yerleştiler. Cherubini’nin çıkardığı kuvvetlikler yüzünden Paris Konservatuvarı’na giremeyince Paer ve Reicha’dan özel dersler aldı. 1824-1835 senelerı içinde Paris’te yaşadı. Çocuk yaşta girdiği sanat çevrelerinde büyük ilgi gördü.

Fransa, İngiltere ve İsviçre’de verdiği piyano resitallerinde, eşine ender rastlanır bir piyano virtüözü olarak alkışlandı. 14 yaşında bestelediği bir perdelik operası Don Sanche, Paris Operası’nda sahnelenince, bestecilik alanında da adını duyurmaya başladı.

Paganini, Berlioz, Chopin gibi besteciler, Hugo, G. Sand, Heine, Lamartine, Lamennais gibi yazarlar yakın dostlarıydı. Chopin’in evinde tanıştıkları kontes d’Agoult, eşini ve çocuklarını bırakarak Liszt’le kaçtı. 1840’a kadar, İsviçre ve İtalya’da yaşadılar.

Bu birliktelikten iki kız ve bir erkek çocukları oldu (kızlarından Cosima, sonraki senelerda kocası Bülow’dan ayrılarak Wagner’le evlendi). 1840-1847 senelerı içinde Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre, İtalya, İngiltere, İspanya, Portekiz, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Rusya, Romanya ve Türkiye’yi kapsayan, bir dizi konser gezisine çıktı.

1847’de Weimar kilisesinin koro yöneticiliğine çağrıldı. Weimar’da kaldığı süre içinde kenti Avrupa’nın sayılı müzik merkezi haline getirdi. Düzenlediği konserler ve sahnelettiği operalarla, Wagner, Schumann, Beethoven, Weber, Mendelssohn, Saint-Sans’ın yapıtlarını halka tanıttı. 1858’de Roma’ya gitti.

Lazarius rahiplerinin manastırına çekilerek papaz oldu. Kızını kocasından ayırdığı için bir süre dargın kaldığı Wagner’le 1874’te barıştı. O yıl Peşte’de (şimdiki Budapeşte) birlikte konser verdiler. 1875’te Peşte Akademisi başkanlığına getirildi. 1876’da Bayreuth opera binasının açılışında bulundu.

Son senelerını Peşte, Roma, Weimar, Paris ve Bayreuth kentleri içinde dolaşarak, gittiği her yerde büyük saygı görerek geçirdi. 31 Temmuz 1886’da Weimar’da öldü. Bülow, Tausig, Albeniz, d’Albert… öğrencileri içindeydı. Geride bıraktığı 700’den fazla yapıtı içinde, piyano için yazdıkları tıpkı virtüözlüğü gibi eşsiz bir ustalık olarak nitelendirilir.

Diğer türlerdeyse, en büyük besteciler düzeyinde olmasa bile, senfonileri ve senfonik şiirleriyle, kendinden sonra gelen Hans von Bülow, Anton Rubinstein, Saint-Sans, Busoni, Risler ve Richard Strauss’u etkilediği, Ruslara örnek olduğu, müzik dünyasının ortak görüşüdür.

Dinsel Yapıtları 

Messe de Gran ve Messe hongroise du courennement da arlarında 5 missa; 6 büyük mezmur; I Reqiuem; Die legende von der heiligen Elisabeth ve Christus da aralarında, 6 oratoryo; ilâhiler, kantatlar.

Ses İçin Yazdığı Dinsel Olmayan Yapıtlar 

Eşliksiz veya çeşitli eşliklerle koro parçaları; Fransız, Alman, İtalyan, Macar ve İngiliz üslubunda 78 ezgi.

Orkestra İçin Yazdıkları 

En bilinenleri Tasso, Pr‘ludes, Orpheus, Prometheus, Mazeppa da aralarında olmak üzere 12 senfonik şiir; 2 senfoni Faust ve Dante.

Piyano Yapıtları 

2 konçerto; piyano ve orkestra için Totentanz; 24 Grandes Etudes; 12 Etudes d’exvution transcendante; 6 Etudes… d’apres Paganini (Campanella ve la Chasse da aralarında); Annees’de Merinage; Harmonies poetiques et religieuses; 2 Ugendes; opera ve diğer yapıtlardan piyano 200’e yakın uyarlama; çeşitli parçalar. Ayrıca 7 cilt tutan mektupları, eleştirileri ve yorumları.

Paylaş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu