Başvurular

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Engelli raporu hesaplama 2021 senesinde nasıl yapılıyor siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.
 
Terör, kaza ve iş kazaları kapsamı içinde engel sahibi olan yurttaşlar engelli raporu alabilmek için uğraşmaktadırlar. İlk yapılacak işlem tam teşekküllü bir devlet hastanesine gitmektir.
 
Bu vatandaşalarımız ellerindeki formla alakalı branş doktorlarına muayene olmaktadır. Her doktor branşı ile ilgi hastanın vücut kayıp oranını yazmaktadır. En son seviyede genel toplam heyet aracılığıyla belirlenmektedir.
 
Engelli raporu nasıl alınır ile ilgili ki yazıma ulaşmak için Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021 tıklamanız yeterli olacaktır.
 
Sağlık kurulu raporu sonucu hesaplamasında kullanılan yöntem ise Balthazard formülü dür.
 
20 Şubat 2019 30692 sayılı Resmi Gazete ile yetişkinlere ilişkin Engellilik değerlendirmesi yönetmeliği yayınlanmıştı. Bu yönetmelikte engellilik hesabı açıklanmıştır.

Balthazard Formülü İle Engel Oranı Hesaplama

Balthazard formülü ile engel oranı hesaplamak bi hayli basittir. Bunun için değerleri doğru girmeniz yeterli olacaktır. Bilhassa 65 yaş ve üzerinde yapılan bireyler için hesaplama farklı oranlarla yapılmaktadır. Formülde 65 yaş ve üzeri olan kimselere yüzde 10 daha eklenmektedir.
 
Engel oranlarının hesaplanması için çeşitli programları kullanabilirsiniz. Engelli raporu hesaplama programı bu bakımdan bi hayli pratiktir.
 
Programsız olarak manuel olarak hesaplama işlemi yapmak istiyorsanız aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır. 
balthazard formülü ile oran hesaplama
balthazard formülü ile oran hesaplama

Engelli Raporu Hesaplama 2021

Diyelim ki hastaneden sağlık raporu aldınız ve heyet raporu %60 çıktı. Artık malulen emekliliğe hak kazandığınızı düşünüyorsunuz. Ama acele etmeyin; çünkü SGK Sağlık Kurulu raporunuzu değerlendirirken baltazar formülünü uygulayacak ve oranı düşürecektir. Nasıl mı?
 
Örnekteki çalışanımızın heyet raporu sonucu şöyle olsun:
 
 • Onkoloji: %40
 • Ortopedi: %10
 • Endokrin: %5
 • Psikiyatri: %5
Gördüğünüz üzere, hastane aracılığıyla tertip edilen nihai sağlık raporunda işçinin çalışma gücü kaybı %60 olarak belirtilecektir. Şimdi bu oranlara baltazar formülünü uygulayalım.
 
 • Önce en yüksek oranı yani 40’ı, 100’den çıkarıyoruz. 100-40=60
 • Bulduğumuz rakamla, ikinci sıradaki özür oranını çarpıyoruz. 60×%10=6
 • Elimizde ilk oranımız 40 ve ikinci oranımızın yeni hali olan 6 var. Böylelikle ilk iki özür oranımızın toplamı 40+6=46 oluyor.
 • Şimdi bu rakamı 100’den çıkarıyoruz ve üçüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-46=54 ve 54×%5=2,7
 • Artık ilk üç oranımızı bulduk. 40+6+2,7 ve bunların toplamı da 48,7 yapıyor.
 • Bu kez 100’den 48,7’yi çıkarıyoruz ve bulduğumuz rakamı dördüncü özür oranımızla çarpıyoruz. 100-48,7=51,3 ve 51,3×%5=2,57
 • Sonuç olarak elimizde dört oran oldu. 40+6+2,7+2,57 ve bunların toplamı ise 51,27 yaptı.
 • İşte böylece nihai engelli oranımızı bulduk. %60 olan heyet raporumuz, baltazar formülünden sonra %51,27’ye düştü.

Engelli Raporu Hesaplama Robotu

Engelli raporu hesaplama 2021 için bu linki kullanabilirsiniz. Buradan Balthazard raporu hesaplama işlemlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. https://rapor.engelliler.gen.tr/
 
Bunun yanı sıra eğer sağlık raporunuzda tek bir hastalık kaynaklı özür oranı verilmişse, baltazar hesabı uygulanmayacaktır.
 
Birden fazla engelli oranı alarak heyet raporu aldıysanız yukardaki formül uygulanır. Yani SGK bu toplam oranı baltazar (balthazard) formülüyle yeniden değerlendirmektedir.
 
Engelli raporu oranları cetveli nasıl hesaplanır? Sorusunun pratik cevabı heyet raporu hesaplama programı olan baltazar hesaplama programıdır. Bu bakımdan hesaplama robotu bi hayli pratiktir. Eğer engelli raporu puan hesaplama işlemini manuel olarak yapmaya kalkarsanız işinizin biraz daha zor. Bu bakımdan engelli raporu puan hesaplama hususunda programı kullanmanızı öneriyoruz.
 
Engelli raporu sorgulama T.C. ile de olabilecek. Bunun için aşağıda bulunan butonu tıklamanız yeterli olacaktır.

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

 
Engelli raporu hesaplama hususunda anlatacaklarımız bu kadar. Bu hususta aklınıza takılan soruları yorum bölümünde bizlerle mutlaka paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu