Başvurular

Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?, başvurular bölümümüzde Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Evde bakım parası almak için aranan şartlar nelerdir bu paylaşımımızda bu konuyu işleyeceğiz. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Evde bakım parası almak için aranan şartlar nelerdir anlatmadan önce bakım maaşı ile ilgili kısa bilgiler vermek faydalı olacaktır. Bu bilgilerden kısa kısa söz edeceğiz çünkü önceden bakım maaşı ile ilgili detaylı bir yazı yazmıştık. Lakin evde bakım parası ile ilgili kısa bir bilgi vermekte yarar var.

Evde Bakım Parası Nedir ?

Evde bakım parası günlük zaruri gereksinimlerini gideremeyecek kadar engelli yada yaşlı olan bireylerin bakımının gerçekleştirilmesi için yakınlarına ödenen ücrettir. Bu ücret ile engelli yada yaşlı vatandaşın temel gereksinimlerinin giderilmesi amaçlanır.

Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Başvurulur ?

Evde bakım maaşı için nereye başvurulur sorusu engelli bakım maaşı almak isteyen vatandaşların en fazla merak ettiği sorulardan biridir. Evde bakım maaşı için ilçenizde bulunan Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı il müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Engelli Bakım Maaşı İçin Gerekli Evraklar

Engelli bakım maaşı için gerekli evraklar içinde eksik bulunmamalı. Gerekli evraklar şöyle:

  • Bakıcı olacak birinin kimlik fotokopisi
  • Heyetten alınmış ağır engelli raporu
  • Bakıcı olacak birinin ve engellinin son 6 ayda çekilmiş 3 adet fotoğrafı
  • Bakıcı olacak birinin eğitim durumunu gösteren belge
  • Bakıcı olacak birinin vasi olduğuna dair mahkeme kararı
  • Eğer engellinin anne babası boşanmış ise boşanmaveyair mahkeme kararı

Heyetten alınmış ağır engelli raporu ile alakalı belirtmemiz gereken bir durum var. Daha önce engelli raporlarında ağır engelli mi ? Yazısı bulunur ve bunun karşısında evet yada hayır yazardı. Yeni engelli raporlarında bu artık yazmamaktadır. Bunun yerine aşağıda bulunan ifadeler kullanılmaya başlanmıştır:

1-Özel Gereksinim var: Bu rapora sahip bireyler %20 ile %39 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

2-Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var : Bu rapora sahip bireyler %40 ile %49 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

3-Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var : Bu rapora sahip bireyler %50 ile %59 oranına sahiptir. Bakıcı maaşı alamazlar.

4-İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip bireyler %60 ile %69 içinde rapora sahiptirler. Bakıcı maaşı alamazlar.

5-Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip bireyler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapor sahipleri Ağır engelli olarak nitelendirmektedir. Ayrıca bu rapora sahip bireyler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

6-Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV): Bu rapora sahip bireyler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip bireyler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

7-Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip bireyler %90  ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Ayrıca bu rapora sahip bireyler ağır engelli olarak nitelendirilmektedir ve şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2021 Güncel Maddeler

Evde bakım maaşı şartları 2021 de araştırılan konulardan. Peki yaşlı bakım aylığı şartları şartları nelerdir ? Gelin şimdi bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Evde bakım parası almak için aranan şartlar sağlanmadan sağlanmadan hasta bakım parası almanız olabilecek değil. Bu şartların tamamını sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar şöyle:

  • Engelli bakım maaşı alabilmek için ilk kez tam teşekküllü bir devlet hastanesinden engelli raporu almanız gerekmektedir.  Bu raporunuz neticesinde yukarıda da dile getirdiğimiz gibi Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var, Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var(BÖGV) ve Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV) ifadelerinden biri geçmelidir. Aksi takdirde  bakıcılık maaşı alamazsınız.
  • Hastanın günlük yaşamını sürdürecek yeterliliğe sahip olmamalı. Yani zaruri ihtiyaçları olan yemek yeme, banyo yapmak ve yürümek gibi temel gereksinimlerini tek başına gideremiyor olmalıdır.
  • Hanede bulunan bireylerin maaşları ve mal varlıklarının toplamının kişi başına bölünmesiyle elde edilen tutar evde bakım aylığı muhtaçlık sınırı olan 1,402,64 TL’yi geçmemelidir.

Yukarıda ki şartları ve bazı özel şartları taşıyan bireyler evde bakım parası almaya hak kazanacaktır. Şimdide akıllara takılan bazı sorulara yanıt verelim.

Emekli Maaşı Olan Bakım Parası Alabilir Mi ?

Emekli maaşı olan bakım parası alabilir mi soru sık sorulan sorulardan. Cevap olarak diyoruz ki Evet ! Emekli maaşı alan engelli bunun bunun yanında bakım maaşı da alabilir. Tabi şartları sağlaması durumunda.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2021 Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadar ?

Evde bakım maaşında kişi başına düşen gelir 1.700,64 TL’yi geçmemelidir.

Bakıcılık maaşı ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Engelli maaşı ile ilgili yazmış olduğumuz yazımıza da mutlaka göz atmalısınız. Aklınıza takılan soruları ve eklemek istediklerinizi mutlaka yorum bölümünde bizlerle paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu