Başvurular

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? Fakirlik maaşı için nereye başvurulur ? anlatmadan önce  Fakirlik maaşı nedir ona bakalım. Fakirlik maaşı;  yardıma muhtaç durumda ki ailelerin 2020 senesinde en merak ettiği konuların başında geliyor. Bizde bu paylaşımımızda muhtaçlık aylığı olarak da anılan Fakirlik aylığı hususundan söz edeceğiz siz değerli okurlarımıza.

Ülkemizde asgari ücret ve asgari ücretin altında ki bir maaşla hayatlarını sürdürmek zorunda olan milyonlarca aile var. Bu ailelerin bir kısmı devletin verdiği sosyal yardımlar ile geçimlerini sürdürebilmek durumunda kalmaktadır.

Vakıflar genel müdürlüğü muhtaçlık aylığı başvurusu işte tam bu nokta da ihtiyaç sahibi ailelerin yardımına yetişmektedir. Bu yoksullik maaşı yüz binlerce ailenin umut ışığı olmuştur.

Tabi her yardım gibi bu muhtaçlık aylığı yardımının da bir takım şartları bulunmaktadır. Şimdi gelin lafı daha fazla uzatmadan yoksullik maaşı nasıl alınır ona bakalım ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaçlık Aylığı Nedir ?

Vakıflar genel müdürlüğü yoksullik maaşı başvurusu işlemlerini almaya devam ederken bu yardımı yeni duyan ve bu yardıma başvuru yapmak isteyen vatandaşlar için bu konuyu biraz açalım.

Fakirlik maaşı Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla belli şartları taşıyan ailelere yapılan bir yardımdır. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca verilen yardımlardan farklıdır.

Bu yardım tamamen Vakıflar Genel Müdürlüğünce vatandaşlara doğrudan ulaştırılan bir yardımdır. Ayrıca Vakıflar Genel müdürlüğünün sıcak yemek ve kuru gıda yardımı da bulunmaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları 2021

Fakirlik maaşı şartları nelerdir şimdi de buna bakalım. İşte yoksul ayligi sartlari :

*Bu yoksulluk maaşı yardımından muhtaçEngelliler ile yetim çocuklar yararlanabilmektedir.

*Engelli bireylerin bu muhtaçlık aylığı yardımından yararlanması için ise % 40 ve üzeri engelli raporunun bulunması şart.

* Muhtaçlık yardımı talebinde bulanacak birinin Sosyal güvencesi olmaması gerekiyor.

* Muhtaçlık aylığı başvurusu yapacak birinin herhangi bir gelir yahut aylığı bulunmaması gerekiyor.

* Fakirlik maaşı başvurusu yapılan çocuğun mahkeme kararı yahut kanunla bakım altına alınmamış olması,

* Yoksulluk maaşı ‘nın son şartı ise gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması yahut olup da bunlardan elde edeceği aylık hemen hemen gelirinin bu yönetmelikle tespit edilen muhtaç aylığı miktarını geçmemesidir.

*Yetim erkek çocukları yükseköğretim görmüyorsa (Üniversite) 18 yaşına kadar yükseköğretim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilmektedir.

Fakirlik maaşı kimlere verilir sorusuna yanıt verdik. Lakin yoksul maaşı hangi şartlarda bağlanır sorusu kadar önemli bir soru daha var. O da Fakir maaşı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir sorusudur. Gelin şimdi de yoksul aylığı başvurusu sırasında sizden istenecek belgelere bakalım.

Fakirlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar

Vakıflar Genel Müdürlüğü yoksullik yardımı başvurusu sırasında sizden bir takım belgeler talep etmektedir. Bu belgeleri eksiksiz teslim etmelisiniz.

GEREKLİ BELGELER

  • Muhtaç aylığı başvuru formu ( Engelli iseniz buraya , Yetim iseniz buraya Tıklayarak indireceksiniz )
  • Engelliler için özrünü söyleyen sağlık kurulu raporu.
  • Muhtaç Aylığı alan kişi Yoklama Belgesi ( İndirmek için Tıklayın )

Yukarı da anlattığımız gibi yoksullik belgesi almanıza gerek bulunmamaktadır. Çünkü bazı vatandaşlar yoksullik belgesi nasıl alınır diye ısrarla sormaktadır.

Sizlerden yoğun bir biçimde gelen ikinci bir soru da engelli maaşı alan yoksullik maaşı alabilir mi ? Evet alabilir. Hatta yoksullik maaşı için aranan 2 şarttan biri bu 🙂

Muhtaç aylığı başvuru formu eksiksiz bir biçimde doldurulması gerektiğini tekrardan hatırlatmakta fayda görüyorum. Dilerseniz 0 (312) 415 50 00 numaralı hattı arayarak yoksullik maaşı başvuru formu hususunda yardım alabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır ?

Yoksulluk maaşı başvurusu formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise engelli raporunu da içerisine koyup bağlı olduğu ildeki Vakıflar genel müdürlüğüne şahsen yada posta yoluyla başvuru yapabilirler.

Fakirlik maaşı başvurusu e devlet üzerinden yapılır mı diye çok fazla soru gelmektedir. Maalesef. Fakirlik maaşı internet başvurusu yoluyla yapılamamaktadır.

Peki Fakirlik Maaşı Ne Kadar ?

Fakirlik maaşı ne kadar demek yerine yoksullik maaşı ne kadar oldu 2021 de diye sorarsak daha isabetli olur. Çünkü bu rakam senelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Eğer yukarı da ki şartları taşıyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü size yoksullik maaşı olarak 2021 yılı itibariyle aylık olarak 1,037.00 TL ödemektedir. Peki yoksullik maaşı ne zaman yatar ? Fakirlik maaşları her ayın ilk haftası yatmaktadır.

Yoksulluk maaşı nasıl alınır öğrendik. Muhtaç aylığı ne kadar onu da öğrendik. Şimdi gelelim muhtaç aylığı başvuru sorgulama işlemine bakalım.

Fakirlik Maaşı Sorgulama işlemleri Nasıl Yapılır ?

Fakir aylığı sorgulama işlemleri için kullanabileceğiniz birden çok yöntem bulunmaktadır. Fakirlik maaşı başvuru durumu sorgulama için e devleti kullanabilir, alo 144 sosyal yardım hattını arayabilir yada başvuru yaptığınızil müdürlüğüne bizzat giderek öğrenebilirsiniz. Fakirlik maaşı başvurusu e-devlet üzerinden de takip edilebilmektedir.

Ziraat bankası yoksullik maaşı sorgulama işlemleri için hiçte uygun bir yer sayılmaz. Öncelikle maaşınız yattı mı diye diğer kanallar kullanmanızı tavsiye ediyoruz 🙂

Tabi devletten nasıl yardım alabilirim sorusunun tek cevabı bu değil. Sosyal yardımlaşma yoksullik maaşı veren diğer bir kurum. Ayrıca yoksul ailelere birden çok kalemde yardım ulaştırmaktadır. Bu yardım kalemlerini anlattığımız yazımıza bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının verdiği yardımları anlattığımız yazımıza buradanvarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu