İnternet

Esnaf Destek Paketi Detayları Esnafa Koronavirüs Desteği

Esnaf Destek Paketi Açıklamaları Esnafa Koronavirüs Desteği, mobil hatlar bölümünde Esnaf Destek Paketi Açıklamaları Esnafa Koronavirüs Desteği ile alakalı bilgi vermek istedik.. Yazımızın detayında Esnaf Destek Paketi Açıklamaları Esnafa Koronavirüs Desteği başlığımızın ayrıntıları bulunmaktadır..

Esnaf Destek Paketi Açıklamaları Esnafa Koronavirüs Desteği

Esnaf Destek Paketi Açıklamaları Esnafa Koronavirüs Desteği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Aralık tarihinde yaptığı açıklamalar ile esnafa destek yapıldığını açıkladı. Koronavirüs kısıtlamaları ve pandemi süresinde maddi zarara uğrayan esnaflara yönelik yeni esnafdestek paketleri geniş bir şekildeca kamuoyuna aktarıldı. Esnafa koronavirüs desteği için kira ve gelir kaybı gibi kalemlerden ödeme yapılacak. Cumhurbaşkanının açıklamaları, başvurunun nasıl yapılacağı ve kimlerin başvuracağı alakalı detaylar paylaşımımızda.

Esnafa 750 Tl Kira Desteği Açıklamaları Nelerdir

Ülkemizde Mart ayından beri ekonomik ve sosyal açıdan bir çok zarara neden olan pandemi süreci sebebi ile ilgili yeni önlemler alındı. Haziran ayında esnafın ve turizm sektörünün canlanması amacı ile kısıtlamalar esnetilmiş, esnafın nefes alması sağlanmıştı.

Son zamandan vaka sayılarının 30 bin düzeylerine kadar gelmesi ile birlikte ek önlemler de bununla birlikte geldi. İlk önce esnaflara yönelik yeni kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasağı gibi önlemler geldi. Bu kısıtlamalara göre paket servisi hizmeti olmayan esnaflar yalnızca hafta içleri saat 20:00’a kadar çalışabilecek. Bunun bunun yanında yiyecek içecek sektörüne yönelik çalışan işletmeler de müşteri kabul edemeyecek.

Bu kısıtlamalar ile birlikte esnafların harcamalarının artarken gelirlerinin de düşeceği yaşandı. Uzun bir süredir devletten yardım talep eden esnaflar yeni destek paketi ile birlikte bir nebze de olsa nefes alacağa benziyor. Esnafa 750 Tl kira desteği de paket içinde bulunmakta. Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına göre büyükşehirlerdeki esnaflara 750 TL kira yardım verilirken, diğer şehirlerde esnafa 500 TL kira desteği verilecek. Peki 750 TL kira desteği kimlere verilecek?

Pinterest Para Kazanma Nasıl Yapılır

Esnaf Destek Paketinden Kimler yararlanabilir

Esnaf Destek Paketi Açıklamaları Esnafa Koronavirüs Desteği Kira desteği alabilecek bireylerin basit usule tabi olma şartına göre ortaya çıkacak. Kira desteği 3 ay süre ile 750 TL büyükşehir, 500 TL diğer şehirler şeklinde yapılacak. Yapılan yardımlar hibe şeklinde olacak. İş yeri kiralaması için tespit edilen Katma Değer Vergisi oranın 1 Haziran 2021 tarihine kadar yüzde 8’e sabitlenecek. Bu kira desteğinden hemen hemen olarak 400 binin üzerinde esnafın yararlanabileceği ön görülmekte.

Bunun ile birlikte en fazla sorulan soru da esnafa koronavirüs desteği nereden alınacağı oldu. 750 TL kira yardımı için şu an için bir kanal belirlenmese de önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Daha önceki devlet yardımları gibi kamu kuruluşlarından ve e-devlet üzerinden kira desteği başvurusu yapılabilir.

Cumhurbaşkanı’nın 750 TL kira desteğine yönelik kelimeleri:

“Kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarına göre tespit ettik. İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız. Bu iki destek kalemi çerçevesinde esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe desteği sağlamayı planlıyoruz.”

Esnafa 1000 TL Destek Nasıl Alınır?

Esnafa Koronavirüs desteği başlığında açıklanan yardımlardan bir diğeride 1000 TL destek. Pandemi sürecinde zarara uğrayan ve harcamaları da olduğu gibi yerinde sayan hemen hemen olarak 800 bin kişiden fazla kişi bulunmakta. Bu bireylerin yanında işletme sahibi yahut esnaf da 400 binden fazla kişi bulunmakta. Bu bireylerin kısıtlamalar sebebiyle zarar etmelerinin üzerine bugün bir destek paketi bilgisi verildi. Bu pakette gösterilen esnafa 1000 TL destek ise en dikkat çekenlerden. Peki Esnafa 1000 TL destek nasıl alınır?

Esnaf Destek Paketi Açıklamaları Esnafa Koronavirüs Desteği  almak için basit usule tabi olmak gerekmektedir. Bu şartı sağlayan esnaflar devlet aracılığıyla hibe edilen 1000 TL’yi üç ay süre ile alabilecekler. Yaklaşık olarak 1 milyon 200 binden fazla kişiyi kapsayan bu hibeler ile birlikte kısa süreli de olsa esnafa ve diğer vatandaşlara yardımcı olmak isteniyor. Bu hibelerden; ulaşım, işletme, pazarcı, zanaat, konaklama ve kreş gibi sektörlerdeki esnaf ve çalışanların faydalanacak.

Esnafa koronavirüs desteği için hazırlanan miktar ise aylık olarak 1 milyar 240 milyon Türk Lirası. 3 ay sürecek olan ödemeler ile devlet kasasından hemen hemen olarak 3 miyar 718 milyon Türk Lirası hibe yapılmış olacak.

Esnafa 1000 TL destek için başvuru kanalları da tıpkı öncedenki destekler gibi açıklanacaktır. Daha önce kamu kuruluşları ve e-devlet üzerinden bu tip yardımlar için başvuru olanağı sunulmuştu. Esnafa 1000 TL destek nasıl alınır sorusunun net cevabı önümüzdeki günlerde belirli olacaktır.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması:

“Ülkemizde basit usule tabi 806.871 vatandaşımız ile kısıtlamalar ile salgından doğrudan etkilenen 432.567 esnafımız yer alıyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişi olan kesime 3 ay süreyle ayda 1000 Türk lirası destek ödemesi yapacağız.”

“Hibe şeklinde verilecek olan doğrudan esnaf destek ödemesinden dolmuş taksi ve servis işletmecisi, terzi, pazarcı, lokantacı, pastaneci, erkek ve kadın kuaförü, yurt, pansiyon, kreş, düğün salonu işletmecisi, oto tamircisi gibi kesimler faydalanacaktır.”

Esnafa Açıklanan Destek Paketleri

Destek paketlerinin bunun yanında devlete ödenmek ile yükümlü olunan kalemlerde de düşüşe gidildi. Konaklama, ulaşım, bakım onarı ve yeme içme gibi sektörleri ilgilendiren KDV indirimleri süresi 1 Haziran 2021’e kadar uzatıldı. Buna ek olarak 31 Aralık’a kadar olan gayrimenkul kiralarındaki yüzde 20’den 10’a olan stopaj indiriminden de 1 Haziran 2021’e kadar faydalanılabilecek.

Turizm tesislerinin genelinde de ödemelerde 1 yıl erteleme olanağı sunulacak. Sektördekilere, kullanma izni, kira, kesin tahsis, irtifak hakkı, kesin izin, yararlanma ve hasılat payları ile ecrimsil durumdakilere başvuru gereği olmadan 1 senelik bir erteleme olanağı verilecek.

Esnaf Destek Paketi Açıklamaları Esnafa Koronavirüs Desteği başlıklı yazımız ile alakalı düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz konuları yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu