Sağlık

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri, sağlık bölümümüzde Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapı, çoğu insanın bildiği gibi istenmeyen gebeliklerden korunmak için önlem maksadıyla kullanılan bir ilaçtır. Değişen ve gelişen dünyamızda, teknolojik ve bilimsel gelişmelerde birlikte insanoğlunun faydası için bir sürü yenilikler yapılmaktadır. Bilimsel olarak, ertesi gün hapı ile birlikte istenmeyen birlikteliklerden oluşabilecek olan gebeliklerin engellenmesi bireylerin hayatlarını kurtarmaya sürdürmektedir. Çeşitli doğum kontrol metotları olarak kullanılan doğum kontrol hapları ve diğer ilaç benzeri ürünlerin dışında, ertesi gün hapları genelde son tercih olarak kullanılsa da etkili bir doğum kontrol yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her hapta ve ilaçta olduğu gibi ertesi gün hapı yan etkileri mecvuttur. Görülen bazı yan etkiler şöyledir;

Bu ertesi gün hapı yan etkileri her kullanıcıda gözükmeyeceği gibi kimi insanlarda ortaya çıkabilen yan etkilerdir. Yan etkilerin geçmediği yahut çok şiddetli olduğu durumlarda uzman doktorlara başvurulması gerekmektedir.

Ertesi gün hapı yan etkileri ne kadar sürer gibi bir sorunun cevabı aslında kişiden insana değişebilir. Tabi ki de geçmeyen ve çok şiddetli yan etkiler olması durumunda hemen doktora başvurulması tavsiye edilir. Lakin ertesi gün hapı kaynaklı adet gecikmesi diğer yan etkilere göre biraz uzun sürebilir. Diğer yan etkiler olan mide bulantısı, kusma, halsizlik gibi yan etkilerin kısa bir sürede geçmesi beklenir.

Ertesi gün hapına bağlı adet gecikmesi çok sık rastalanan bir yan etki olarak karşımıza çıkar. Kadınların adet döngülerinin düzenli olması sağlıklı kalmaları yönünden çok önemli bir konudur. Normalde 28 gün olarak tespit edilen adet döngüsünün normal düzeninin ertesi gün hapına bağlı olarak  bozulması, uzaması yahut kısalması durumunda uzman doktorlara başvurulması mühimdir. Genelde ertesi gün hapı kullanımından sonraki adet döngünüz normal gününün dışına çıkabilir. Devam eden döngü zamanında yine aynı biçimde kısalmalar yahut uzamalar olduğunda doktora gidilmesi tavsiye edilir. Aynı biçimde, ertesi gün hapı sonrası kanama olarak karşımıza çıkabilecek durumlar adet kanaması olarak düşünülebilir. Bu kanamalar ertesi gün hapının yan etkilerinden biri olabilir. Lakin kanama uzun süreli ve şiddetli ise yine aynı biçimde doktora başvurulması gerekir.

Genelde, ertesi gün haplarının kullanım reçetelerinde de altı çizildiği gibi, 1 yıl içinde 1 den fazla ertesi gün hapı kullanmak adet döngüsünü negatif yönde etkileyebileceğinden dolayı, doktorlar aracılığıyla da 1 yılda 1 den fazla kullanılması önerilmez. Adet döngüsü kadınların hayatlarının büyük bir bölümünde belirli bir düzene bağlı olarak tekrar ettiğinden ve bu düzenin bozulmasının hemen hemen her zaman kötüye işaret ettiği bilindiğinden, normal adet döngüsünün dışarıdan alınan ilaçlarla etkilenmesi sağlığınıza zarar verebilir. Saydığımız yan etkiler dışında, ertesi gün hapının yılda  kez kullanıldığında genelde sağlığa zararlı olmadığı kanısına varılmaktadır.

Basit olarak söylemek gerekirse, ertesi gün hapının işe yaradığını anlamak için bir diğer adet döngüsü vaktinizi beklemeniz ve adet olmanız yeterli gelmektedir. Saydığımız yan etkiler içinde bulunan, ertesi gün hapından sonra kanama, ertesi gün hapının işe yaradığının göstergesi olarak kabul edilmez. Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonraki adet kanamanız normal biçimde olduysa, bu hapın işe yaradığının en büyük göstergesidir. Lakin normal adet döngünüzün olduğu günde kanama olmadıysa, adetiniz 7 gün yahut daha fazla geciktiyse, bununla birlikte bulantı, kusma, baş ağrısı yahut karın ağrısı gibi yan etkilerde varsa gebelik testi yaptırmanız en doğru seçenek olacaktır.

Ertesi günü hapı yan etkileri kullananlar aracılığıyla internet platformlarında paylaşılmaktadır. Bu yan etkilere bakıldığı zaman yukarıda saydığımız yan etkilerin oluştuğunu görmekteyiz. Farklı yan etkileri söyleyenlerin değişik bir durumlarının olabileceği unutulmamalı ve her yazıyı dikkate alarak hareket etmemelisiniz. Söz konusu etkilerin kişiden insana göre değişik gösterebileceği; hatta yan etkisi hiç görülmeyen bireylerin olabileceği bu etapta asla unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu