Bilgi Arşivi

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?, bilgi arşivimizde Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? konusunu ele aldık. Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? Araç hasarları, otomobil kullanıcıları için zorlayıcı ve bir o kadarda zaman kaybına neden olmaktadır. Trafik kazaları günlük yaşamda kaçınılmaz ve arada bir ufak arada bir büyük kazalar olarak karşımıza çıkabiliyor. Lakin araçlarda bir araya gelen zararın tamir süresi ve maliyet kısmı araç sürücüleri için sıkıntılı bir zaman yaşatmaktadır. Bu sıkıntılardan en önemlilerinden biriside kaza sonrası hasar bir araya gelen parçanın onarılamaması durumunda orjinal olmayan yan sanayi parçalarla değiştirilmesidir. Bu sorunun önüne geçmek maksadıyla Hazine Müsteşarlığı eşdeğer parça uygulamasını başlattı ve yürürlüğe soktu.

Peki bu eşdeğer parça uygulamasında araç sahipleri araçlarını hangi servislere götürecek? Sigorta şirketleri genelde kendi anlaşması bulunan servislere yönledirirken araç sahibi ise resmi servise götürmek isteyebilir. İşte tamda burda asıl sıkıntılar başlıyor.

Eşdeğer Parça Nedir?

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir? Öncelikle Eşdeğer parça ne demek ona değinelim. Eşdeğer parça hasar bir araya gelen araçlarda tamir esnasında kullanılır. Bu parçaların özelliği ise orjinaliyle birebir aynı görevi yaparlar ve orjinal değerine en yakın parçalar diyebiliriz fakat orjinal değildirler. Bu parçalara ikame parça da denilmektedir.

Eşdeğer Parça Kullanımında Sistem Nasıl İşliyor?

Kaza yapılan tarih itibariyle aracın 3 yaşından yeni olan araçlar için hasarlı parçanın onarımı gerçekleşemiyorsa ilk kez orjinali ile değiştirilir. Lakin orjinal parçanın bulunamaması durumunda eşdeğer yani ikame parçalar ile değişimi gerçekleştirilir. Hasarlı parça, eşdeğer parça yahut ömrünü tamamlamış olan araçlardan temin edilen orjinal parça ile değişimi sağlanır. 3 yaşından daha eski otomobillerde ise araçta bir araya gelen hasar hangi parçaysa o parça onarımı yapılamaması durumunda eşdeğer parçayla değişimi gerçekleştirilir. Lakin eşdeğer parçanın bulunamaması durumunda hasarlı parça orjinali ile değiştirilir.

Eşdeğer Parça Uygulaması ve Sigorta

Eşdeğer parça ile alakalı olarak sigorta şirketiyle sigorta yaptıran bireyler içinde anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Sigorta şirketlerinin anlaşmış olduğu servisler eşdeğer parçayı araçlara uygulayabilmektedirler. Bu nedenle sigorta yaptıran kişi yönünden güven problemi oluşacağından dolayı parçanın orjinaliyle değişim talebinde bulunur.

İşte tamda bu güven zedelenmesine neden eşdeğer parça sorunune çözüm Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla geldi. 1 Haziran 2015 tarihi itibari ile yürürlüğe giren zorunlulukla eşdeğer parça kullanımı garanti altına alınmış oldu. Bu uygulamayala birlikte sigorta firmaları artık uzman bir belgelendirme şirketi ile anlaşarak eşdeğer parça sertifikası vermek mecburiyetinde kaldı.

Sigorta şirketlerinin anlaşmış oldukları belgelendirme firmaları, eşdeğer parça takibini yapacak olup, bunun için de yeterli altyapıya ve personele sahip olmak zorundadır. Buna ek olaraktan sigorta şirketlerinin anlaşmış oldukları belgelendirme şirketleri TÜRKAK yahut IAF çatısı altında bulunacaktır. Araçta kullanılacak eşdeğer parça üzerinde eşkıymetlilik bilgisi ve takibe esas olan sayı bilgisini içeren etiketler bulunduracaktır.

2020 LPG Ruhsata Nasıl İşletilir? – Fiyatı Ne Kadar? adlı konumuzu incelemek isteyenler için alakalı linkten varabilirsiniz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu