Başvurular

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?, başvurular bölümümüzde Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

?

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla özel bakıma gereksinimi olan engelli vatandaşların ve yaşlıların bakımlarını üstlenen aile bireylerine veya vasilerine ödenen evde bakım maaşı; engellilerin ve muhtaç yaşlıların daha iyi yaşam şartlarına ulaşabilmesine olanak tanıyor.

Engellilerin ve yaşlı bireylerin temel gereksinimlerinin giderilmesi maksadıyla bu bireylere bakan yakınlarının PTT hesaplarına yatırılan evde bakım maaşı; maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara umut oluyor.

Engelli veya yaşlı bireylerin bakımını üstlenen aile bireyleri veya vasileri, evde bakım maaşı alabilmek adına ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, burada başvuru formu doldurabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca evde bakım maaşı nasıl alınır? Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Temel gereksinimlerini karşılayamayan engelli veya muhtaç yaşlıların bakımını üstlenen yakınlarına veya vasilerine bağlanan, her ay düzenli olarak bu bireylerin PTT hesaplarına yatırılan maaşa evde bakım maaşı ismi veriliyor.

Bakıma muhtaç olanlar, ağır engelliler, muhtaç yaşlılar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla bu bireylerin yakınlarına her ay ödeme yapılıyor.

Kendisine ödeme yapılan bireyler, bu maaş aracılığıyla engelli veya muhtaç vatandaşların bakımlarını daha iyi bir biçimde gerçekleştirebiliyorlar.

Bunun yanında kendisine evde bakım maaşı bağlanacak engelli veya muhtaç yaşlıların birtakım başvuru şartlarını da taşıyor olmaları gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli veya muhtaç vatandaşlara bakmakla yükümlü yakınları veya vasileri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il veya ilçe temsilciliklerine giderek, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar; ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek de burada başvuru formu doldurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden veya internette değişik bir platform üzerinden şu an için evde bakım maaşına başvurulamıyorlar.

Vatandaşlar; ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, evde bakım maaşı başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere, evde bakım maaşı alıp alamayacaklarına dair detaylı bilgi edinebiliyorlar.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, burada hane kayıt formu dolduran vatandaşlar; evde bakım maaşının bunun yanında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yürütülmekte olan diğer sosyal yardımlara da başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar; e-devlet üzerinden de başvurularının kabul edilip edilmediğini sorgulayabiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden vatandaşlar, başvurdukları diğer sosyal yardımların sonuçlarını da takip edebiliyorlar.

Evde bakım maaşı başvuru sorgulama ve takip işlemi için hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Link üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diğer başvuru sonuçlarınızı da görüntüleyebilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu öğrenmek adına alternatif olarak ALO183 veya ALO144 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı; yalnızca ağır engelli ve muhtaç yaşlıların yakınlarına veya vasilerine bu bireylerin bakımlarıyla ilgilenmeleri koşuluyla bağlanıyor.

Evde bakım maaşının kimlere verildiğini yani evde bakım maaşı başvurusu için gerekli olan şartları kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Ağır engelli vatandaşlar( Bu noktada birinin tam teşekküllü bir hastaneden minimum %70 engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu alması gerekiyor)
 • Bakıma muhtaçlık kriterlerini taşıyan bireyler(yemek yapma, yıkanma, tuvalete gitme gibi temel gereksinimlerini tek başına karşılayamayan bireyler)
 • SGK aracılığıyla gösterilen gelir sınırının altında yaşayan engelli ve muhtaç yaşlılar

Evde bakım maaşı; SGK aracılığıyla gösterilen gelir sınırının altında yaşayan bireylere bağlanıyor. Yani işsiz ve muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların bunun yanında aylık hane halkı kişi başı aylık hemen hemen net geliri, asgari ücretin 2/3’ünün altında olan vatandaşlar için de evde engelli bakım aylığı bağlanabiliyor.

Eskiden sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ ifadesi yer alıyordu. Bu ifade bulunan bireylere evde bakım ve engelli aylığı bağlanıyordu.

Lakin şimdilerde yapılan son güncelleme ile eski ifadeler kaldırıldı.

Arttık sağlık kurulu raporunda ‘çok ileri düzeyde özel gereksinimi var’, ‘Belirgin düzeyde özel gereksinimi var’,  ‘Özel koşul gereksinimi var’ yazan bireyler için evde bakım maaşı bağlanıyor.

Bu bireyler, minimum %70 oranında engel oranına sahip oldukları için engelli bakım maaşına başvurabiliyorlar.

Yani bu bireylerin yakınları veya vasileri; bakıcı maaşına başvurabiliyorlar.

Sağlık kurulu raporunda ‘Özel gereksinim var’, ‘Hafif düzeyde özel gereksinim var’, ‘Orta düzeyde özel gereksinim var’, ‘İleri düzeyde özel gereksinim var’ şeklinde ibareler bulunan bireyler için evde bakım maaşına başvurulamıyor. Yani %69’a kadar engel oranına sahip olanlar için bu maaş bağlanmıyor. 

Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu

Bakıcı olarak evde bakım maaşına başvurmayı düşünen engelli veya muhtaç yaşlı yakınlarının veya vasilerinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il veya ilçe temsilciliklerine gittiklerinde ilk kez hane kayıt talep formu doldurmaları gerekiyor.

Kişiler, ihtiyaç sahibi yaşlılar ve engelliler için burada evde bakım maaşının bunun yanında gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı gibi diğer vakıf yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Başvuru formunda başvuran bakıcı adayının mesleğine, engelli bireyin aylık kazancına, giderlerine ve diğer kişisel bilgilerine yönelik soruları yanıtlaması gerekiyor.

Vakıf; başvuru formundaki bilgiler ışığında evde bakım maaşı bağlayacağı bireylere karar vereceği için başvuru sahibi vasinin veya yakının başvuru formunda mutlaka doğru ve güncel bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Aksi halde yanlış bilgiler beyan eden ve kendilerine bakıcı maaşı bağlanan bireyler; sonradan engelli ve muhtaç birinin ihtiyaç sahibi olmadığının fark edilmesi durumunda aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü oluyorlar.

Kişilerin ödeme yapmamaları halinde ise bu bireylere vakıf aracılığıyla dava açılıyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Telefon Numarası

Evde bakım maaşı ön başvuru işlemini gerçekleştirmek, bakım maaşı başvuru şartlarına ve başvuru için gerekli belgelere dair bilgi edinmek adına ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını dilediğiniz zaman arayabilir; 7/24 hizmet veren yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaşına başvurmayı düşünen bireylerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Engelli veya bakıma muhtaç birinin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Bakıcı olmak için başvuran birinin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Heyetten alınması gereken ağır engelli raporu
 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • Bakıcı olmak için başvuran birinin son 6 ay içinde çekilmiş olan 3 adet vesikalık fotoğrafı
 • Bakıcı olmak için başvuran birinin eğitim durumunu gösteren belge
 • Engelli veya bakıma muhtaç insana ait gelir belgesi
 • Bakıcı ve engelli bireylere ait ikametgah belgeleri
 • Bakıcı olarak başvuran birinin vasi olduğunu gösteren mahkeme kararı
 • Engelli ve bakıma muhtaç insana ait yazılı mal beyanı ve gelirine dair diğer belgeler
 • Vesayet altına alınacak olan 18 yaş altındaki muhtaç engelli bireyler için vasi altına alınmasına dair mahkeme kararı
 • Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı yüzünden kendi gereksinimlerini karşılayamayan, hem kendisinin hem de başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atan 18 yaş üstü bireyler için vasi altına alınmasına dair mahkeme kararı

Bakıcı olarak kendisine engelli evde bakım maaşı bağlanması talebinde bulunmayı düşünen bireylerin başvuru esnasında yukarıdaki belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

İlgili temsilciliklere veya vakıflara evde engelli bakım maaşına başvurmak adına giden bireylerin teslim ettikleri belgeler ve paylaşımı yaptıkları bilgiler; sonradan başvurulan kurum aracılığıyla detaylıca inceleniyor.

İnceleme sonrasında gerekli gördüğü hallerde kurum; engellinin veya muhtaç yaşlının evine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Yolladığı komisyon; birinin muhtaçlığına ve engellilik haline dair bir rapor hazırlıyor.

Vakıf mütevelli heyeti veya başvurulan temsilcilikler; bu raporu da araştırmaya koyuldukten sonra evde engelli bakım maaşı bağlayacakları muhtaç ve ihtiyaç sahibi bireylere dair bir liste hazırlıyor.

Listenin hazırlanması başvurulurdaki yoğunluk durumuna göre birkaç hafta sürebileceği gibi birkaç ay da sürebiliyor.

2021 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı; her sene memurlara yapılan zamlara paralel olarak artış gösteriyor.

Temmuz ayında açıklanan enflasyon sayıları sonrasında 2021 Ağustos ayı itibariyle bakıcılara 1797.94 TL maaş ödeniyor.

Evde Bakım Maaşı Almak için Aranan Şartlar

Evde bakım maaşı alacak bireylerde aranan şartları aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • Ailenin gelir şartına uyuyor olması:

Evde bakım maaşına başvuran engelli veya muhtaç bireyin hane kişi başı aylık hemen hemen gelirinin asgari ücretin 2/3’ünü aşmaması gerekiyor.

Yani 2021 senesinin ikinci yarısı için ailedeki kişi başına düşen aylık kazancının en fazla 1704,67 TL olması gerekiyor.

 • Hastanın bakıma muhtaç olması:

Bakıcı olmak isteyen bireyler, yalnızca bakıma muhtaç yaşlılar ve engelliler için evde bakım maaşına başvurabiliyorlar.

Kendisi adına evde bakım maaşına başvurulacak engelli birinin veya muhtaç yaşlının yemek yeme, tuvalete gitme, banyo yapma gibi temel gereksinimlerini karşılayamayacak durumda olması gerekiyor.

Kendisine veya çevresine zarar verme riski olan yani ruh sağlığı yerinde olmayan veya ruh sağlığı zayıf hastalar da bakıma muhtaç sınıfında yer alıyorlar.

 • Hastanın sağlık kurulu raporunun olması:

Bakıma muhtaç hastanın mutlaka tam teşeküllü bir hastaneden alınmış olan sağlık kurulu raporunun bulunması da gerekiyor.

Bu raporda ölçüt olarak; ‘çok ileri düzeyde özel gereksinimi var’ ifadesinin de mevcut olması gerekiyor. Yani minimum %70 engel oranına sahip olan hastalar için evde bakım maaşına başvurulabiliyor.

Emekli Maaşı Alanlar Evde Bakım Maaşı Alabiliyor mu?

Emekli maaşı alan engelli veya muhtaç yaşlılar da aylık hane halkı kişi başı net kazancın asgari ücretin 2/3’ünü aşmaması şartını taşıyor olmaları halinde evde engelli bakım maaşına başvurabiliyorlar.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde engelli bakım maaşı başvuruları, hemen hemen birkaç ay içinde sonuçlanmakla birlikte arada bir bu süre; başvurulardaki yoğunluk durumuna göre daha da uzun olabiliyor.

Vatandaşlar, bu sürede başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

E-devlet üzerinden evde engelli bakım maaşı başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenmek isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkini tıklamaları gerekiyor.

Bu makalemizde evde bakım maaşı başvuru şartlarına dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya, evde bakım maaşı nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de evde engelli bakım maaşı alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu