Sağlık

Fındığın Faydaları

Fındığın Faydaları, sağlık bölümümüzde Fındığın Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Fındığın Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Fındığın Faydaları

Fındığın faydaları mucizevi bir biçimde içinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlardan ileri gelir. Genelde kuruyemiş olarak tüketilen fındık çiğ veya kavrulmuş olarak çok lezzetlidir. Unlu mamuller ve yemeklerde de çok fazla kullanılan fındığın faydaları dünyanın bir çok yerinde yapılan sağlık çalışmalarıyla ispatlanmıştır.

Kolesterole, yüksek kan basıncına, enfeksiyona ve yüksek şekere iyi gelen fındığın saymakla bitmeyen faydalarını makalemizde ayrıntılarıyla ele aldık.

Düzenli beslenmenin en önemli kaidelerindan bir diğeride yiyecek ve içeceklerin zaman içinde niçin kullanıldıklarını bilerek onları tüketmektir. Fındığın tarih boyunca bir çok kesim aracılığıyla benimsendiği ve hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde kullanıldığı da göz önüne alınırsa tüketimi için tereddüde gerek kalmaz. Tarihten günümüze popülaritesini her çağda korumuş olan fındığın geçmişi bi hayli eski çağlara dayanmaktadır.

Likörler ve kahveler için aroma artırıcı olarak kullanılmasının bunun yanında yağından da yemeklerin yapımında faydalanılırmış. Ayrıca antioksidan yönünden çok zengin bir yapıya sahip olan fındık vejetaryen ve veganlar aracılığıyla da ilgi odağıdır. Günlük alınması gereken protein miktarının %30’unu karşılayabilen fındık içindeki diğer yararlı bileşenlerle bi hayli besleyicidir. Bundan dolayı tarihte de gerek çiğ, gerek kavrulmuş, gerek de yağı ile önemli bir yemiş olarak konumunu kuvvetli bir biçimde korumuştur.

Kesinlikle kolesterol ve sodyum içermeyen fındıkta hangi vitaminler ve mineraller var? Günlük yağ gereksiniminin hemen hemen %93’ünü temin edebileceğiniz tek sağlıklı besin kaynağı fındığın içinde bulunanlar şöyledir:

100 gram fındık:

Fındık diyet lifi yönünden bi hayli zengin bir yemiştir. İçinde bulunan diyet lifinin vücuda alınması durumunda bağırsaklar daha iyi çalışır. Bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunması ile sağlıklı bir boşaltım sistemine sahip olmanızı sağlar. Bu özelliği ile kabızlığın önlenmesinde önemli bir yeri mevcuttur.

Ünlü diyetisyenler aracılığıyla yürütülen araştırmalar ışığında yapılan günlük diyet lifi tüketimi önerisi kadınlar için (31-50 yaş aralığı) 25,2 gram ve erkekler için (31-50 yaş aralığı) 30,8 gramdır. Hem erkekler hem de kadınlar aracılığıyla günlük diyet lifi tüketimi vücut sağlığı için mühimdir.

Fındık yiyerek zayıflama konusu üzerine yapılan klinik araştırmalar bir çok insanda bu durumun işe yaradığını göstermiştir. Kilo vermek veya ideal kilonun muhafaza edilmesi ile alakalı herhangi bir diyet yapıyorsanız beslenme düzeninizde mutlaka fındık da olmalıdır.  

2018 tarihli bir araştırmaya göre en fazla tüketilen unlu mamul olan ekmeğin tüketiminin azalması ile obezite riski içinde bir bağlılık olduğu ortaya çıkmıştır. Günlük ekmek tüketimi ne kadar az olursa obeziteye yakalanma riski de o kadar azalmaktadır. Aynı çalışma, fındık tüketimi diğerlerine göre daha fazla olanların ekmek tüketimleri diğerleri ile aynı olmasına rağmen obeziteye yakalanma risklerinin daha az olduğunu da ortaya koymuştur. Günlük önerilen fındık tüketim miktarına uyulduğu takdirde kilo almaya yatkınlık azalır.

Fındık hücrelerin oksidasyona uğrama riskine karşı alınabilecek etkili bir önlemdir. Hücrelerin canlılığını korumalarını sağlayan fındık bu özelliğiyle cildin kendini yenileme süreçlerine yardımcı olmaktadır. Dışarıdan gelebilecek ve serbest hâlde bulunan, gözle görülemeyen bakterilere karşı korunmak için düzenli fındık tüketimi gerekir. Böylelikle hücrelerin hasar görmesine neden olabilecek oksidasyon riskinden de cilt korunmuş olur.

Ayrıca yapısında E vitamini de bulunan fındık bu yönüyle de önemli bir antioksidan olarak karşımıza çıkar. E vitamini bunun dışında kanser hücrelerinin oluşumuna karşı da vücudu korur ve kansere karşı etkili bir silahtır.

Fındık yemenin kolesterolü düşürdüğü bir gerçektir. Kolesterol özellikle kalp kaynaklı bir çok hastalığa neden olabilecek bir bileşendir. Düzenli ve yeterli miktarda fındık tüketmenin kolesterolün dengelenmesine yardımcı olduğu klinik deneylerle ispatlanmıştır.

2013 yılı içinde yapılan bir araştırmaya göre fındığın başat rol oynadığı bir diyet, araştırmaya katılanlar aracılığıyla uygulanmıştır. Bu diyet uygulanmaya başladıktan haftalar sonra gerçekleştirilen testlerde katılımcıların kolesterollerinin düşme eğilimde olduğu gözlemlenmiştir. Kolesterolün kalp sağlığını hayati miktarda etkilemesine engel olmak için fındık tüketilmelidir.

Ayrıca uzun bir süre devam eden aynı araştırmanın 3 yıl sonraki verilerinde ise katılımcıların kilolarında bir değişim yaşanmadığının gözlemlenmesi mühimdir. Bu, fındığın ideal kilonun muhafaza edilmesinı sağladığı manasına gelmektedir ki etkili bir form tutmanın en iyi yollarından biri olarak onu öne çıkarır.

Her gün bir avuç kadar fındık veya bir tatlı kaşığı şekersiz fındık ezmesi diyabet hastaları için bi hayli sağlıklıdır. İnsülin hassaslığı söz konusu diyabet olduğunda çok mühimdir. Yapılan bir araştırmaya göre düzenli ve yeterli miktarlarda tüketilen fındığın insülin hassaslığını yükseltmektadır. Çok tehlikeli bir hastalık olan Tip-2 diyabet, insülin hassaslığındaki düşüşün neticesinde gerçekleşir. Bundan dolayı Tip-2 diyabete yakalanma riskinden korunmak için fındık tüketilmelidir.

Fındık, kalp sağlığının sürdürülebilirliği için önemli bir gıdadır. Kardiyovasküler sistemde yaşanması olası risklere karşı da iyi bir önlemdir. Damar sağlığının iyileştirilmesi ve damarlar kaynaklı sorunlara yakalanma riskinin düşürülmesi için fındık tüketimine dikkat edilmelidir.

Dengeli bir beslenme düzeninde fındığın da bulunması vücutta enfeksiyonların oluşumuna karşı etkilidir. Enfeksiyon kaynaklı hastalıklara yakalanmamak için vücut fındık ile takviye edilebilir.

Cinsel gücüne ve sperm sayısına yaptığı olumlu katkılar ile bilinen fındık bu husustaki bir çok araştırmaya konu olmuştur. Yapılan bir çok araştırma göstermiştir ki; içinde fındığın da olduğu bir miktar kuruyemiş tüketmek, sperm sayısında ve değerinde olumlu etkiler yapar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu