Başvurular

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu ? – GÜNCEL

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu ? – GÜNCEL, başvurular bölümümüzde Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu ? – GÜNCEL ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu ? – GÜNCEL ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu ? – GÜNCEL

İçerik gizle
1Evde Bakım Aylığı Nedir ?
22021 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar
3Evde Bakım Maaşı 2021 Şartları

3.1Evde Bakım Maaşı için Nereye Başvurulur?
3.2Evde Bakım Maaşı Bağlandığını Nasıl Öğrenebilirim?

3.2.1T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama
3.2.2Evde Bakım Maaşı Sorgulama Telefon Numarası
3.2.3Evde Bakım Maaşı Sorgulama SMS ile Nasıl Yapılır?
3.2.4Yatalak Hasta Bakıcı Maaşı için Hangi Belgeler Gerekiyor?
3.3Evde Bakım Maaşı Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?
3.4Evde Bakım için Kaç Oranında Rapor Gerekir?

3.4.1Evde Bakım İçin Bunlara Dikkat Edin!

Evde Bakım Aylığı Nedir ?

Evde bakım maaşı : Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan yatalak hastalara sağlanan bir aylıktır. Engelli ve bakıma muhtaç hastalara ödenen sosyal yardım çeşididir. Engelli maaşından bir takım farkları mevcuttur.

Engelli ve yatalak olan bireylerin yaşam şartlarının daha iyi olabilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla evde bakım maaşı uygulaması yapılmaktadır. Böylelikle engelli bireye maddi destek sağlanır.

2021 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar

Önceki senelerde bakım maaşı miktarı asgari ücrete endeksli olarak belirleniyordu. Değişen bir şey olmadı. Hala asgari ücrete göre belirleniyor. Yani bir birinin bakım maaşı alabilmesi için gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisindminimum olması gerekiyor.
 
2021 yılı itibariyle bakım maaşı 1800 TL olarak belirlendi. Yani memura yapılan zam oranıyla aynı.
 
Evde bakım maaşı alabilmek için de bazı şartların, maaşı alacak kişide bulunması gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı 2021 Şartları

Bakım parası veya maaşı alabilmek için aşağıdaki şartların sizde de bulunması gerekir:
 • Evde çalışamayacak durumda olan ağır hastası olanlar,
 • Engelli raporlarında tam bağımlı ibaresi olanlar,
 • İkinci bir birinin yardımı olmadan temel gereksinimlerini karşılayamayanlar.
Yakın gelecekte, bakım hizmetlerinde geçerli olan gelir ölçütü şartı kaldırılmıştı. Yani; salgın hastalıklar, doğal afetler ve diğer müthiş hallerde veya acil durumlarda, birinin gelir ölçütüne bakılmayacak veya engelli ölçütü aranmayacak ve bakım maaşı verilebilecek. Bakım maaşının bunun yanında bunun bunun yanında diğer sosyal yardım ödemeleri de yapılabilecek.
 

Engelli Kimlik Kartınızı almayı unutmayınız. Engelli kimlik kartınızla birden çok haktan yararlanma şansınız mevcuttur. Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Kartın Faydaları Nelerdir? Yazımızı mutlaka okuyarak bilgi alınız.

Evde Bakım Maaşı için Nereye Başvurulur?

Yatalak maaşı veya bakım maaşı alabilmek için Tam bağımlı olunduğunu söyleyen sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Bütün evraklarla Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunulması gerekiyor.
 
Tabi ki olduğunuz adresteki il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir. İkametinizin olduğu il yahut ilçe dışındaki bir yere başvuru yapamazsınız.

Evde Bakım Maaşı Bağlandığını Nasıl Öğrenebilirim?

Tüm kriterleri karşılıyorsunuz ve başvurunuzu da yaptınız. Bu etaptan sonra yatalak maaşı sorgulama işlemlerini yapmanız gerekiyor.
 
Peki ama bu işlemleri nasıl yapacaksınız?
 
Sorgulama işlemlerini birden fazla kanaldan uygulayabilirsiniz.

T.C. No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

E-devlet şifreniz ile evde bakım maaşı sorgulama işlemlerini uygulayabilirsiniz. E-devlet arama çubuğuna, Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yazdığınızda karşınıza doğrudan maaş ödemesi ile alakalı detaylar çıkacaktır.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Telefon Numarası

Evde bakım maaşı sorgulama metotlarınden birisi de alakalı kuruma telefon açmaktır. Aile Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerinin telefon numaralarını arayarak, maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.
 
Ayrıca “Alo 144” hattını arayarak da gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama SMS ile Nasıl Yapılır?

Yatalak hasta bakım maaşı sorgulama işini SMS ile de uygulayabilirsiniz. Bakanlık aracılığıyla yapılan yardımlar hesap numaranıza yatırılır. Genelde Ziraat ve Vakıfbank gibi devlet bankalarında hesabınız olması gerekir.
 
Hangi devlet bankasında hesabınız varsa ordan öğrenmeniz olabilecek. Bankanıza SMS göndererek, hesap bakiyenizi öğrenebilirsiniz.
 
Mesela: Ziraat Katılım Bankasında hesabınız varsa, mesaj bölümüne “BAKİYE” yazıp 4747 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır. Ziraat Bankasından alım yapacağınız SMS kodu ile bu işlemi otomatik hale getirebilirsiniz.
 

Yatalak Hasta Bakıcı Maaşı için Hangi Belgeler Gerekiyor?

Yatalak hasta bakıcı maaşı alabilmek için bazı belgelerin tamamlanması gerekiyor.
 
 1.  Öncelikle bakıcı olarak atanan birinin kimlik fotokopisi gerekiyor. Bu kişi temel gereksinimlerini karşılayamayacak düzeyde olan birinin yakını veya akrabası olabilir.
 2. Evde bakım maaşı alabilmek için devlet hastanelerinden Tam bağımlı olunduğuna dair sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Dikkat ederseniz tek bir doktordan alınan rapordan bahsetmiyoruz. Çeşitli branşlarda hizmet veren bir çok doktorun oluşturduğu kurulun rapor vermesi gerekiyor. Yani kuruldaki doktorların hepsinin sizi muayene etmesi ve onay vermesi gerekiyor.
 3. Sağlık kurulu raporu aldığınız zaman mutlaka bir fotokopisini alın. Genelde fotokopiyi başvuruda bulunacağınız yere verirsiniz. Lakin raporun orijinalini de görmek isteyebilirler.
 4. Engelli veya bakıcıya ait son 6 ayda çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf gerekiyor.
 5. Evde bakım maaşı alacak olan birinin eğitim durumunu gösteren belgenin de sunulması gerekiyor. Belgenin orijinali ile birlikte noter onaylı suretinin de gerekeceğini hatırlatalım. Siz yine de bir adet de fotokopisini çektirin ve dosyanın içine koyun.
 6. Engelli veya yatalak birinin varisine ait belgelerde isteniyor. Vasi atanmasına dair mahkeme kararını dosyaya koymanız gerekir.
 7. Eğer yatalak veya engelli birinin anne ve babası boşanmış ise bu belge de mutlaka gerekiyor. Mahkeme kararına ait belgenin de dosya içinde yer alması gerekiyor.
Yukarıda saydığımız tüm belgeleri bir dosya içerisine nizami bir biçimde yerleştirip sunmanız yararlı olacaktır.
 
Kuruma başvuru yapamayacak durumda rahatsız olan bireyler başkasına vekalet vererek de başvuru yaptırabilir. Vekalet noterden alınabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İl ve ilçe müdürlüklerine gerekli olan evrakları tamamlayıp başvurmanız çok önemli. Bundan sonra evrak bölümü aracılığıyla dosyanız kabul edilir. Son etapta ise resmi işlemlerini başlar ve incelemeye alınırsınız.
 
Takip eden zamanda maaş alacak birinin ailesi için bir heyet oluşturulur.
 
Bu heyette genelde :
 • Sosyal çalışmacı,
 • Doktor,
 • Çocuk gelişimci,
 • Hemşire,
 • Sağlık memuru
 • Sosyolog
  Ünvanına sahip olan uzman bireyler mevcuttur.
Bu heyet, evde bakım maaşı alacak birinin fiilen yaşadığı yeri inceler. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bakım raporu hazırlanır. Raporun hazırlanması ve fiilen kabul edilmesi hemen hemen olarak 3-6 ay kadar sürer.
 
Lakin birinin aciliyet durumu varsa, sıralamada öncelik tanınabilir. Aciliyet durumu varsa bu durum ilçe müdürlüğüne mutlaka bildirilmelidir.
 

Evde Bakım için Kaç Oranında Rapor Gerekir?

Evde Bakım Aylığı isteyen vatandaşların şu noktaları kesinlikle unutmaması gerekir. Raporun oranından çok raporda yazan ibare mühimdir.
 
Genel olarak uygulama şöyledir: Rapor oranı minimum %50 ve raporda “Tam Bağımlı” ibaresinin yer alması gerekir. Orandan ziyade bu ibare çok mühimdir. Raporunuz % 100 olsa bile Tam Bağımlı İbaresi yoksa maaş bağlanmaz.
 
Bu raporları Tam teşekküllü devlet hastanelerinden bulmanız olabilecekdür.
 

Engelli olmanıza rağmen Henüz engelli raporunuzu almadıysanız lütfen şu yazımızı okuyunuz: Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021

 
Eğer yakın bir zamanda engelli raporu aldıysanız raporunuzda ağır engelli yada engelli oranını görmemeniz olabilecek. Çünkü son yapılan değişiklik ile rapor oranları rapor üzerinden kaldırılarak yeni tanımlamalar getirildi.
 
Bu tanımlamalar şöyle:
 • Özel Gereksinim var : Bu rapora sahip bireyler %20 ile %39 oranına sahiptir.
 • Hafif Düzeyde Özel Gereksinim Var : Bu rapora sahip bireyler %40 ile %49 oranına sahiptir.
 • Orta Düzeyde Özel Gereksinimi Var : Bu rapora sahip bireyler %50 ile %59 oranına sahiptir.
 • İleri düzeyde Özel Gereksinimi var: Bu rapora sahip bireyler %60 ile %69 içinde rapora sahiptirler.
 • Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinime Var: Bu rapora sahip bireyler %70 ile %79 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapor sahipleri Tam bağımlı olarak nitelendirmektedir. Şartlarının uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.
 • Belirgin Düzeyde Özel Gereksinim Var ( BÖGV ): Bu rapora sahip bireyler %80 ile %89 oranında rapora sahiptir. Ayrıca bu rapora sahip bireyler Tam bağımlı hasta olarak nitelendirilmektedir. Şartları uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.
 • Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV): Bu rapora sahip bireyler %90  ile %99 oranında bir rapora sahiptirler. Ayrıca bu rapora sahip bireyler Tam Bağımlı engelli olarak nitelendirilmektedir. Diğer şartların uyması durumunda bakıcı maaşı alabilmektedirler.

Evde Bakım İçin Bunlara Dikkat Edin!

Mutlaka tüm ayrıntılarınız doğru olmalıdır. Çünkü bakanlık aracılığıyla verdiğiniz tüm bilgiler en ince ayrıntısına kadar araştırılır.
 
Başvuru yapmadan önce yukarıda siz değerli okurlarımız için hazırladığımız, başvuru şartları ve gereken evraklar bölümünü iyice okuyun. Evrak eksikliği, işlemlerinizin uzamasına veya yeni baştan başvuru yapmanıza sebep olabilir.
 
Evde bakım maaşı alabilmek için akrabalarınızdan veya en yakın bireylerden birisini referans olarak gösteriyorsunuz. Yani bu kişi benim bakımımla ilgilenecek diyorsunuz.
 
Kişi seçiminde de dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü uzun bir zaman bu birinin bakımı altında yaşayacaksınız.
 
Ayrıca engelli maaşı ile ilgili yazdığımız yazımıza da mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Aklınıza takılan soruları bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünden bizimle muhakkak belirtin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu