Sağlık

Favipiravir Ne İşe Yarar?

Favipiravir Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Favipiravir Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Favipiravir Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Favipiravir Ne İşe Yarar?

Favipiravir RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral maddedir. Covid Hastalığının nasıl tedavi edileceğinde doktorlar aracılığıyla tavsiye edilmektedir. Bilhassa Covid direncini kırmaktan bi hayli kuvvetlidir.
favipiravir ne işe yarar ne için kullanılır, yan etkileri ve zararları nelerdir ve favipiravir bir antibiyotik mi? Bu  tarz soruların yanıtlarını bu yazıda yanıtlamaya çalışacağız. İlacı alırken önce talimatlarını okumalı ve o talimatlar atılmamalı gerektiğinde dikkatle bir daha okunmalı  ve doktorunuzla danışarak kafanızdaki şüpheleri bitirmek gereklidir.

Covid-19 çıktıktan sonra en fazla global olarak kullanılan ilaç haline gelmiştir. Hastalığı dindirmede önemli bir başrole sahiptir. Bilhassa ciğer kısımlarına büyük etki yapmaktadır. Covide yakalanırken öksürük krizine girdikten olağanüstü bir çile haline gelmeye başlamakta. Bu hastalığa karşı doktorlar Favipiravir 200 mg film tableti önermektedir. Bu ilaç covidi bitirmese de kısa bir sürede ağrıyı sızıyı dindirmesini sağlamakta. Favipiravir nerelerde kullanılır ile ilgili ufak detaylar vereceğim.

Favipiravir etken maddesi ve diğer maddeler aşağıdaki gibidir;

Favipiravir Favicovir ilacıyla birlikte Grip ve Covid etkisindeki kuvvetli hastalıklar karşısında direnme kabiliyetini yaratırken öte yandan yanında yan etkilerini de getiriyor. Bazı yan etkiler ise seyrek görülüyor. Favipiravir yan etkileri;

Eğer bunların hepsi farklı biçimde görünüyorsa acilen ya acil yardıma veya doktorunuza haber vermeniz gereklidir.

Öncelikle gebe olduğunuzu kafanızı yoruyorsanız, gidip ilk kez testinizi yaptırın. Eğer testiniz pozitif çıkarsa Favipiravir maddesini içeren Favicovir ilacını kullanmayın. En kötu durumda mesela tedavi zamanında gebe kalma gibi bir durum gerçekleşirse acilen doktorounuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Aynı şey erkekler içinde geçerlidir. Erkekler tedavi sürecinde ve tedavi biter bitmez 7 gün arayla kondom kullanmaksızın cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Favipiravir maddesi çocuklarda kullanılması yasaktır çünkü çocuklara denetim yapılmadığından ötürü kullanılması yasaktır. Hem çocuklara yapıldıktan sonra farklı farklı etkilerle bilinmedik olgularla karşılaşabilir. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlara karşı etkili değildir. Eğer zorunlu değilse maddenin olduğu ilacı kullanmak zorunda kalmayın ama doktorunuz kullanın diyorsa kullanmak zorundasınız ama tespit edilen dozlar içinde uygulanmalıdır. Vurgulayacağım son üzerinde durulacak unsur eğer karaciğer yetmezliği olan bir hasta da tedavi gerekiyorsa yine aynı biçimde dikkat edilmeli, doktora başvurulmalıdır.

Favipiravir maddeli Favicorvir İlacı size yalnızca yeni yahut yeniden önem kazanan influenza tipi virüslerin yol açtığu enfeksiyonlarda diğer influenza virüs enfeksiyonlarına karşı kullanılan ilaçların yetersiz yahut etkisiz kaldığı durumlarda reçete edilir. Devletin influenza virüslerine karşı önlem olarak bu tıbbi ürünü kullanım kararı alması halinde kullanılır. Yaşlılarda tedavi sırasında onları yalnız bırakmayınız, tedavi sırasında minimum 2 gün birlikte geçiriniz. Bazı zaman influenca olduğunda da Bakteri enfeksiyonuyla karışabiliyor bu yüzden bu durumlarda bile doktorla veya acil yardım hattından yardım alınmalıdır.

Favipiravir ilacını çocukların erişemeyecek bir yere veya ambalajda saklayınız. Bilhassa Oda sıcaklığında tutmaya özen gösteriniz.

Öncelikle doktora başvurulmalıdır. Doktor bireyi muayene etmelidir. Reçete yazmalıdır ve o reçeteye göre dozun miktarı belirlenmelidir. Bireye dozunu söyleyip, ona göre hareket etmesi sağlanmalıdır. Kullanım süresi 5 gündür, ağız yoluyla alınır. Çocuklarda ve ergenlerde kullanılmamalıdır. Yaşlılarda kullanım da dikkat edilmelidir. Kan ürik asit gibi hastalığa sahip olan insanlarda da dikkatli olunmalıdır. Eğer İlacın kullanımı neticesinde tesirinin az ve yavaş olduğuna inanıyorsanız lütfen kendi aile hekiminize veya ailenize bildirmeniz gerekmektedir. Yüksek doz kullanmayınız yüksek doz kullandığınız takdirde tekrardan doktorla iletişime geçiniz. Eğer bir önceki dozu unutup çift dozla günü kapatmayın. Doktorun tavsiyesine eksiksiz uymalısınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu