Müşteri Hizmetleri

Evidea Şikayet

Evidea Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde Evidea Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. Evidea Şikayet yazımızın detayları..

Evidea Şikayet

Evidea şikayet, Evidea şikayet hattı, Evidea şikayet telefonu var mı? Evidea şikayetim var nasıl iletebilirim? Evidea şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Evidea Şikayet

Son senelerda tüm Türkiye genelinde adını çok fazla duyurmayı başaran markalardan birisi durumuna gelen Evidea markası, eve dair her şeyin tek bir noktada toplandığı satış hizmetleri sunuyor. Evidea markası Türkiye genelindeki satış noktalarının bunun yanında online alışveriş kanalı ile de tüketicilere eve dair her şeyi bir arada sunuyor. Eve dair son derece zengin bir ürün yelpazesi yer alıyor olduğundan da günümüzde ev dekorasyonunun en mühim parçası haline geliyor. Son derece kaliteli ürün grupları ile evlerde ihtiyaç duyulan her türlü ürün hususunda en yüksek kaliteyi yakalamaya faydalı oluyor. Üstelik son derece uygun fiyat aralıkları ile bu açıdan son derece mühim fırsatlar sunuyor. Bu durumda günümüzde yoğun olarak tercih edilmesine neden olmaktadırken, Evidea müşteri hizmetleri departmanı da son derece gelişmiş yapısıyla etkin bir hizmet vermekte. Özellikle de Evidea şikayet işlemleri her ürün ve her hizmet için bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde alakalı birimlere iletilebiliyor.

Evidea şikayet bildirimleri son derece bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde müşteri hizmetleri departmanından gerçekleştirilebiliyor. Direkt olarak Evidea şikayetlerinin iletilebileceği bir hizmet servisi yer alıyor olmasa da tüketiciler müşteri hizmetleri departmanından da bu işlemleri yapabilme şansına sahip olabiliyor. Özellikle de Evidea ürün ve hizmetleri ile alakalı olarak karşılaşılan her türlü soruna istinaden bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde alakalı ve yetkili personellerle görüşme sağlanabiliyor. Arızalı ürün, kötü hizmet, teslimat yahut kurulum poblemleri için şikayetler bildirilebiliyor.

Evidea Şikayet Hattı

Dinamik bir müşteri hizmetleri servisine sahip olan Evidea’ nın tüm hizmetleri müşteri temsilcileri aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda da Evidea şikayet hattı gibi bir hizmet numarası yer almıyor fakat bu tip işlemler goğrudan müşteri hizmetleri servisinden gerçekleştirilebiliyor. Arızalı teslim edilen ürünler, teslim edilmeyen ürünler gibi birden fazla hususta şikayetleri alakalı birimlere müşteri hizmetlerinden ulaştırarak, mağduriyetlerin giderilmesinin sağlanması olabilecek oluyor.

Bu tip şikayet bildirimlerine yönelik olarak aranan Evidea şikayet hattı servisi olarak Evidea müşteri hizmetleri birimi destek sağlıyor. Yani tüketiciler goğrudan müşteri hizmetlerini çalışma saatleri içinde arayarak, müşteri temsilcileriyle görüşme gerçekleştirebiliyor. Böylelikle mevcut olan problemlerinin en bi hayli hızlı biçimde çözülmesi için gerekli olan işlemleri tamamlayabiliyor.

Evidea Şikayet Telefonu

Günümüzde Evidea şikayet telefonu olarak Evidea müşteri hizmetleri numarası olarak “0850” sistemli numara destek sağlıyor. Tüm tüketiciler ürün poblemleri ve kötü hizmet standartları gibi her türlü hususta kolay bir biçimde Evidea müşteri hizmetleri numarası 0850 532 22 22 telefon numarasını arayabiliyor. Bu telefon numarası hafta boyunca yalnızca çalışma saatleri civarında arandığında müşteri temsilcileri ile görüşme gerçekleştirilebiliyor. Bu saatler dışında yapılan aramalarda ise sesli yanıt servisi aracılığıyla alınan kayıtlar, ilk iş günü/mesai başlangıcıyla alakalı personel aracılığıyla işleme alınıyor ve geri dönüş gerçekleştiriliyor.

Belirtilen Evidea müşteri hizmetleri çalışma saatleri ise hafta içi ve cumartesi günleri 08.00 ile 18.00 saatleri içindedır. Haftanın son günü ise Evidea müşteri hizmetleri servisi destek sağlamamaktadır. Bu çalışma saatleri dışındaki aramalarda müşteri temsilcileriyle görüşme gerçekleştirilemez. Bu çerçevede de Evidea müşteri hizmetlerini arayarak, sorun ve şikayetlerini bildiren tüketicilere en kısa zaman dilimleri içinde gerekli olan dönüşler olumlu olarak gerçekleştiriliyor. Böylelikle tüketiciler her türlü hususta profesyonel çözümlerden yararlanarak, mağduriyetlerinden kurtulabilme olanağına sahip olabiliyor. Evidea şikayet telefonunu tüm mobil hat ve sabit numaraları üzerinden arama şansı yer alıyor.  Her türlü sorunda yüksek kalite standartlarındaki geri dönüşleri ile poblemlerin en bi hayli hızlı biçimde çözüme kavuşturulmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini sağlıyor.

Arama Kelimeleri: evidea şikayet, evidea şikayet var, evidea şikayet hattı, evidea şikayet telefonu, evidea şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu