Gündem

ENGELLI VATANDAŞLAR İSYANDA: “ENGELLIYE LIMITI KALDIR!” GÜNCEL

ENGELLI VATANDAŞLAR İSYANDA: “ENGELLIYE LIMITI KALDIR!” GÜNCEL, araba bilgisi bölümünde ENGELLI VATANDAŞLAR İSYANDA: “ENGELLIYE LIMITI KALDIR!” ile ilgili bilgi aktaracağız. ENGELLI VATANDAŞLAR İSYANDA: “ENGELLIYE LIMITI KALDIR!” ile merak edilen tüm ayrıntılar yazımızda..

ENGELLI VATANDAŞLAR İSYANDA: “ENGELLIYE LIMITI KALDIR!”

2022 Ocak ayında tespit edilen limitler çerçevesinde liste fiyatı 450.500 TL’nin altında olan sıfır arabalar ÖTV’siz olarak raporu olan engelli vatandaşlar alınabilmekteydi. Lakin sıfır araçlarda yaşanan olağanüstü yükselişle birlikte bu limitlerle satışa sunulan yalnızca birkaç modelin başlangıç versiyonları kaldı. Bu bağlamda birkaç milletvekili meclise önerge verse de bununla alakalı bir çalışma yapılmadı. Bu bağlamda Twitter üzerinden “EngelliyeLimitiKaldır!” hastagi açılarak engelli vatandaşların birlikte hareket etmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Biz de sıfıraracfiyatlari.com yönetimi olarak buna destek vermek maksadıyla engelli vatandaşlarımıza destek olmak istiyoruz.

 

2022 Ocak ayıyla birlikte her geçen ay araç fiyat aralıklarında olağanüstü bir artış yaşanmaya başladı. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak 2022 model Renault Megane EDC otomatik şanzımanlı Joy paketi bu tarihte 400.000 TL’ye satılmaktaydı ve bu araç engelli indirimi kapsamı içinde tespit edilen limitlerin altında kaldığı için alınabiliyordu. 2022 Megane modelinin şimdiki fiyatı ise 638.000 TL’dir ve raporla ÖTV’siz olarak artık alınamamaktadır. Bu bağlamda engelli vatandaşlarımız devlet büyüklerimizden bu konuyla alakalı çalışma beklemektedir.

ÖTV Muafiyetli Engelli Araç Limitleri Nasıl Belirlenmeli?

1. Limitler kaldırılabiliyorsa mutlaka kaldırılmalı.
2. Engelli bireyler üzerinden alınan ve suistimale neden olan araç satışları yasaklanmalı.
3. ÖTV’siz araç satışında öncelik engelli bireylere verilmeli.
4. ÖTV’siz alınan araçlar engelli bireyin ikametgah adresine göre kullanımı sağlanmalı.
5. Bilhassa engelli vatandaşlara uygun olan araçların (hafif ticari araçlar) satışına başlanmalı.
6. SUV modellerde ÖTV aranmamalı.
7. Engelli indirimiyle alınıp başkası aracılığıyla kullanılan araçların engelli bireye fayda sağlayıp sağlamadığı araştırılmalı. Farklı il veya ilçede kullanılıyorsa cezai işlem uygulanmalı.
8. Limitler aylık fiyat artışlarına göre yeniden artırılmalı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu