Sağlık

Folik Asit Nedir Ne İşe Yarar?

Folik Asit Nedir Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Folik Asit Nedir Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Folik Asit Nedir Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Folik Asit Nedir Ne İşe Yarar?

Folik asit vücutta olması gereken en önemli vitaminlerden biridir. Vücutta folik asit eksikliği olması durumunda, bir çok değişik belirtiyle karşılaşmanız da olabilecek olabiliyor. Bu nedenle düzenli olarak kan testlerinizi yaptırmanızda ve gerektiği yerde vitamin takviyesi almanızda yarar mevcuttur. Aksi takdirde, farklı sıkıntılarla yüz yüze kalmanız da söz konusu olabiliyor. Folik asit, genelde B9 vitamini olarak bilinmektedir. Sağlık ocaklarına gittiğinizde, verdiğiniz kanlar; vücudunuzda herhangi bir vitaminin eksikliği olup olmadığını da rahatlıkla tespit edecek ve gerektiği yerde size, vitamin takviyesi verilecektir. Lakin gerekli testleri yaptırmadan, folik asit kullanmamanızda yarar mevcuttur. Aksi takdirde, farklı problemler yaşamanız da söz konusu olabiliyor.

Folik asit eksikliği olması durumunda, vücudunuzda farklı belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtilerden en belirgini ise; yorgunluk ve halsizliktir. Gün içinde çok bi hayli hızlı yorulduğunuzu hissediyorsanız, vücudunuzda Folik asitin eksik olması olabilecekdir. Hatta Folik asit eksikliği ilerlediği zamanlarda, anemi hastalığı da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle söz konusu vitamin eksikliği ilerlemeden, gerekli kontrolleri yaptırmanızda ve gerekli önlemleri almanızda da yarar mevcuttur. Folik asit eksikliğinin belirtilerinden bir tanesi de deride bir araya gelen solgunluk olarak bilinmektedir. Bunun yanında, nefes darlığı gibi önemli sıkıntılar yaşıyorsanız, en yakınınızda bulunan sağlık ocağına giderek gerekli testleri yaptırmanızda da yarar mevcuttur.

Hamile olan bireylerin, bazı zamanlarda folik asit eksikliği yaşaması da söz konusu olabiliyor. Bu nedenle hamilelikte en iyi folik asit markası nedir? Tarzında sorular da sürekli olarak yöneltilmeye sürdürmektedir. Lakin hamilelik süresi boyunca, folik asit noksanlıklerinin belirtilerini yaşamaya sürdürmektesanız da bilmediğiniz ilaçları tercih etmek yerine, en yakınınızdaki hastaneye giderek doktorunuzdan tavsiye almanızda yarar mevcuttur. Doktorunuz folik asit eksikliğinizin ne düzeyde olduğunu kontrol edecek ve bu doğrultuda size ilaç yazacaktır. İlaçlarınızı düzenli olarak kullanmaya sürdüğiniz takdirde, yaşadığınız problemler de en kısa zaman zarfında çözüme kavuşacak ve folik asit eksikliğiniz de hemen hemen tamamen bitecektir.

En kaliteli folik asit ilacı hangisi? Gibi sorular da bir çok kişi aracılığıyla araştırma konusu olmuştur. Folik asit yalnızca ilaç takviyesi olarak değil, bazı besinler yoluyla da alınabiliyor. Folik asit eksikliğiniz olması durumunda ilaç almanız riskli olsa da tükettiğiniz yemeklerden gerekli folik asit eksikliğinizi karşılamanızda da herhangi bir sakınca yoktur. Tam aksine, günlük olarak tükettiğiniz yemeklerden, bünyenizin gereksinimi olan folik asit miktarını alıyor olmanız da daha sağlıklı olmanıza yardım edecektır. Bilhassa de ilaçlara alerjisi olan bireyler, hap tercih etmek yerine folik asit içeren besinler yemeleri gerekmektedir. İçerisinde folik asit olan besinler ise şunlardan oluşmaktadır; pancar, kuru fasulye, kuşkonmaz, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, Brüksel lahanası, bamya vb. yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri haftada 1 veya 2 kere tüketirseniz, vücudunuzun gereksinimi olan folik asiti almış olursunuz.

Folik asit kullananlar, folik asit takviyelerinin kilo aldırıp aldırmadığını sürekli olarak araştırmaktadırlar. Gıda içinde bulunan folik asitler, kilo alımına yol açmıyor olsa da bazı hapların kilo aldırdığı da verilen bilgiler içinde bulunmaktadır. Lakin yukarıda bahsi geçen yiyecekleri yerseniz, kilo alma veya verme gibi problemlerle yüz yüze gelmezseniz. Bazı bireyler, folik asit eksiliğinden dolayı da hızla kilo kaybetmektedir. Aldığınız besin takviyeleri, vücudunuzda bulunan folik asit eksikliğinin olabilecek mertebede önüne geçecektir.

Folik asit faydaları kadar zararları da bir çok kişi aracılığıyla araştırılmaya sürdürmektedir. Folik asit de her ilaç türü gibi yeterli dozda alınması gereken vitamin çeşitlerinden biridir. Folik asiti vücudunuza çok fazla yüklediğiniz zaman; çeşitli bulantılarla, uyku bozukluklarıyla, karın ağrısı veya sinirlilik gibi problemlerle yüz yüze kalmanız da ne yazık ki olabilecek olabiliyor. Bu tarz problemlerle yüz yüze kaldığınız zamanlarda ise; doktorunuza danışmanız gerekecektir. Doktorunuz duruma göre, ilaçlarınızı kesecek veya dozunu düşürecektir. Folik asit eksikliğiniz tam anlamıyla giderildikten sonra ise; ilaç takviyesi almaya devam etmenize de gerek kalmayacaktır. Lakin, aylık doktor kontrollerinizi aksatmamanızda da yarar mevcuttur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu