Başvurular

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?, başvurular bölümümüzde Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla kendi temel gereksinimlerini karşılayamayan engelli vatandaşların ve muhtaç yaşlıların yakınlarına veya vasilerine bağlanan evde bakım parası ile engellilerin ve muhtaç vatandaşların daha iyi şartlar altında bakımlarının gerçekleştirilmesi amaç ediniyor.

Evde bakım parası aracılığıyla ihtiyaç sahibi olan engellilerin ve muhtaç yaşlıların bakımlarının aile bireyleri veya yakınları aracılığıyla yapılabilmesi olabilecek bir hale geliyor.

Evde bakım parasına başvuran engelli veya muhtaç yaşlıların yakınlarının ise başvuru için gerekli birtakım şartları taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu makalemizde kısaca evde bakım parası nasıl alınır? Evde bakım parası almak için gerekli şartlar nelerdir? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Evde Bakım Parası Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla muhtaç veya dar gelirli engelli veya yaşlı bireylerin yakınlarının yahut vasilerinin hesabına her ay düzenli bir biçimde ihtiyaç sahibi engelli yahut muhtaç yaşlıların bakımlarında kullanılmak üzere yatırılan maaşa evde bakım maaşı ismi veriliyor.

Evde bakım parası ağır engelli vatandaşların veya bakıma muhtaç yaşlıların yakınlarının hesabına yatırılıyor.

Evde bakım parasına başvuran bakıcıların kendi hesaplarına yatırılan evde bakım maaşı ile bakıma muhtaç bireylerinin temel gereksinimlerini karşılamaları amaç ediniyor.

Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla bakıma muhtaç engelli veya yaşlıların bakımlarını üstlenen bireylerin hesabına her ay yatırılan evde bakım parasına başvurmayı düşünen bireyler; başvurularını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il veya ilçe temsilciliklerine giderek gerçekleştirebiliyorlar.

Bakıcı olmak isteyen adaylar; başvurularını engelli veya bakıma muhtaç bireylerin ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve burada evde bakım maaşı başvuru formu doldurarak da gerçekleştirebiliyorlar.

Şu an için internetten veya e-devlet platformu üzerinden evde bakım maaşına başvurulamıyor.

Vatandaşlar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan ALO144 yahut ALO183 Sosyal Destek hatlarından birini aramak suretiyle de ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Evde Bakım Parası Başvuru Sorgulama

Evde bakım parası başvuru sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Bakıcı olarak evde bakım maaşına başvuran bireyler; TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile başvuru yapabiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden evde bakım maaşına başvurmak isteyen bireylerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; bu link üzerinden önceden başvurdukları tüm Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarına da rahatlıkla başvurabiliyorlar.

Bakıcı adayları; dilerlerse ALO183 yahut ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabiliyor ve yetkili bireylerden başvuru sonuçlarına dair ayrıntılı bilgi edinebiliyorlar.

En son vatandaşlar; başvurularını gerçekleştirdikleri il veya ilçe temsilciliğini yahut sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak da başvuru sonuçlarını bi hayli hızlı bir biçimde öğrenebiliyorlar.

Evde Bakım Parası Başvurusu Telefon Numarası

Evde bakım parası maaşı başvurusu ile alakalı olarak bilgi edinmek, başvuru için aranan şartları ve başvuru esnasında teslim etmeniz gereken belgeleri öğrenmek adına ALO183 yahut ALO144 hatlarından birini arayabilirsiniz.

Evde Bakım Parası Başvuru Formu

İkametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına evde bakım parasına başvurmak için giden engelli veya bakıma muhtaç yakınlarının yahut vasilerinin burada ilk kez vakıf hane kayıt talep formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda insana kişisel bilgilerine ve bakımıyla ilgileneceği insana dair bazı sorular yöneltiliyor.

Bu form ile vakıflar; başvuru sahibi bakıcı adayının ve engelli bireyin muhtaçlık durumuna dair bilgi edinmeyi planlıyor.

Formda hem bakıcının hem de engelli muhtaç bireylerin aylık kazançlarına, gelir ve giderlerine yönelik bazı sorular yer alıyor.

Evde bakım parasına başvuran bireylerin formdaki sorulara mutlaka doğru yanıt vermeleri gerekiyor.

Muhtaç olmamalarına rağmen bakımını üstlendikleri bireyleri muhtaç olarak gösteren ve bir süreliğine evde bakım maaşı alan bireyler; sonradan bu durumun vakıf aracılığıyla fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu durumda hesaplarına evde bakım maaşı yatırılan bireylerden yatırılan tüm maaşlar; güncel faizleriyle birlikte geri talep ediliyor.

Ödeme yapmayan bireyler ile ilgili ise dava açılıyor.

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı; ağır engelli vatandaşlar ve bakıma muhtaç olan yaşlılar için bağlanıyor.

Evde bakım maaşına başvuran bireylerin bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Evde bakım parasının kimlere verildiğini aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Ağır engelli vatandaşlar
 • Bakıma muhtaç yaşlılar
 • Hane halkı kişi başı aylık hemen hemen net geliri, asgari ücretin 2/3’ünü aşmayanlar

Yukarıdaki şartları taşıyan vatandaşlar; evde bakım maaşına başvurabiliyorlar.

Ülkemizde yalnızca ağır engelli vatandaşlar için evde bakım parası veriliyor. Yani kendisine maaş bağlanacak olan birinin minimum %70 engel oranına sahip olması gerekiyor.

Bu noktada tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu belirleyici oluyor.

Kişinin sağlık kurulu raporunda ‘ Çok ileri düzeyde özel gereksinimi var’, ‘Özel koşul gereksinimi var’ veya ‘ Belirgin düzeyde özel gereksinimi var’; ifadelerinden birinin yer alıyor olması gerekiyor.

Sağlık kurulu raporunda ‘ Özel gereksinimi var’, ‘Hafif düzeyde özel gereksinimi var’ veya ‘İleri düzeyde özel gereksinimi var’ ifadelerinden birinin olduğu engelliler ve bakıma muhtaç yaşlılar için evde bakım maaşı bağlanmıyor. Bu ifadeler; engel oranı %69 ve altında olan bireyler için kullanıldığından evde bakım maaşına başvurulamıyor.

Evde bakım maaşı; temel gereksinimlerini karşılayamayan yaşlı bireylere de bağlanıyor. Yani bireylerin yemek yeme, yemek pişirme, temizlik yapma, banyo yapma, tuvalete gitme gibi gereksinimlerini tek başlarına gerçekleştirememeleri şartı da aranıyor.

evde bakım parası almak için gerekli şartlar

evde bakım parası almak için gerekli şartlar

Evde Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar 2021

Evde bakım parası almak isteyen engelli ve bakıma muhtaç yaşlılarda aranan temel şartları aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • Ailenin gelir şartını taşıyor olması:

Hane halkı kişi başı aylık hemen hemen net kazancı, güncel asgari ücretin 2/3’ünü aşmayan bakıma muhtaç yaşlılar ve engelliler için evde bakım parasına başvurulabiliyor.

2021 yılı için ailedeki kişi başına düşen aylık hemen hemen net gelirinin maksimum 1704,67 TL olması gerekiyor.

 • Engelli veya yaşlı bireyin bakıma muhtaç olması:

Yemek yapma, yemek yeme, tuvalete gitme, banyo yapma gibi en önemli gereksinimlerini tek başlarına karşılayamayan ve başka birine ihtiyaç duyan bireyler için evde bakım parasına başvurulabiliyor.

Engelli bireylerin bunun yanında kendisine yahut etrafındaki insanlara zarar verme riski bulunan ruh sağlığı zayıf olan yahut yerinde olmayan bireyler için de başvuru yapılabiliyor.

 • Hastanın sağlık kurulu raporuna sahip olması:

Engelli bireyler için evde bakım maaşına başvurulacaksa engelli birinin engel oranının olduğu sağlık kurulu raporunun mutlaka tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gerekiyor.

Daha önce de söz ettiğimiz gibi alınan engelli raporunda birinin ağır engelli olduğuna dair ifadenin de bulunması gerekiyor.

Yani minimum %70 engel oranına sahip bireyler için bu maaşa başvurulabiliyor.

Emekli Maaşı Olan Bakım Parası Alabilir mi?

Emekli maaşı alan engelli ve bakıma muhtaç bireyler için de evde bakım maaşına başvurulabiliyor.

Lakin bu bireylerde hane halkı kişi başı aylık hemen hemen net kazancın asgari ücretin 2/3’ünü aşmıyor olması şartı aranıyor.

Evde Bakım Maaşı için Gerekli Evraklar 2021

Evde bakım maaşına başvurmayı düşünen bireylerden talep edilen belgeleri aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • Engelli veya bakıma muhtaç yaşlının TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Bakıcı olarak başvuran birinin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Heyetten alınması gereken ve birinin minimum %70 engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu
 • Bakıcı olarak başvuran birinin son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet vesikalık fotoğrafı
 • Bakıcı olarak başvuran birinin eğitim durumunu gösteren belge
 • Engelli bireye yahut bakıma muhtaç yaşlıveyair gelir belgesi ve mal beyanına dair diğer belgeler
 • Bakıcıya ve engelli insana ait ikametgah belgesi
 • Bakıcı olarak başvuran birinin şayet vasiyse vasi olduğunu gösteren mahkeme kararı
 • 18 yaş altında olan ve vesayet altına alınacak olan engelliler için vasi altına alınmalarına dair mahkeme kararı
 • 18 yaş üzerinde olan, ruh sağlığı zayıf veya yerinde olmayan, hem kendi hem de etrafındakilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden bireyler için vasi altına alınmalarına dair mahkeme kararı

Evde bakım maaşına başvurmayı düşünen bireyler; yukarıdaki belgelerle birlikte ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabiliyorlar.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2021

Temmuz ayında gösterilen enflasyon son sayılarına göre Ağustos ayı itibariyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla bakıcıların ve vasilerin hesaplarına her ay için 1797.94 TL yatırılıyor.

Evde bakım parası; her sene memur maaşlarına ve enflasyon sayılarına paralel bir biçimde artış gösteriyor.

Bu makalemizde evde bakım parası nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya ve evde bakım maaşı şartlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de evde bakım maaşı alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu