Başvurular

Esnafa Kira Yardımı Alacaklar Dikkat !

Esnafa Kira Yardımı Alacaklar Dikkat !, başvurular bölümümüzde Esnafa Kira Yardımı Alacaklar Dikkat ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Esnafa Kira Yardımı Alacaklar Dikkat ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Esnafa Kira Yardımı Alacaklar Dikkat !

Esnafa kira yardımı hususunda akıllarca yüzlerce soru var. Bu paylaşımımızda binlerce kişiyi ilgilendiren 1000 TL yardım ve esnafa 3 ay boyunca kira desteği, yine büyükşehirlerde 3 ay boyunca esnafa 750 TL, diğer şehirlerde 3 ay boyunca verilecek 500 TL kira desteğinden kimler yararlanacak bu konu ile ilgili detaylı bir yazı bir araya getirdik.

Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı bilgilendirmede basit usul  mükellefi olan 806,871 insana 3 ay boyunca kira desteği sunulacağını ve biner lira da yardımda bulunulacağını açıklamıştı. Aynı zamanda 432,567 esnafa yine 1000’er Lira Büyükşehirlerde 750 TL diğer şehirlerde 500 TL kira desteği verileceği bilgisi verildi. Peki bu haktan kimler yararlanacak ? Esnafa kira yardımı şartları nedir ? Esnaf kira yardımı ne kadar yapılacak ? Esnaf faturaları yardımı son durum nedir birlikte bakalım.

Esnafa Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Esnafa kira yardımı şartları olarak basit usul ve basit usul dışında sayılan meslek erbabından biri olma şartı aranmaktadır. Yani normalde basit usul olmayan yurt, pansiyon. servisler, dolmuşlar ve taksiler gibi mesleklerde bu kapsama alınmıştır. Peki kimlere kira yardımı verilecek ? Hangi esnaflar kira yardımından faydalanacak ?

Basit usul vergi mükellefleri dışında tamirci, lokantacı, kuaför, berber, terzi, pastaneci, pazarcı, düğün salonu, yurt, kreş işletmeleri, taksi, dolmuş ve servis işletmeleri bu yardım kapsamına alınmıştır. 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yine bu bireyleri de kapsamaktadır.

BASİT USUL MÜKELLEFİ KİMDİR ?

Basit usul mükellefi kendi işinde bir fiil çalışan, yıllık kirası büyükşehirlerde 11.000 TL’yi diğer şehirlerde 7.000 TL’yi geçmeyen bireylere denilmektedir. Yani basit usul mükellefinin büyükşehirlerde kirası 917 TL’den fazla olmamalı, diğer şehirlerde ise 583 TL’den fazla olmamalıdır. Bu durum bu yardımın aslında büyük esnaftan çok ufak esnafı desteklemek için yapıldığı manasına gelmektedir.

Basit usul vergi mükellefleri denilince akıllara tamirci, lokantacı, kuaför, berber, terzi, pastaneci, pazarcı, düğün salonu, yurt, kreş işletmecileri , taksi. dolmuş, servis işletmecileri vb. bireyleri kapsamaktadır. Lakin bu meslekleri yerine getirmeniz de yetmemektedir. Burada bunun bunun yanında gelire de bakılmaktadır. Lakin saydığımız bu mesleklerin hepsinin basit usul olmadığının altını çizmek gerekmektedir. Yurt, pansiyon, taksiciler normalde basit usul olmayıp basit usul kapsamı içinde değerlendirilecektir. Bu sayı da hemen hemen olarak 432.000 kişidir.

Basit usul mükellefi olmak için bunun bunun yanında yıllık gelirinizin 220.000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Giderinizde 140.000 TL’yi geçmemelidir. Bu durumda ülkemizde 806,871 kişi basit usul ile iş yapmaktadır diyebiliriz. Bu durumda bu bireylerin gelirlerinin asgari ücrete yakın yada asgari ücretten bir miktar daha fazla diyebiliriz.

Kira Desteği Ne Kadar ?

Esnafa kira yardımı ne kadar yapılacak sorusu en araştırılan soru diyebiliriz. Basit usulde çalışan bireylere kira desteği olarak 3 ay boyunca 1000 TL. Ayrıca büyükşehirlerde kira desteği 750 diğer illerde ise 500 TL olacak. Esnafa kira yardımı kaç ay verilecek ve ne kadar verilecek sualinin yanıtı böyle. Lakin esnafa aylık kira yardımı ne kadar verilecek sorusu kadar önemli olan diğer bir soru ise müracaatların nasıl yapılacağı sorusudur. Dilerseniz şimdi de ona bakalım.

Müracaatlar Nasıl Yapılacak ?

Müracaatlar e devlet üzerinden yapılacaktır. Esnaf olan bireyler kendi e devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp başvuruda bulunacaklardır. Kişiler e devlet üzerinden belirleyecekleri hesap numaralarına yada iban numaralarına ödemelerinin aktarılmasını yarayacaklardır.

Esnafa Kira Desteği Ne Zaman Verilecek ?

Esnafa kira desteği ne zaman verilecek halen netleşmiş değil. Esnafa hangi ay kira yardımı yapılacak önümüzde ki günlerde netleşecek. Esnafa kira yardımı verilme tarihi netleşince buradan ayrıntılar paylaşılacak.

Bu paylaşımımızda esnaflara kira yardımı konusuna değinmeye çalıştık. Gelişmeler bi hayli sizleri bilgilendireceğiz. Değerli soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden mutlaka bizlerle paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu