Sağlık

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları, sağlık bölümümüzde Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Uykusuzluk sorununin insan vücudundaki fiziksel ve psikolojik olumsuz etkileri nasıl ki herkes aracılığıyla kabul edilmekte ise, fazla uyumanın insan vücudunda yarattığı olumsuzların da bilinmesi gerekmektedir. Peki uyku, hangi noktadan sonra bünyeye zarar vermeye başlar ve ideal uyku süresi ne kadar olmalıdır? Önce bu soruya yanıt vermek gerekir.

Araştırmalar, yetişkinler için ideal uyku zamanının 7-9 saat olduğunu göstermektedir. Uyku için ayrılan sürenin yeterli ve düzenli olması, insan vücudunda fiziksel, zihinsel ve psikolojik fonksiyonlar yönünden son derece önemli ve faydalıdır. Peki çok uyumanın zararları nelerdir?

Fazla uyumak; günü kaçırmak, hareketsiz kalmak, gün ışığından faydalanamamak gibi nedenlerden ötürü stresi tetikleyebilmektedir. Bilhassa üzüntü ve depresyon dönemlerinde fazla uyumak, stresi artırarak bu durumu bir kısır döngüye dönüştürmektedir. Çok uyumanın bireylerin mental sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bu biçimde gözlemlenmektedir.

Fazla uyumanın zararlarından bir diğeri olan uykuda geçen uzun saatlerin sonrasında gelen baş ve boyun bölgesindeki ağrılardır. Düzenli ve yeterli miktarda uyumak bireyleri güne ne kadar zinde hazırlıyorsa, çok uyumak da fazla dinlenmiş hissetmenin aksine, yorgunluk hissine ve hayat değerini etkileyecek boyutlardaki baş ağrılarına sebebiyet verebilmektedir.

Çok uyumanın zararları içinde “tutulma” olarak da tabir ettiğimiz sırt, bel ve kemik ağrıları da bulunmaktadır. Hareketsiz biçimde geçirilen uzun saatler neticesinde vücutta hissedilen hamlık ve yatış pozisyonlarının da etkili olduğu eklem ağrıları, fazla uyumak sonucu oluşabilecek reaksiyonlar içinde bulunmaktadır.

Yakın gelecekte edilen bulgulara göre, obezite başlangıcı ve kilo alma durumlarına etki eden etkenlerden bir diğeride fazla uyuma halidir. Günün üçte birinden fazlasını uykuda hareketsiz geçirmek, vücuttaki kasların çalışmamasına, kan dolaşımı ve nabız yavaşlığına neden olarak vücut sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu durum da ciddi sağlık poblemlerina ve fiziksel problemlere sebebiyet verebilmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli ve yeterli uykunun, şeker hastalığını önlemekteki etkilerini ispatlamaktadır. Bu araştırmalara göre vücudun ihtiyaç duyduğundan az ve fazla uyumak, vücudun şeker dengesini de olumsuz etkilemektedir. Her iki durumda da vücut fonksiyonları için geri dönüşü zor sonuçlar doğabilmektedir.

Çok uyumanın doğrudan zararlarından hipersomni, yani aşırı uyuma hastalığı, bireylerin yaşamında ve sağlığında ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir. Bu hastalıktan muzdarip bireyler; sabahları yataktan çıkmakta büyük kuvvetlik çekerler. Sürekli uyku sersemi oldukları ve odaklanmakta kuvvetlik çektikleri de çok fazla gözlemlenir.

Kalp hastalıkları ve nefes darlığının nedenleri içinde çok uyumanın da olduğu, kardiyoloji birliği aracılığıyla da ilan edilmiş bir gerçektir. Gereğinden fazla uyumak, kan dolaşımını ve kas hareketlerini azalttığından, kalp kası ve nefes borusunda tembelliğe neden olabilmektedir.

Düzenli ve ideal uykunun, bireylerin gün içindeki performansları, zindelikleri ve enerjileri üzerindeki olumlu etkileri defalarca ispatlanmış ve herkesçe de bilinmektedir. Lakin fazla uyumanın da bireylerin gün içinde enerjisiz ve uyku sersemliği yaşamalarına, uzun süre ayılamamalarına, odaklanma problemi ile boğuşmalarına ve beyinsel fonksiyonlarındaki yavaşlama sonucu algılama kabiliyetlerinin zayıflamasına neden olabileceğinin bilinmesi, son derece mühimdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu