Başvurular

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021, başvurular bölümümüzde Engelli Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021 ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Engelli Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021 ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir ?-2021

Engelli maaşı şartları engelli olup engelli maaşı almak isteyen çevredeki insanlar aracılığıyla araştırılan konuların başında gelmektedir. Bizde siz değerli okurlarımız için engelli maaşı şartları nelerdir teker teker araştırmaya koyulduk. Bu paylaşımımızda kimler engelli maaşı alabilir ? Evi, arabası olan engelli maaşı alabilir mi ? Bakım maaşıyla engelli maaşı aynı anda alınabilir mi gibi çok geniş yelpaze de sorularla ve yanıtlarıyla karşılaşacaksınız. Sizler de hazırsanız başlayalım.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir ?

2022 engelli maaşı şartları ile ilgili siz değerli okurlarımıza daha ayrıntılı bilgi vermek için aranan şartları maddeler halinde araştırmaya koyulduk. Bunun yanında konunun daha anlaşılır hale gelmesini sağladık. Şimdi bu şartlara yakında zamandan bakalım.

Bu şartları şu biçimde özetleyebiliriz:

  1. T.C vatandaşı olunması
  2. Geçerli bir engelli raporuna sahip olunması
  3. Engel oranınızın minimum % 40 olması.
  4. Engelli maaşı alacak birinin ssk, bağkur yahut emekli sandığı kaydının olmaması.
  5. Muhtaçlık sınırının aşılmaması.

Şimdi bu maddeleri teker teker açıklayalım. Engelli maaşı şartlarının detayları yazımızın devamında. Aklınıza takılan soruları da yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Engelli maaşı şartlarından ilki ve en önemlisi T.C. Vatandaşı olmaktır.

T.C. vatandaşı olmayan bireyler engelli maaşına başvuru yapamamaktadır. Bilhassa engelli raporu çıkaran Suriye ve Afganistan uyruklu olup ülkemize yerleşen bireyler aracılığıyla çok fazla sorulan sorulardan biridir. Bu bireyler engelli maaşı alamamaktadır.

Engelli maaşı şartlarından ikinci ise geçerli bir engelli raporuna sahip olmaktır.

Engelli maaşı alabilmeniz için tam teşekküllü bir kamu hastanesinden engelli raporu almanız gerekmektedir. Özel hastaneler bu raporu vermemektedir. Engelli raporunuzun arka bölümünde barkod numarası var ise resmi kurumlara raporunuzun fotokopisini verebilirsiniz. Lakin eğer raporunuzun arka bölümünde barkod numarası yok ise bu durumda ya raporunuzun aslını yada aslı gibidir kaşesi vurulmuş nüshasını teslim etmeniz gerekmektedir. Aslı gibidir kaşeli nüsha için ya raporu çıkardığınız hastaneye yada en yakın notere gitmeniz gerekmektedir.

Ayrıca raporunuzun geçerlilik süresine de dikkat etmelisiniz. Eğer raporunuzun geçerlilik süresi sona ermişse başvuru yapamazsınız.

Engel oranınız minimum %40 olmalı.

Engel oranınız maaş alabilmenizde çok önemli bir rol oynamaktadır. Engelli maaşı alabilmeniz için rapor oranınızın minimum %40 olması gerekmektedir. Aksi takdirde maaş almanız olabilecek olmamaktadır. Tabi burada ufak bir ayrıntı var. Engelli raporunuzda yüzdelik yazması için 18 yaş ve üstü olmanız gerekmektedir. Aksi takdir de 18 yaş altı bireylerde bu oran şeklinde yazmamaktadır. 18 yaş altı engelli aylığı ile ilgili detaylı bilgiye https://www.sosyalyardimlar.com/18-yas-alti-engelli-yakini-maasi/ buradan varabilirsiniz.

Burada altını çizmemiz gereken bir diğer önemli nokta ise 65 yaş ve üzerinde ki vatandaşların engelli raporları. Engelli maaşına başvuracak kişi eğer 65 ve üstü bir yaşa sahip ise bu durumda minimum %70 oranında bir rapora sahip olması gerekmektedir. Aksi halde engelli maaşı alamaz. Yani engelli maaşı bağlanabilmesi için istenen minimum %40 oran 65 yaş ve üstü vatandaşlar için %70’dir.

Engelli kişi çalışmıyor yada başka bir maaş almıyor olması gerekmektedir.

Engelli maaşı alacak birinin çalışmıyor olması gerekmektedir. Bilhassa de sigortalı bir işte çalışması durumunda maaşı otomatik olarak sistem aracılığıyla kesilecektir. Ayrıca birinin her ne isim altında olursa olsun SGK’dan maaş almıyor olması gerekmektedir. Emekli maaşı yada nafaka almıyor olması gerekiyor. Hatta bağlanma ihtimali varsa da başvurunuzun ret edilme ihtimali bulunmaktadır.

Peki eşi sigortalı olan özürlü maaşı alabilir mi ? Evet alabilir. Bu durumda muhtaçlık sınırı hesaplaması yapılır. Ama eşin sigortasının bulunması doğrudan engel teşkil etmez.

Ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmemelidir.

Sosyal yardımlaşma engelli maaşı şartları içinde bir diğer önemli nokta ise aile de ki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünü geçmemesidir. Net asgari ücretin 1/3’ü muhtaçlık sınırı olarak adlandırılmaktadır ve bu rakam 2021 yılı için 852,53TL‘dir.

Ailede ki mal varlığı ve gelirle alakalı birden çok soru gelmektedir. Bunlardan bazılarına göz atmakta yarar var. Bunlardan ilki arabası olan engelli maaşı alabilir mi sorusu. Yada araba alırsam engelli maaşım kesilir mi ? Engelli maaşı hesaplamasında az önce söz ettiğimiz gibi muhtaçlık sınırının geçilmemesi gerekmektedir. Eğer hanede araç varsa yada yeni bir araç alınacaksa haliyle bu araçta haneye gelir olarak yazılacaktır. Bu durumda aracın 1/120’si haneye gelir olarak yazılır. Yani örnek vermek gerekirse 120.000 TL değerinde bir araç aldınız. Bu durumda 120.000/120=1200 TL haneye gelir olarak yazılır. Lakin muhtaçlık sınırı kişi başına hesaplandığı için bu durumda kişi başına bölünür bu rakam. Yani evde 4 kişi varsa kişi başı 300 TL yazılır ve kişi başına düşen gelirin 852,53 TL’yi aşmaması beklenir. Eğer alınan araç engelli aracı ise bu durumda indirimli tutarın 1/120’si hesaplanmaktadır.

Sık sorulan bir diğer soru ise evi olan aile ve sosyal politikalar bakanlığı engelli maaşı alabilir mi sorusu. Evi olan vatandaşların oturdukları ev hesaplamaveyahil edilmez. Eğer oturdukları ev dışında başka bir ev varsa bu durumda evin rayiç bedelinin 1/240’ı ve kira geliri haneye gelir olarak yazılır. Eğer kira getirisi yok ise bu durumda evin rayiç bedelinin 1/120’si haneye gelir olarak yazılmaktadır.

Reşit olmayan bireylerin engelli maaşları ebeveynleri aracılığıyla yapılır.

Eğer engelli kişi 18 yaş altı ise başvuracak kişi anne yada babası olmalıdır. Eğer anne ve baba hayatta değilse bu durumda vasilik belgesi kimdeyse o kişi başvuru yapabilir. Engelli yakını maaşı anne hayattaysa anne adına bağlanmaktadır. Engelli aylığı alma şartları yerine geliyorsa fakat başvuru yapabileceklerini hatırlatalım. Detaylı bilgi için https://www.ailevecalisma.gov.tr/ adresine inceleyebilirsiniz.

Engelli maaşı başvuru şartları ile ilgili siz değerli okurlarımıza bilgi vermeye çalıştık. Sizlerde engelli maaşı şartları ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Engelli Maaşı Alma Şartları Hakkında Akıllara Takılan Sorulardan Bazıları Şöyledir

2022 engelli maaşı şartları her sene değişir mi ?
Hayır değişmez. Değişen tek şey muhtaçlık sınırıdır. Yani hanede ki kişi başına düşen gelirdir.

Bakım Maaşıyla engelli maaşı aynı anda alınır mı ?
Engelli maaşı şartı alma şartlarını taşıyorsa alabilir. Bakım maaşı engelli maaşı almaya doğrudan engel değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu