Başvurular

Evlilik Danışmanlığı

Evlilik Danışmanlığı, kamu ve özel başvuru bölümümüzde Evlilik Danışmanlığı nasıl yapılır bilgi verelim istedik. Evlilik Danışmanlığı ile alakalı bilgiler yazımızın içinde..

Evlilik ve ilişki danışmanı Nasıl Olunur

Evlilik – Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile Danışmanı olma şartları, maaşları ve iş olanakları nelerdir? Evlilik Danışmanlığı Nedir? Son senelerda çoğalan boşanma hadiselerindan dolayı birden fazla kişi evlilik terapisi – çift terapisi hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Hayatlarını birleştirmek veya evlilik yaşamlarında yaşadıkları bir takım sorunlarda uzman yardımı alınması hususunda çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Her geçen gün bu hizmetlere olan ihtiyaç daha da artarken bireyler böylece en doğru kararlara vermeye çalışmaktadır. Evliliklerini kurtarmak veya evlenecekleri zaman olası sorunlardan çok daha kolay bir biçimde kurtulmanın adına ip uçlarını alarak yanlış ve geri dönüşü olmayan poblemlerin yaşanmasının önüne geçilecektir. Bu tarz hizmetleri almadan önce kavramlar ile ilgili geniş bir şekilde bilgilere sahip olunması gerekmektedir.

Çift Terapisi – Evlilik Danışmanlığı 

Genel olarak şimdilerde çok fazla adının geçtiği evlilik danışmanlığı nedir sorusunda tam anlamıyla doğru yanıtları bilmedikleri gibi yanlış fikirlere düşmeleri olabilecek olmaktadır. Kişilerin ikili ilişki içinde olup aynı yaşamı paylaşmayı ve son derece duygusal beklentilerinin karşılanmasını istemeleri normal olmaktadır. Lakin farklı aile yapılarında yetişen ve her türlü yaşantılarında farklı kültürlerde yaşamış olan iki birinin evlilik kurumunu sürdürebilmeleri sırasında bir takım sorunlar çıkmaktadır. Bundan dolayı evlilik içinde yaşanan anlaşmazlıklar, çatışmalar, soğukluklar, aldatma, iletişi kopuklukları gibi çok sayıda sorunlar evlilikte bireyler arasına mesafelerin girmesine neden olmaktadır. Bunların bunun yanında evliliğin bazı hallerde çözümlenemez, kurtarılamaz olarak algılanacak bir hale sokmaktadır. İlişki terapisti hizmeti bireylerin ilişkiden beklentilerinin düzenlenmesi, iletişi, sorun çözme ve bunlar gibi becerilerin daha kuvvetlenmesini sağlamaktadır. İlişkide bulunan noksanlıklerin tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.
Sunuculuk, Spikerlik iş ilanları ve İş Başvurusu

Evlilik Danışmanlığının Önemi Nedir?

Evlilik öncesi danışmanlık evlenecek olan bireylerin tak olan yaşamlarından çift yaşama geçmeleri halinde uyum problemlerinin ortaya çıkmaması için büyük bir önem teşkil etmektedir. Ayrıca iki birinin evlenmesi neticesinde iki farklı ailenin birlikte karar almaları, iletişim kurmaları çiftler için son derede yorucu ve stres yaşanmasının yol açtığu bir zaman olmaktadır. Samimiyet ve anlayışın davranışlara yansıtılması ile açığa çıkan poblemlerin daha sorunsuz bir biçimde ortadan kalkılması adına kılavuz olan bir terapi süreci olmaktadır. Evlilik danışmanı aile kurumu içinde bulunan iletişim problemlerinin çözüme ulaşımında son derece etkili olmaktadır. Aile kurumunun sürdürilebilmesi adına poblemlerin üstesinden gelme, duygusal bağın zarar görmemesi için evlilik danışmanlığı önemi çok daha büyük olmaktadır. Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İş Fikirleri

Evlilik Danışmanlığına Hangi Konularda İhtiyaç Duyulur?

Evlilik için ilk adımları atacak olan bireylerin evlilik sırasında yaşayabilecek sorunlara karşı temkinli olması ve poblemlerin üstesinden daha kolay gelinebilmesi için danışmandan yardım almak son derece önemli olmaktadır. Evlilik terapistine ihtiyaç duyulacak konular şunlardan oluşmaktadır;

 • Kişilerin birbirini daha iyi tanıması,
 • İletişim kopukluğu,
 • Anlaşılamama konusu,
 • Beklentilerin karşılanamaması hali,
 • Uyum soruları ve uyumsuzluk konusu,
 • İlgisizlik konusu,
 • Tartışmalar, kavgalar ve çatışmalar,
 • Cinsel uyumsuzluk hali,
 • Kıskançlık ve güvenmeme durumu,
 • Boşanma kararları,
 • Sözel, cinsel, fiziksel gibi her türlü şiddet,
 • İlişkinin sağlıklı bir biçimde son bulması gibi sorunlarda ve konularda evlilik danışmanlığına ihtiyaç duyulmaktadır.

Çift Terapisi Nedir? Evlilik Danışmanlığı Nedir?

Son senelerda boşanmaların çoğalması ve uzun yıllar süren evliliklerin bile bir anda bitebilmesi nedeni ile çift terapilerine çok fazla ihtiyaçlar duyulmaktadır. Çift terapisi tekli terapilere bakarak temel etapta ilişki odaklı olmaktadır. Bu terapi çeşitlerinde duygusal bakımdan ilişki içinde bulunan çiftlerin karşılıklı iletişim problemlerinin çözümlenmesi ve ilişkinin daha huzur verici hale getirilmesi amacı ile yapılan bir psikoterapi yöntemi olarak tanımlamak olabilecek olmaktadır. Flört, nişanlılık, sevgililik gibi karşılıklı duygusal içinde olan çiftlerin iletişimlerinde gerçekleşen çift terapisi ve evli olan çiftlerin iletişimlerinde bir araya gelen poblemlerin çözümlendiği evlilik terapisi birbirlerinden ayrılarak işlenmektedir. Çift terapisi iletişim hususunda danışan olan bireylerin ilişki içinde bulunan kendiliklerine odaklanan ilişki düzenleyen psikoterapi uygulamasına denilmektedir. Bu terapi türünde çiftlerin kim oldukları değil ilişki içinde kim oldukları değerlendirildiği için tekli terapilerinden farklı olmaktadır.

Çift Terapisi Kimler İçi Uygulanabilir?

Bilhassa çift ilişkilerinde sorun yalayan bütün herkes bu tarz terapi uygulamalarını tercih edebilirler. Çift terapisinin çok daha kapsamlı ve yaygın kullanım alanına sahip olması aracılığıyla sorunlara daha kolay çözümler bulmak olabilecek olacaktır. Genel olarak tüm psikolojik bozukluklarda ve diğer yöntemler ile kullanılmaktadır. Çift terapisi kullanım alanları şu biçimde sıralanabilir;

 • Çift ilişkileri,
 • Boşanma,
 • Evlilik poblemleri,
 • Flört aşamasında olan çiftler,
 • Evlenmeye karar veren bireyler,
 • Evlilik içinde yaşanabilecek sorunlara karşı eğitim almak isteyenler,

Çift Terapisi Teknikleri Nelerdir?

Çift terapisi sürecinin çok daha sağlıklı bir biçimde oluşması için elde edilen veriler üzerinden belirli yöntem ve tekniklerin uygulanması gerekmektedir. Çift terapisi teknik ve metotları şunlardan oluşmaktadır;

Psiko- Eğitim Tekniği: Danışan çiftlere insan psikolojisi ile ilişki dinamikleri gibi birden fazla konularda farkındalık sağlanması amacı ile çok kısa eğitimlerin verilmesidir. Bunun yanında danışanlar birbirleri, kendileri ve ilişkileri ile alakalı düşüncelerini fark etmesiyle empati kabiliyetlerini geliştirmeleri olabilecek olmaktadır.

Duygusal Teknikler: Çiftlerin ilişki durumunda bulunan duyguları ile ilgili farkındalık oluşmasını hedef alan bir tekniktir. Hedef edilen farkındalık duyguların yapısı, ifade edilmesi, insan yaşamında olan önemi ve karşıdakilerin duygularını anlama gibi zaman dilimini kapsamaktadır.

Davranışsal Teknikler: Davranışların meydana gelişi ve ilişkiye dönük etkisi halinde bir farkındalık sağlamasını amacında olan bir çift terapisi teknik ve yöntemi olmaktadır.

Yaşantısal Teknikler: Çiftlerin duygu ve düşüncelerini fark edilebilmesi ile ifade edilmesi esasında hareketle yeni anlayışın deneyim edilmesi aşamalarını oluşturmaktadır. Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İş Fikirleri

Çift Terapisini Gerektiren Sorunlar

Genel olarak çiftlerin birbirleri işe anlaşamamaları ve kendilerini baskın görmeleri istenmeyen poblemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu sorunlar çözüm bulmadı sürece istenmeyen ve geri dönüşü olmayan problemlerin ortaya çıkması ile çıkmaz bir yola girmektedir. Bundan dolayı olumlu yanıtlar alabilmek ve sorunlardan yara almadan kurtulmak için çift terapisi çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Çift terapisi gerektiren konular içinde bazıları şunlardan oluşmaktadır;

 • İletişim eksikliği ile öfke kontrol poblemleri,
 • Güç ve iktidar savaşlarının çiftler içinde oluşumu,
 • Sorun çözümlerinde kullanılan hatalı yollar,
 • Akrabalık ilişkileri,
 • Aldatma ve sadakatsizlik ile gelişen güven sorunu,
 • Boşanma,
 • Cinsel yaşamda bulunan yetersizlikler ile uygun olmayan olumsuzluklar,
 • Çocukların bakımı ile yetiştirilmesi içinde bulunan farklı görüş ve bakış açıları gibi sorunlarda etkili çözümler elde etmek için çift terapisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Çift Terapisi Eş Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift terapisi eş terapisi beceri ve pratikliğin arttırılması ile birlikte geçmişe yönelerek yaşanılan poblemlerin şimdilerde nasıl etkilendiğini incelemektedir. Aynı zamanda düşünce, davranışlarda ve duygularda farkındalık oluşturarak değişime odaklanmaktadır. Çift terapisi başvurma nedenleri ne olursa olsun ilişkileri tam anlamıyla bütün yönleri ile değerlendirmektedir. Terapide çift psikoloğu bireyleri tanımak ve değerlendirme yapmak adına bir takım ölçekler kullanılmaktadır. Yapılan seanslar sonrasında evlere ödev verilmektedir. Bu ödevler ilişkilerde farkındalık yaratmak ve birbirlerini tanımlamaları ile ilişkilerin daha huzurlu bir hale gelmesine fırsat tanınması için çok önemli olmaktadır.

Aile Danışmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Aile danışmanı ne kadar maaş alıyor?Evlilik danışmanı kimdir? Sosyologlar aile terapisti olabilir mi? Aile psikoloğu nasıl olunur? Aile danışmanlığı sertifikası nasıl alınır? Aile danışmanı ünvanını hak kazanıp meslek olarak icra edebilmek  için 4 yıllık üniversitelerin konuyla alakalı lisans bölümlerinden mezun olmak şarttır. Psikoloji, sosyal hizmet, sosyoloji, klavuzluk ve psikolojik danışmanlık ve hemşirelik gibi bazı bölümler özetlenebilmektedir. Bunun yanı sıra eğitim kurumları ve mesleki kurslar aracılığıyla da aile danışmanı sertifikası almak olabilecekdür.

Aile Danışmanı Olmanın Şartları Nelerdir? Aile Danışmanı Görevleri Nelerdir?

– İletişim becerisi

– Problemlere çözüm bulacak kapasiteye sahip olmak

– İkna kabiliyeti üstün olmak

– Meslek etiğine uygun davranabilmek

– Gözlem kabiliyeti gelişmiş olmak

Aile Danışmanı Maaşları Ne Kadar?

3000 TL ila 4000 TL içinde değişebilmektedir. Ortalama maaş  3500 TL gibi bir miktardır. Kamu kurumları ve özel sektörede maaşlar farklı olabilmektedir.

Aile Danışmanı İş İmkanları Nelerdir?

Hem kamu kuruluşlarında vede özel sektör de psikolojik destek veren yerlerde bunun bunun yanında devlet kuruluşlarında ilişki terapisi olarak iş bulmaları olabilecek olmaktadır.

Aile Danışmanlığı Seans Ücretleri

2021 – 2022 yılı özel evlilik terapisi seans fiyatları uzmanına göre 200.00 TL ile 550.00 TL gibi bir aralıkta  değişiklik gösterebilmektedir. Aile terapisti fiyatları  kurum ve uzman bireylere göre değişikliklar göstermektedir.

Evlilik terapisi kaç seans sürer?

Stratejik aile terapisi yöntemine ve metoduna göre evlilik terapisinin süresi değişir. Ortalama 10 ila 20 seans olarak değişiklik göstermektedir.

Çift terapisi kaç dk sürer?

Terapide çiftler ilişki terapisi hizmetini birlikte alabildikleri gibi ayrı olarakta alabilmektedirler. Hizmet süreleri hemen hemen 60 dk sürebilmektedir.Ücretlendirme seans süresi esas alınarak yansıtılır.

Gottman çift Terapisti nedir?

Dünyada araştırma temelli, bilimsel verilere dayalı  Gottman terapisi, John ve Julie Gottman adlı bireyler  aracılığıyla tasarlanıp ilerletilmiş, tek yöntemidir.

Sgk Anlaşmalı Evlilik Terapisti

Türkiye’deki Tüm Devlet Hastaneleri İçin Tıklayın. Hastaneden Randevu Alabilir ve Hastanelerin İletişim Bilgilerine Ulaşabilirsiniz.

Online Çift Terapisi Nedir?

Tecrübeli uzman kişilerla online görüşmeler gerçekleştirerek yapılmaktadır. Online çift terapisionline evlilik terapisi, ilişkilerde ve evliliklerde yaşanan sorunlar için internet ortamında profesyonel yardım sağlayan terapi modelidir.

Oto Ekspertiz Açmak  En Kazançlı İş Fikirleri

Sunuculuk, Spikerlik iş ilanları ve İş Başvurusu

İha Pilotu Nasıl Olunur?? Drone Pilotu Nasıl Olunur?

Ameliyathane Hemşiresi Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Büyükelçi Nedir, Nasıl Olunur, Görevleri Nelerdir

Bebek Hemşiresi Kimdir, Nasıl Olunur, Görevleri Nelerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu