Başvurular

Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir? Emeklilik için 5 YÖNTEM

Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir? Emeklilik için 5 YÖNTEM, başvurular bölümümüzde Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir? Emeklilik için 5 YÖNTEM ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir? Emeklilik için 5 YÖNTEM ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir? Emeklilik için 5 YÖNTEM

Değerli okurlarım bildiğiniz gibi ülkemizde milyonlarca insan erken emekliliği araştırmakta ve erken emekli nasıl olabilirim diye incelemekte, soruşturmaktadır. Emeklilik için prim gününü doldurmaya çalışan vatandaşlarımız erken emekliliği merak etmektedir. Bu durumda da Erken emekli olma şartları araştırılmaktadır. Bu paylaşımımızda bunu açmaya çalıştık. Sizlere erken emekli olmak için kullanabileceğiniz beş ayrı yöntem paylaşmak istedik.

Erken emekli olabilmeniz için uygulayabileceğiniz 5 tane yöntem var. Sizlere bu beş yöntemlerden söz edeceğiz. Siz de bu metotları duymuş olabilirsiniz ama burada ayrıntılı bir biçimde birlikte inceleyeceğiz. Size hangi metotlarla yahut yollarla prim gün sayılarınızı doldurabileceğinizi söz edeceğiz. Erken emekli olma şartları yazımızla sizler de prim gün sayısını daha erken doldurabilir yahut yaş sınırını biraz daha erkene çekebilirsiniz.

Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir ? Kimleri kapsar ?

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu baktığımız zaman sigortalıların borçlanabileceği süreler kısaca şu biçimde anlatılmıştır:

Doğum yapılan tarihten sonra, 2 yıllık süreyi geçmemek kaydıyla geçen sürede yani bayan vatandaşlarımız doğum yaptıktan sonra 2 yıl geçmeden başvurusunu yaptığı takdirde çocuk başına 720 Prim gün sayısını borçlanabiliyorlar.

Bunu dışında erken emekli olma şartları hususunda askerlik borçlanması da mevcuttur. Askerlikte er veya erbaş olarak geçirilen süreç ve yedek subay okulunda geçen süreler yine borçlanılabiliyor.

Onun dışında çalışanların aylıksız izin süreleri borçlanılabiliyor. Ayrıca sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi yahut Tıpta Uzmanlık için yurt içinde yahut yurt dışında geçirdikleri normal doktora yahut uzmanlık öğrenim sureleri de borçlandırılabiliyor. Erken emekli olma şartları içinde bunları da saymamız mantıklı olacaktır. Yüksek öğrenim sürelerinin bu biçimde sayılması önemli bir avantajdır.

Bunların dışında erken emekli olma şartları hususunda başka meslek grupları da avantajlı sayılabilir. Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj sureleri ile sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan yahut gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta yahut gözaltında geçen sureleri de borçlandırılmaktadır.

Grev ve lokavtda geçen süreler ile hekimlerin Fahri asistanlıkta geçen süreleri de borçlandırılmaktadır. En son seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin ifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri emeklilik için prim gün sayısı olarak sayılabiliyor. Bu vatandaşlarımız prim borçlanması yaparak erken emeklilik için bu haklarını kullanabilmektedirler.

Erken emekli olma Şartları hususunda yurt dışını bağlayan durumlar da mevcuttur. Yurt dışında yaşayan ve 18 yaşını geçen vatandaşlarımız Türk vatandaşı olduklarını ispatlamaları şartıyla yurtdışında geçirmiş oldukları süreleri SGK’dan borçlanarak primlerine aktarabilirler.

Değerli okurlarım yukarıda size erken emeklilik şartları hususunda bazı meslek gruplarının istisnai durumalrından bahsettim. şimdi gelelim başlıktaki temel 5 yöntemimize. Erken emekli olabilmeniz için uygulayabileceğiniz 5 tane yöntemi açıklayalım.

Dogum borclanması ile erken emeklilik

Doğum Borçlanması İle Emeklilik

Erken emeklilik şartları hususunda kullanabileceğiniz 5 yöntem. Bunlardan birinci yol doğum borçlanmasıdır. Bu yöntemle doğum yapan bayanlar her bir çocuk için 760 gün prim borçlanması yapabilmektedir. Bundan yararlanabilmek için doğumdan önce sigortalı bir işte çalışıyor olmak gerekiyor. Eğer doğumu işten çıktıktan sonra, sigortasızken yaparsanız doğum borçlanmasından yararlanamazsınız. Doğum borçlanmasından yaralanmanın yolu doğumdan önce sigortalı bir işte çalışıyor olmaktır.

Doğum borçlanması en fazla 3 tane çocuğa kadar uygulanır. Bu borçlanma sizin emeklilik yaşınızı geri çekmez. Sadece çocuk başına 720 günlük bir prim borçlanmasını sağlar ve emekliliğiniz de bu prim gün sayısı hesaplanır. Yani çocuk başına 720 gün prim borçlanması yaparak bu gün sayılarını saydırarak Siz de emekliliğinizi öne çekebilirsiniz. Erken emeklilik şartları hususunda kullanılabilir bir metottur. Doğum borçlanması anayasal bir haktır.

Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından verilen doğum ücreti için de burayı tıklayınız.

Askerlik Borçlanması İle Emeklilik

Erken emeklilikte kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de askerliktir. Askere giden bireylerin askerlik borçlanması yoluyla prim gün sayılarını çekme şansları mevcuttur. Yani askerde olduğunuz süre boyunca SGK gidip bu süreyi teyit etmeniz halinde bu süre boyunca primlerinizi borçlandırabilirsiniz. Erken emeklilik şartları hususunda uygulanabilir bir yötemdir. SGK’nın askerlik borçlanmasından da faydalanabilirsiniz. Burada da doğum borçlanması gibi prim gün sayısını doldurmanız için faydalıdır. Askerlik borçlanmasının yaşla alakalı herhangi bir etkisi yoktur. Askerlik borçlanması prim gününüzün daha erken doldurulması için kullanılan bir borçlanma şeklidir.

Muhtaç asker ailesine verilen askerlik maaşı için burayı tıklayınız.

asker borclanmasi ile erken emeklilik

3.600 Günle Emeklilik

Erken emeklilik şartları ve kullanabileceğiniz 5 yönteme devam edelim. 15 yıllık prim ödemesini tamamlayan kadın ve erkek sigortalı çalışanlar istediğimiz şartları sağladıkları takdirde 3600 gün üzerinden emeklilik talep edebilir. Burada en önemli detay ilk işe giriş tarihinizin 8 Eylül 1999 tarihinin öncesinde olmasıdır. Eğer bu şartta uygunluk gösteriyorsanız beklemeyin. En yakın SGK’dan 3600 günden emekli olma şartlarını öğrenmenizi ve başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Burada kritik nokta bu şahısların işe 8 Eylül 1999’dan önce girmiş olmasıdır. Böylelikle sizler de prim gün sayısından dolayı yaşınız da uygunsa 3600 günle emekli olma şansını elde edebilirsiniz. Bu hususta daha kapsamlı kapsamlı bilgi için alı 170 i de arayabilirsiniz.

Malulen Emekli Olmak

Değerli okurlarım, Erken emeklilik için 5 yöntemden 4. erken emeklilik yolu ise malulen emekliliktir. Erken emeklilik şartları içinde bu yöntemlerden en fazla öne çıkan ve sorulan metottur. Burada durum şudur:

Hangi meslek kolunda olursa olsun sağlık durumunuz çalışmanıza engel oluyorsa ve yasada tespit edilen koşullara uygunluk gösteriyorsanız prim durumuna takılmadan malulen emekli olabilirsiniz. İşini yapmaya engel bir sağlık sorununuz varsa SGK’nın tespit ettiği devlet hastanesinden alım yapacağınız heyet raporu ile erken emekli olabilme şansınız mevcuttur. Misal verilecek olursa şeker hastalığı kalp hastalıkları gibi çalışmanızı zorlaştıracak bir hastalıklarınız varsa SGK’ya başvurarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

malulen erken emeklilik sartlari

Malulen emeklilik 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasasına göre yapılandırılmıştır. Buna göre sigortalı olarak çalışan bireylerin çalışma gücünün %60 oranında düşmesi gerekir. Ayrıca iş kazası yahut meslek hastalığı neticesinde meslekte kazanma gücünün minimum %60 oranında azalması kurum sağlık kurulunca tespit edilen sigortalılar malül sayılır.

Sigortalı bir işte çalışıyorsunuz diyelim. Herhangi bir iş kazası neticesinde veya sağlık problemlerinden dolayı çalışamaz duruma gelirseniz önce gidip tam teşekküllü devlet hastanesinden engelli raporu alıyorsunuz. Bu engelli raporunda bunun yanı sıra sizin için minimum yüzde altmış oranında iş göremez ibarenin olması gerekir. Burada rapor oranı değil de raporun üzerinde yazan çalışamaz ibaresi mühimdir. Raporda minimum yüzde altmış oranında iş göremez ve çalışamaz durumdadır diye yazması gerekir. Bu ibare varsa elinizdeki raporla SGK’ya başvurmanız durumunda malulen emekli olma şansınız mevcuttur.

Yıpranma Payından Yararlanarak Emekli Olmak

Yıpranma payı ile 5 yıla kadar erken emekli olmak olabilecekdür. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı verilmektedir. Bu emekli olunacak prim gün sayısını artırırken emekli olunacak yaşı da öne çekiyor.

20 yıl çalışan bir kişi yıpranma ile 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor. Çalıştınız işin bu bağlamda değerlendirilip değerlendirmediğini SGK sorun ve eğer siz de ağır işte çalışan bir kişiyseniz bu yıpranma payını da primlerinize saydırınız. Bu hakkınızı kullanın kıymetli okurlarım.

Hepimiz bir takım işlerde çalışıyoruz. Bazılarımız ağır işlerde, bazılarımız nispeten daha hafif işlerde çalışabiliyor. Herkesin çeşitli meslekleri var ve hepimizin sonuç olarak ulaşacağını nokta emekliliktir.

yıpranma payindan erken emekli olma

Hepimiz bunun için uğraşıyoruz. emekliliği daha öne çekebilmenin bazı yolları mevcuttur. Bu yollardan bir tanesi de SGK prim borçlanması mevcuttur. SGK bazı durumlarda prim borçlanması yaparak emekliliğinizi erken çekme hakkı tanımaktadır. Bu haklardan bir kısmı emekli yaşını da geriye çekebildiği gibi bir kısmı da prim gün sayısını geri çekebilmektedir. Bu anlamda da avantaj sağlamaktadır. Dolayısıyla sizler de sizin için uygun olan yöntemi belirleyip başvurunuzu yaparsanız bu avantajlardan yararlanırsınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu