Başvurular

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Engelli maaşı sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı engelli çevredeki insanlar aracılığıyla araştırılan konuların başında gelmektedir. PTT engelli maaşı sorgulama işlemi yapmak üzere gelenlerin akınına uğruyor. Peki PTT’ye gitmeden T.C. ile engelli maaşı sorgulama işlemi olabilecek mü ?  Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli maaşı sorgulama için hangi seçenekleri sunuyor ? Dilerseniz şimdi gelin engelli maaşı nedir sorusun

Engelli Maaşı Nedir ?

Engelli maaşı minimum %40 engelli olduğu yetkili hastaneler aracılığıyla tespit edilmiş ve engelli maaşı alma şartlarını taşıyan bireylere bağlanan aylıktır. Bu maaş sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla bağlanmaktadır.

Engelli Maaşı Ne Kadar ?

Engelli maaşı engel oranına göre değişmektedir. Engelli raporunuz ne kadar yüksek ise maaşınız o kadar fazla olmaktadır.

"<yoastmark

Engel oranınız %40-%69 arası ise 609,61 TL

Engel oranınız %70 ve üzeri ise 914,41 TL

aylık alırsınız.

18 yaş altı engelli çocuğunuz varsa onun içinde her ay 609,61 TL maaş alırsınız. Eğer bakıma muhtaç engelli varsa bu durumda bakıcı maaşı alabilirsiniz. Bakıcı maaşı Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla bağlanmaktadır ve aylık olarak 1657 TL maaş bağlanmaktadır.

Engelli Maaşı Şartları

Engelli maaşı alma şartları nelerdir diye merak edenler için hemen altını çizelim. Öncelikle engelli maaşı alacak birinin SGK kaydı bulunmamalı. Hanede ki kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırının üzerine çıkmamalıdır ve bu rakam 2021 yılı için 852,53 TL’dir. Eğer engelli olan 18 yaş altı ise anne-babanın SSK kaydı çocuğun engelli maaşına engel teşkil etmektedir. Açıklamaları öncedenki paylaşımımızda anlatmıştık. Mutlaka okumanızı öneririz.

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Gelelim asıl konumuza. Aslını söylemek gerekirse engelli maaşını sorgulama yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve en etkilisi e-devlettir. Engelli maaşı sorgulama e devlet ile kolay bir şekildetir. Buraya tıklayarak alakalı ekrana varabilirsiniz.

Peki tek yolu bu mu ? Tabi ki hayır. Bir değer yol ise aile bakanlığının sosyal yardım hattını aramaktır. Engelli maaşı sorgulama telefon numarası olan Alo 144 ‘ü arayabilirsiniz.

Engelli maaşını sorgulama işlemleri için bir diğer yol ise başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma vakfından bilgi almak. Yada PTT şubelerine sorarak maaşın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz.

Engelli maaşı işlemleri özellikle engelli vatandaşları için önem arz etmektedir Çünkü engelli vatandaşlarımız ulaşım sorunu yaşayabileceğinden işlemlerini vakfa gitmeden halletmek istiyor.

Engelli maaşı hususunda akıllara takılan sorular

2021Engelli maaşı bayramdan önce verilir mi ?

Engelli maaşları genelde bayramdan önce ödenmekte ve ödemeler ileri tarihe alınmaktadır.

Özürlü maaşı almak için minimum yüzde kaç rapor gerekli ?

Engelli maaşı alabilmek için minimum %40 rapor gereklidir.

Eşi sigortalı olan engelli maaşı alabilir mi ?

Evet alabilir.
Engelli maaşı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurulur.

Engelli maaşı ayın kaçında yatar ?

Engelli maaşın her ayın ilk haftası yatmaktadır.

Bu hususta aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlerle mutlaka paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu