Başvurular

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021, başvurular bölümümüzde Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021 ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021 ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021

İçerik gizle
1Yeni Engelli Raporu Nedir?
2Engelli Raporunun Faydaları
3Engelli Raporu Nasıl Alınır?
4Engelli Raporu Almak İçin Gereken Şartlar

4.1Engelli Raporu İçin Nasıl Başvuru Yapılır?
4.2Engelli Raporu İçin Gereken Evraklar
4.330 Gün Bekleme Süresi
4.4Engelli Raporu Hesaplama
4.5Yeni Engelli Raporları Nasıl Çıkartılır ?
4.6Engelli Raporu Sorgulama
4.7Engelli Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?
4.8Engelli Raporuna Kimler İtiraz Edebilir?
4.9Engelli Raporuna İtirazlar Nereye yapılır?

4.9.1Engelli Raporunun Faydaları

4.9.1.1Sinema Ve Tiyatrolardaki İndirimler
4.9.1.2Havayollarındaki İndirimler
4.9.1.3Engelli Sağlık Raporunun Diğer Faydaları
4.9.1.4Müze Ve Ören Yerleri
4.9.1.5Engelli Raporunun Emlak Vergisine Etkisi
4.9.1.6Engelli Sağlık Kurulu Raporu Veren Hastanelerin Tam Listesi

Engelli Raporu nasıl alınır? Mevcut engelli raporuna nasıl itiraz edilir? Bu konu bi hayli araştırılan bir konudur. Engelli bireylerin aileleri genelde engelli sağlık raporu nasıl alınır bilmiyor. Sizler için bu paylaşımımızda tüm ayrıntıları anlattık. Engelli Sağlık kurulu raporunu nasıl alım yapacağınızı tamamen öğreneceksiniz. Ayrıca bu yazıyı baştan sona kadar okuduğunuzda mevcut raporunuza nasıl itiraz edeceğinizi de öğreneceksiniz.

Sizler için hazırladığımız bu yazı yeni engelli rapor yönetmeliği ışığında hazırlanmıştır. Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Engelli raporu oranları nasıl hesaplanıyor? Engelli raporu sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Hangi hastanelerden engelli raporu alabilirsiniz? Gibi temel sorular ışığında ilerleyeceğiz.

Yeni Engelli Raporu Nedir?

Engelli bireylere, engel düzeyleri oranında engelli sağlık kurulu raporu verilmektedir. Engelli raporu, devlet ve üniversite hastaneleri aracılığıyla verilen bir rapordur. Bu raporlarla Engelli maaşı ve Engelli yakını aylığı alınabildiği gibi bunun yanı sıra evde bakım aylığı almak da olabilecekdür.

Yeni engelli raporlarında birtakım değişiklikler yapılmıştır. Yeni raporların üzerinden artık barkotlar bulunur ve bu barkotlar engelli raporunuzun detaylarını belirtir. Yeni engelli sağlık raporlarında bunun bunun yanında yetişkinler ve çocuklar için de farklı ibareler bulunur. 

Yetişkin engelli raporlarında bulunan ”ağır engelli” ibaresi yerini ”tam bağımlı” ibaresine bırakmıştır. 18 yaş altı çocukların raporlarında da artık ÖGV ve ÖKGV ibareleri bulunmaktadır.

Engelli Raporunun Faydaları

Engelli raporları bunun yanı sıra farklı olanaklardan yararlanmak maksadıyla da kullanılmaktadır. Engelli raporuna sahip vatandaşlara devlet aracılığıyla sunulan çeşitli sosyal ve ekonomik haklar bulunmaktadır.

Engelli raporunun faydaları konusuna yazımızın devamında ayrıntılı bir biçimde değineceğiz. Bu haklardan bazıları vergi indirimleri bazıları ise hibe ve muafiyetlerden meydana gelir. Şimdi biraz daha ayrıntıya girelim.

Engelli sağlık kurulu raporu (Örnek)

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Evinizde bir engelli birey var yahut akrabanız arakdaşınız engelli. Peki bu bireylerin raporları var mı? Engelli sağlık raporu bulunmayan bireyler resmi olarak engelli statüsünde sayılmamaktadırlar.

Engelli raporu nasıl alınır?Engelli raporuna nasıl itiraz edilir? Bu temel sorularımıza yanıt vermeye devam edelim.

Engelli Sağlık Raporu devletin tespit ettiği hastanelerden alınabilmektedir. Engelli sağlık kurulu raporu almak için Başvuracağınız hastanenin yetkili olması gerekmektedir. 

Yazımızın ilerleyen kısımlarında yetkili hastanelerin tam listesini bulacaksınız. Siz de bu liste yardımı ile size en yakın yetkili hastaneden işlemlerinizi uygulayabilirsiniz. Peki ama herkes engelli raporu alabiliyor mu? Şimdi de şartlara bakalım.

Engelli Raporu Almak İçin Gereken Şartlar

Engelli raporu nasıl alınır diye incelediğimizde şartların bi hayli önemli olduğunu görmekteyiz. Şimdi şartlara bakalım. 

Engelli Sağlık raporuna başvurabilmek için gereken şartlar şunlardan oluşmaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Birden fazla doktor aracılığıyla muayene edilmek
 • Fiziksel yahut zihinsel bir engelinin olması
 • 18 yaşından ufak bireyler için mahkeme kararıyla atanmış vasileri işlem yapabilmektedir.
 • Akli dengesi yerinde olmayan bireylerin işlemleri yine vasileri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Engelli Raporu İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

 1. Engelli raporu almak için ilk kez hastahanenizi belirlemeniz gerekir. Yazımıdaki listeden de yararlanarak size en yakın hastahaneyi bulacaksınız.
 2. Size en yakın hastahaneyi bulduktan sonra randevu oluşturulması gerekmektedir. ALO 182 yi arayarak randevunuzu almayı unutmayınız. Randevu alırken özellikle engelli sağlık kurulu raporu için olduğunu belirtin.
 3. Hastanelerden alım yapacağınız bu engelli raporları yalnızca kurul günlerinde verilebilmektedir. Bu nedenle randevunuzu ririzlikle oluşturun. Randevunuzu oluşturduktan sonra tespit edilen gün ve saatte mutlaka orada bulunun. Elinizden geliyorsa sabah erkenden hastanede olmanızda yarar var. Çünkü raporun alınabilmesi için değişik bölümlerde tetkitler yapılmalıdır.
 4. Randevu günü hastaneye gidildikten sonra danışmadan dilekçe almalısınız. Alınan dilekçe doldurularak gerekli evraklar ile birlikte alakalı vezneye gidilir.
 5. Hastane yetkilileri evraklarınızı alır ve sizi yönlendirir. Böylelikle Engelli sağlık kurulu raporu için süreç resmen başlar.
engelli raporuna nasıl başvurulur?

Engelli Raporu İçin Gereken Evraklar

 • Sağlık raporu başvuru formu : Bu form başvuru yapılan hastaneden alınmaktadır.
 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi
 • Başvuru sahibinin 5 adet fotoğrafı
 • Vasisi olanların vasilerinin kimlik belgesi ve mahkeme onaylı vasilik belgesi

Hastaneye gidildikten sonra insana oluşturulan muayene formu verilir. Bu formda muayene bulunacağı bölümler gösterilmiştir. Engelli raporu almak isteyen birey 8 ana branşta muayene olmaktadır.

Muayene formu alındıktan sonra formdaki bölümler sıra sıra  ziyaret edilmeli ve muayene olunmalıdır. Muayene olunduktan sonra her bölümden imza alınması gerekmektedir.

30 Gün Bekleme Süresi

Kişinin yeti kaybının belirlenmesi için gerekli muayeneler yapıldıktan sonra sonuçlar sağlık kuruluna aktarılmaktadır. Sağlık kurulu sonuçları inceleyerek engelli raporu ile ilgili bir değerlendirme yapmaktadır.

Raporun onaylanma hemen sonuçlanmaz. Bunun için resmi işlemlerin bitmesi gerekir.

Raporun onaylanması 30 günden fazla sürmemektedir. bütün işlemler bittikten sonra başvuru sahibi engelli sağlık kurulu raporunu başvuru yaptığı hastaneden bizzat alabilmektedir.

Örnek bir engelli sağlık kurulu raporuna (BOŞ) bakabilirsinizİndir

Engelli Raporu Hesaplama

Engelli sağlık kurulu raporu için yapılan başvurudan sonra yapılan muayeneler başlar. Muayeneler neticesinde çeşitli hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamalar neticesinde da engelli rapor oranları belirlenir.

Hesaplama işleminde de genelde Balthazar hesaplaması kullanılır.

Engelli Sağlık kurulu hesaplama robotu ve hesaplama ayrıntılarını öğrenmek istiyorsanız:  https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-raporu-hesaplama-nasil-yapilir/

Engelli Raporu nasıl alınır? Nasıl hesaplanır ? Bu sorularımızı yanıtlandırdık. Peki raporu aldıktan sonra ne yapmalıyız?

Yeni Engelli Raporları Nasıl Çıkartılır ?

Raporun birkaç kopyasının alınması ve kopyalarının üzerinde “aslı gibidir” ibaresinin bulunması mühimdir. Üzerinde “aslı gibidir” ibaresi bulunan her engelli raporunun geçerliliği bulunmaktadır.

“Aslı gibidir” ibaresi bulunmayan raporlar fotokopileri geçerli değildir. Kopyaların resmi kurumlar aracılığıyla kabul edilebilmesi için noter tasdiki gerekmektedir.

Norter tasdiki için bunun bunun yanında ücret ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle birden fazla rapor almaya dikkate ediniz.

Yeni tip engelli raporlarında böyle bir sorun yoktur. E devletten raporunuzun çıktısını almanız olabilecekdür.

Engelli Raporu Sorgulama

T.c ile engelli rapor sorgulama yapmak olabilecekdür. Siz de E rapor sorgulama ile e-devlet sağlık kurulu rapor sorgulaması uygulayabilirsiniz.

Engelli sağlık kurulu raporunuzun onay alıp almadığını e-devlet şifresiyle burayı tıklayarak görüntüleyebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Engelli Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra aldığınız rapor sizi tatmin etmeyebilir. Aldığınız raporun doğru olmadığını kafanızı yoruyorsanız ve itiraz etmek istiyorsanız ne yapmanız gerekir? Peki hangi durumlarda raporunuza itiraz edebilirsiniz? Bakalım.

 • Raporda gösterilen geçerlilik süresine itiraz edilebilir.
 • Raporda gösterilen engellilik yüzde duruma itiraz edilebilir.
 • İş başvuruları için alınan raporlarda “çalışabilir” ibaresinin bulunmaması durumunda bu karara itiraz edilebilir.

Engelli Raporuna Kimler İtiraz Edebilir?

 1. Engelli birey,
 2. Engellinin vasisi,
 3. Raporu talep eden kurum itiraz edebilir.

Bireysel itirazlarda itiraz süresi, alakalısine teslim tarihinden bu yana 30 gündür. Süresinde yapılmayan itirazlar değerlendirilemez. Kurumların yapacakları itirazlarda süre aranmaz. Kurumlar istedikleri zaman rapora itiraz edebilmektedirler. Bu nedenle bireysel bir itirazda bulunmak için 30 günü aşmamak gerekiyor.

Engelli Raporuna İtirazlar Nereye yapılır?

Bireysel itirazları engelli birey veya vasisi yapabilir. Bunun için de ilk etapta Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvurulması gerekir. Buraya yapılacak itiraz dilekçesinde itirazın nedeninin belirtilmesi gerekmektedir.

Engelli sağlık kurulu raporuna yapılan itirazlar il yahut ilçe sağlık kurullarınca değerlendirir. Bu değerlendirmeler neticesinde kişi hakem hastaneye yönlendirilir. Hakem hastaneler raporun alındığı hastaneler değildir.

Hakem hastanenin yaptığı incelemeler sonucu belirleyicidir ve bundan sonra itiraz yolu kapanır.

Engelli raporuna itiraz etmeniz için örnek bir itiraz dilekçesi. Buraya tıklayarakİndir

Engelli Raporunun Faydaları

%40 engel oranına sahip olan vatandaşlarımızın alabileceği bu engelli kimlik raporunun sağladığı bir çok avantaj var. Engelli sağlık raporu nasıl alınır? Engelli hakları nelerdir? sorularına yanıt verirken haklarımızı da biraz anlatalım.

Engelli Raporu nasıl alınır? Nasıl itiraz edilir? Raporumuzu aldık ve gerekirse itirazımızı da yaptık diyelim peki raporumuzun ne gibi avantajları var? Şimdi bu konuya eğilelim.

Sinema Ve Tiyatrolardaki İndirimler

Engelli raporuyla sinema ve tiyatro faaliyetlerinden yaralanma şansımız mevcuttur.

Devlet tiyatroları tamamen ücretsizdir.

Engelli bireylerimizin sinema biletlerinde öğrencilere yapılan miktarda bir indirim yapılmaktadır. Yani öğrenci indirimi ne kadarsa engelli bir diğeride o indirim içerisinde sinemaya gidebilmektedir.

Havayollarındaki İndirimler

Engelli sağlık raporu ile bir çok havayolu şirketi engelli bireylere seyahat de indirim sağlamaktadır. Bilhassa Türk Hava Yolları iç hatlarda %20, dış hat uçuşlarında ise %40 indirim sağlamaktadır.

Engelli Sağlık Raporunun Diğer Faydaları

Belediyeye başvurmanız halinde evinizin önüne engelli park alanı yapılabilmektedir.

Büyükşehir belediyelerinin engellilere ayrılmış olan park alanlarına ücretsiz bir biçimde park edebilirsiniz.

Ayrıca otobanlarda 15 dakikaya kadar aracınızı park etme şansınız yer alıyor.

Bu raporunuzla havalimanındaki otoparklardan 15 güne kadar ücretsiz faydalanabilirsiniz. 15 günü geçtiğimizde ise normal ücret tarifesi ile yararlanma şansınız mevcuttur. Aynı zamanda  yol üstü otoparkları 3 saat, açık ve katlı otoparklar 8 saat ücretsizdir.

İstanbulda yaşayan engelli vatandaşlarımızın da bir takım hakları mevcuttur. İBB Meclisi kararına göre araç ruhsatında engelli ibaresi olması gerekmektedir. Bu durumda engelli ibaresi varsa İSPARKTAN da yaralanma şansınız mevcuttur.

Müze Ve Ören Yerleri

Müze ve ören yerleri milli parklar piknik alanları engellilere kesinlikle ücretsizdir.

Eğer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından engelli maaşı alıyorsanız elektrik faturanızda belli bir indirim yapılır.

Su faturasında da İSKİ %50 indirim sağlamıştır.

Engelli Raporunun Emlak Vergisine Etkisi

Emlak vergisi dilekçe ile ücretsiz yapılabilmektedir.

Aynı zamanda E-KPSS engelli kamu personeli seçme sınavı ile kamuda açık bulunan engelli kontenjanlarına atanma şansımız mevcuttur.

4857 sayılı iş yasaya göre 50 kişi ve üzerinde işçi çalıştıran özel sektördeki işletmelerde %3 oranında engelli birey çalıştırmak zorundadır. 

Engelli kimlik kartı nasıl alınır? Engelli raporunuzu aldıktan sonra engelli kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Engelli kimlik kartı nasıl alınır ?

Tıkla ve öğren: https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-kimlik-karti-nasil-alinir-engelli-kartinin-faydalari-nelerdir

Engelli kimlik kartınızla birlikte buralarda başvuru yapıp çalışma olanağı varsa çalışabilirsiniz.

Değerli okurlar, yazımzıdan da anlaşılacağı gibi engelli raporumuzu aldıktan sonra bir çok alanda indirim hakkınız mevcuttur. Önemli olan bu hakların farkında olmak ve bunları değerlendirmektir.

Bu kartınızı aldıktan sonra lütfen bizim bu vermiş olduğumuz bilgilerin bunun yanında bunun bunun yanında haklarınız varsa bu haklardan da faydalanın.

Sosyal Hizmet Merkezilerinin engellilerimize sağladığı diğer destekler için https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-ayligi/

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Veren Hastanelerin Tam Listesi

Aşağıdaki listede ülkemizdeki bütün yetkili hastanelerin listesi bulunmaktadır. Bu hastanelerin tamamı Engelli Sağlık kurulu raporunu vermekle yetkilidir. Sizlerin de engelli raporu almak gibi bir niyeti varsa bu hastanelerden size en yakın olana başvurmanız doğru olacaktır. 

İLİ KURUM KODU HASTANE
ADANA 625541 Adana Şehir Hastanesi
ADANA 177004 Seyhan Devlet Hastanesi
Adıyaman 727977 Sağlık Bakanlığı Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Afyonkarahisar 6150 Afyonkarahisar Devlet Hastanesi
Ankara 651698 Ankara Şehir Hastanesi
Ankara 5893 Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Ankara 5898 Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Ankara 177042 Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Ankara 382907 Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Ankara 5901 Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Ankara 900160 Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
Antalya 205125 Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Aydın 5389 Aydın Devlet Hastanesi
Balıkesir 177124 Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi
Bingöl 5116 Bingöl Devlet Hastanesi
Bolu 809300 Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Bursa 388466 Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Bursa 690653 Bursa Şehir Hastanesi
Çanakkale 4726 Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi
Çankırı 4680 Çankırı Devlet Hastanesi
Denizli 4527 Denizli Devlet Hastanesi
Diyarbakır 349922 Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Edirne 4341 Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi
Elazığ 656194 Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
Erzurum 196186 Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Eskişehir 656195 Eskişehir Şehir Hastanesi
Gaziantep 863715 Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi
Isparta 606256 Isparta Şehir hastanesi
İstanbul 3305 Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 3457 İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 3459 Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 3219 İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 426876 Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 3374 İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 3324 İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 177296 T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 177300 Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 631921 Sfakattepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 395236 Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 14555 S.B.Ü Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 177709 S.B.Ü Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 887161 S.B.Ü Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 3407 S.B.Ü Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 183567 S.B.Ü Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 177297 S.B.Ü İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul 3384 S.B.Ü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir 3200 Sağlık Bakanlığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir 3215 Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir 177351 İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir 177354 İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kahramanmaraş 731072 Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi
Karabük 401 Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Kayseri 647972 Kayseri Şehir Hastanesi
Kocaeli 322025 Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Konya 177437 Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Konya 900083 Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi
Konya 900198 Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Malatya 2196 Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Manisa 665361 Manisa Şehir Hastanesi
Muğla 1825 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Mersin 896368 Mersin Şehir Hastanesi
Rize 299766 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Sakarya 326972 Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Samsun 348984 Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Sivas 1128 Sivas Numune Hastanesi
Şanlıurfa 324085 Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Tekirdağ 1053 Tekirdağ Devlet Hastanesi
Trabzon 463372 Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Van 416070 Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Yozgat 600593 Yozgat Şehir Hastanesi
Zonguldak 177646 Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi
Engelli Sağlık Kurulu raporu vermeye yetkili hastane listesi
ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN ALABİLECEĞİ DİĞER YARDIM VE HAKLAR İÇİN TIKLA.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu