Başvurular

Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?, kamu ve özel başvuru bölümümüzde Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar? nasıl yapılır bilgi verelim istedik. Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar? ile alakalı bilgiler yazımızın içinde.. 

Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Finlandiya Asgari Ücret  ve Ortalama Maaşlar-2021

Finlandiya asgari ücret ne kadar, ülkede yabancılar için yaşam şartları nasıl ve hemen hemen çalışan maaşları ne kadar? Finlandiya’da çalışan vatandaşlara verilen imkan ve  olanaklar nelerdir? Finlandiya asgari ücret kaç euro?

Finlandiya asgari ücret kaç euro?

Avrupa’da nüfusu en düşük ülkeler içinde Finlandiya bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğu olarak kalabalık olmayan Finlandiya beyaz zambaklarıyla ünlüdür. Aynı zamanda yaşam kalite standartlarıda bi hayli yüksektir. Finlandiya Cumhuriyeti Kuzey Avrupa’da yer alır. Norveç, İsveç ve Rusya gibi önemli ülkelere sınır komşusudur. Finlandiya’nın nüfusu, tahmini olarak en son verilen verilere göre hemen hemen 5.540.750’dir. Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biridir. Geceyarısı güneşiyle ünlü olup, iyi bir ekonomiye sahiptir, ve bunun bunun yanında dünya çapında en fazla göle sahiptir.

Finlandiya’nın Başkenti Neresidir?

Finlandiya’nın Başkenti Helsinki, Finlandiya’nın para birimi Euro’dur. 2000 yılına kadar Fin Markkası kullanan ülke 2001 senesinden sonra Euro kullanmaya başlamıştır. Başkenti Helsinki nüfus yoğunluğunun meydana geldiği şehirdir. Kullanılmakta olan resmi diller Fince ve İsveççe olmak üzere iki farklı dil kullanılır. Elbette ingilizcede ülkede kullanılan diller içinde yer alır. Finlandiya, karma bir ekonomi modeline sahiptir. Avrupa’da ekonomisi gelişmiş ülkeler içinde bulunmakta olup imalat sektöründe gelişme göstermiştir. Finlandiya’da asgari ücret saat baz alınarak düzenlenmektedir. Refah düzeysi ve ekonomik gelişmişliği yüksek miktarda olan Finlandiya’ya yerleşmek ve burada yaşamak isteyen birden çok kişi bulunmaktadır. Elbette Finlandiya asgari ücreti ve yaşam koşulları bu yüzden merak konusu olmaktadır. Bu makalemizde bizde siz değerli okurlarımız için Finlandiya asgari ücreti ve hemen hemen maaşları ve ülkenin genel yaşam standartlarını ayrıntılı bir biçimde açıklamaya çalıştık.

Finlandiya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

2021 senesinde da  Finlandiya’da asgari ücret belirsizdir. Dünyadaki çoğu ülkenin asgari ücret için belirli bir rakamı mevcuttur. Asgari ücret hususunda sistemleri biraz daha değişiklik arzetmektedir. Finlandiya’da asgari ücretle alakalı bir yasa yoktur. Asgari ödenecek ücret, özel anlaşmalerle düzenlenmektedir. Toplu anlaşmalerin yapılmadığı sektörler için, iş yeri sahipleri ve çalışan kesim kendi aralarındaki tespit ettikleri işçi tazminatını belirleyip ona göre bir anlaşma yapmaktadırlar. Finlandiya’da asgari ücret uygulaması saat baz alınarak belirlenmektedir.
Finlandiya Güncel İş İlanları ve İş Başvurusu

Finlandiya çalışma koşulları

Soğuk iklim kuşağına dahil olmasının bunun yanında Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri içindedır. Çalışma koşulları yönünden en rahat ülkelerden biri olma özelliğini taşır. Finlandiya çalışma koşulları resmi çalışma süresi haftada 4 gün ve günlükte 6 saat şeklindedir. Ülkemize kıyasla çalışma koşullarının rahat olması çalışanların refah düzeysi, bireylerin Finlandiveya çalışma ve yaşama planları yapmasının nedenlerinin en başında gelmektedir. Peki, Finlandiya’da asgari ücret ne kadardır?

Ülkede uygulanan kalkınma planları, diğer İskandinav ülkeleriyle benzerlikler göstermektedir. Alt limiti, saat baz alınarak belirlenmektedir. Genel olarak ülkede asgari ücretli çalışanlar bi hayli az sayıdadır. 2021 Finlandiya saatlik asgari ücret miktarı, 17 Euro olarak gösterilmiştir. Finlandiya’da çalışanlar, mesai sürelerine göre aylık ödeme almaktadırlar. Fazla mesai fiyatları, çalışanlara eksiksiz olarak verilerek, işverenlerce çalışanlara haksız yere mesai yaptırılması engellenmiştir. Belirlenen asgari tutar sektöre ve işin zorluğuna göre belirlenmektedir. Tüm yukarıda söz ettiğimiz durumları göz önüne alırsak Finlandiya’da iş başvurusu yapmadan önce, başvuru yapmak istediğiniz sektörde uygulanan asgari ücret miktarını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Finlandiya’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Ülkemize kıyasla Finlandiya’da çalışanlara ödenen ücretler  genelde iyidir ve yıllık maaşlar 7,679 € ile 259,222 € içinde değişir.
Ortalama maaş, yıllık 54,564 € ‘dur.
Finlandiya’da hemen hemen maaş; 2168 €
İnsan Kaynakları Müdürümaaşı; 73.013 €
Muhasebeci maaşı; 2948 €
Sekreter maaşı; 1734 €
Kimya mühendisimaaşı; 72.962 €
Ofis asistanı maaşı; 1907 €
Çiftçi maaşı; 1279 €
Balıkçı maaşı; 1756 €
Veteriner hekim maaşı; 4032 €
Araba tamircisi maaşı; 2450 €
Oto elektrikçi maaşı; 2623 €
Garsonmaaşı; 32.449 €
Finans danışmanı maaşı; 4032 €
Duvarcı maaşı; 1973 €
İnşaat işçisi maaşı; 1907 €
Mimar maaşı; 3512 €
Teknoloji İş Analisti maaşı; 56.043 €
Yazılım Mühendisi maaşı; 43.697 €
Web Tasarımcısı maaşı; 58.688 €
Vinç operatörü maaşı; 3100 €
Mühendis maaşı; 4076 €
Elektrik mühendisi maaşı; 4098 €
Makine mühendisi maaşı; 3707 €
İnşaat mühendisi maaşı; 3816 €
Kaynakçı maaşı; 2745 €
Çatı ustası maaşı; 1778 €
Hemşire maaşı; 42.761 €
Programcı / Web Geliştiricisimaaşı; 48.178 €
Tamirci maaşı; 2623 €
Satış Temsilcisimaaşı; 36.356 €
Proje Yöneticisimaaşı; 64,340 €
Müşteri Hizmetleri ve Çağrı Merkezi Uzmanımaaşı; 49.705 €
Resepsiyonist maaşı; 1604 €
İngilizce öğretmeni maaşı; 2797 €
Öğretmen maaşı; 3013 €
Tercüman maaşı; 2644 €
Çevirmen maaşı; 2905 €
Diş hekimi maaşı; 8586 €
Doktor maaşı; 6981 €
Hemşire maaşı; 3555 €
Ambulans personeli maaşı; 1994 €
Aşçı maaşı; 1669 €
Garson maaşı; 1257 €
Avukat maaşı; 5247 €
Mutfak çalışanı maaşı; 1149 €
Temizlik işçisi maaşı; 1452 €
Hizmetçi maaşı; 1322 €
Elektrikçi maaşı; 2731 €
Makine operatörü maaşı; 2472 €
CNC operatörü maaşı; 1973 €
Bebek bakıcısı maaşı; 1149 €
Çocuk bakıcısı maaşı; 1951 €
Yaşlı bakıcısı maaşı; 1604 €
Kasiyer maaşı; 1149 €
Kamyon şoförü maaşı; 1973 €
Şefmaaşı; 45.229 €

Finlandiya’da Hayat Şartları Nasıldır?

Çocukları olan aileler için her çocuk sayısına aylık ödenek verilmektedir. Çocuklu işsiz değerli okurlarımıza ödenen işsizlik maaşı çocuk fiyatının dışında yükseltilmektedir. Orta derecede Finceye bilen ve hemen hemen olarak 4 yıl Finlandiya’da yaşayan bireyler, Finlandiya’da vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Göçmenler, Finlandiya iş bulma kurumuna kayıt olarak, kazanç durumunu altını çizerek maaş yardımından yararlanabilmektedirler. Resmi tatiller ve pazar günleri çalışanlar çift ödeme alabilmektedirler. Ülkede çalışma şartları rahat ve verilen ücret, Dünya standartlarının üzerindedir. Bu durumda Finlandiya’da yaşam ve çalışma için uygun ülkeler sıralamasında bulunmaktadır. Kira fiyat aralıkları, temel ihtiyaçlar, bi hayli uygundur. Bunların dışında devlet aracılığıyla çeşitli sektörlerde istihdam alanı oluşturularak iş olanakları da artırılmaktadır.

Gelişen sanayisi ve teknolojileriyle yaşam standartları ve değeri ileride olan bir ülkedir. Tarımsal olarak ihtiyaç duyulanlar uygun fiyatlara elde etme olanağı bulunmaktadır. Haftalık çalışma iş günü sayısı 4 gün ve 3 günde tatil yapılmaktadır. Bu durumda Finlandiya’da asgari ücretle yada asgari ücretin üzerinde bir aylıkla çalışan vatandaşların, temel gereksinimlerini rahatlıkla karşılayıp bunun bunun yanındada sosyalleşebilmeleri için de yeterli miktarda maddi imkana ve bu maddi olanağı kullanacak kaliteli zamana da sahip olunabilmektedir.

Finlandiya’da Konut Kira Fiyatları?

Şehir merkezinde bir yatak odası olan daire kira bedeli; 724 €
Şehir merkezinden daha uzak yerlerde bir yatak odası olan daire kira bedeli; 571 €
Merkezi bölgede üç yatak odası olan daire kira bedeli; 1231 €
Şehir merkezinden biraz daha uzak bölgelerde ise yine üç yatak odası olan daire kira bedeli ise; 930 €’dur.

kaynak

Finlandiya Güncel İş İlanları ve İş Başvurusu

Finlandiya Asgari Ücret ve Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

İsviçre İş İlanları 2021

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu