Başvurular

Engelli Maaşı Neden Kesilir-GÜNCEL ?

Engelli Maaşı Neden Kesilir-GÜNCEL ?, başvurular bölümümüzde Engelli Maaşı Neden Kesilir-GÜNCEL ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Engelli Maaşı Neden Kesilir-GÜNCEL ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Engelli Maaşı Neden Kesilir-GÜNCEL ?

Engelli maaşı neden kesilir , engelli aylığı hangi durumlarda kesilir ?Engelli aylığı kesilen vatandaşlar ne yapmalı ?Engelli maaşları kesiliyor. Bu durumda ne yapılır ? 3 aylık özürlü maaşı neden kesilir ? 2022 özürlü maaşı hangi hallerde kesilir ? Engelli maaşı kesilenler ne yapmalı 2021 ? Engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım ? Engelli maaşı ne zaman kesilir ? gibi soruların cevabının hepsi bizde merak etmeyin:)

Engelli maaşınız kesildiyse korkmayın. Engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım diyorsanız cevabı burada. Bu aylığı alan vatandaşlarımız aracılığıyla çok fazla sorulan sorular bunlar. Engelli maaşını çekmeye giden vatandaşlar hesabında para olmadığını görünce kısa bir şaşkınlık yaşıyorlar. Elbette duruma anlam veremeyen vatandaşlar soluğu Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında alıyorlar. Yada Alo 144 arayarak poblemlerinı çözmeye çalışıyorlar. Aslını söylemek gerekirse engelli engelli maaşı neden kesilir sorusunun o kadar fazla sebebi var ki vatandaşın nerede hata yaptığını anlaması uzun sürüyor. Şimdi birlikte bundan dolayıri sıra sıra gözlemleyelim ve biraz da ayrıntılara inelim.

Engelli Maaşı Neden Kesilir 2021?

1-Adres değişikliği

Engelli maaşı almakta iken ikametgâhını başka Vakfın görev alanına girecek biçimde değiştirenlerin aylığı durdurulur. En çok karşılaşın ” engelli maaşı nasıl kesilir ? ” sualinin yanıtı aslında. O yüzden açıklama gereği duyduk. Vatandaş aldığı maaşın, ikamet ettiği Sosyal Yardımlaşma Vakfı kontrolünde olduğunu unutarak adresini taşıyabiliyor. Aslını söylemek gerekirse aynı ilçe içinde adres değişikliğiniz aylığınızı goğrudan kesmez. Çünkü her ilçenin bir Sosyal Yardımlaşma Vakfı mevcuttur. Siz ilçe içinde adres değişikliği yaparsanız aynı vakfın görev sahasında olduğunuz için yardımınız kesilmeyecektir. Sadece dosyanız sistem üzerinden güncellikten düşecek ve sistem bağlı olduğunuz vakfa tekrar hane ziyareti yapılmasını yani evinize gelerek sizinle görüşmesi gerektiği ikazsını verecek. Ama siz nüfustan adresinizi düzeltmezseniz vakıf adres değişikliği yaptığınızdan ve nereye taşındığınız bilgisinden mahrum kalacağı için her sene yapılan rutin hane ziyaretlerinde durumu fark eden vakıf maaşınızı size haber vermeden kesebilir.

engelli-maaşı-neden-kesilir
Engelli maaşı neden kesilir ?

Artık Çok Geç Olabilir

Sizi üzmek istemeyiz ama diyelim ki engelli maaşı kesildi . Siz ardından adres değişikliğinizi nüfus dairesi üzerinden yaptınız. Maaşın bağlanması için tekrar vakfa başvurdunuz. Bu durumda maaşınız kaldığı yerden devam etmez ve ilk kez başvuran vatandaşlar gibi sizden rapor istenecek(eğer eski raporunuzun geçerlilik süresi dolmamışsa ve elinizde noter onaylı rapor örneğiniz varsa o raporu teslim edeceksiniz. “Ama ben önceden vakfa bir tane vermiştim onu arşivden çıkarsınlar ” dediğinizi duyar gibiyim. Hayır. Daha önce verdiğiniz rapor arşivden tekrar kullanılmak üzere çıkarılamaz. “E ama bende başka nüsha yok diyorsanız yapacağınız 2 şey var.

Birincisi engelli raporunu aldığınız devlet hastanesine başvurmak ve örneğine hastanede “Aslı gibidir” kaşesi vurdurmak ,2.ise bir örneği de defterdarlıktan istemek) ve yeniden hesaplama yani kişi başına düşen gelir hesaplanacak. Eğer maaş bağlandıktan sonra üzerinize yeni araçlar evler yada maaşlar geçmişse bunlar da hesaplanacak ve bu sefer de kişi başına düşen geliriniz yüksek çıkacağından maaşınız tekrar bağlanmayabilir. Bilhassa seçim dönemlerinde çok fazla rastlanan bir durum. Sevdiği partiye yada akrabası olan muhtara oy vermek için adres değişikliği yapıp ikametgah adresini başka bir ilçeye götürenler seçim sonuçları bilgisi verildiktan hemen hemen bir ay sonra aslında baraj altında kalan birinin kendisi olduğu gerçeğini öğrenmektedir:)

2-Ölüm

Engelli maaşı alan birinin vefat etmesi durumunda engelli maaşı kesilir. Eğer kişiyin ölümü resmiyete işlenmemiş ve bu arada biriken parayı çekmeye çalışırsanız devletin o parayı size yasal faizi ile ödeteceğini unutmayın.

3-Feragat

Aylık sahibinin kendi isteği ile aylıktan yararlanmak istemediğinin yazılı olarak bildirilmesi durumunda engelli maaşı kesilecektir. Sonuçta devlet kimseye zorla maaş vermiyor 🙂

4-Muhtaçlığın kalkması

Merkezi ve sosyal incelemelerden elde edilen bilgiler ışığında muhtaç olmadığına karar verilen bireylerin aylıkları Mütevelli Heyet Kararı ile “Muhtaç Olmama” sebebiyle feshedilir. Unutmayın ki vakfın kullandığı bütünleşik yardım sisteminde üzerinize kayıtlı bütün mal varlıkları görünmektedir. Banka hesaplarınız dışında 🙂

3-Özürlülük oranının % 40’ın altına düşmesi

1.madde söz ettiğimiz durumda ki bir durumda eğer eski raporunuzu bulamaz ve yeni rapor çıkarmak zorunda kalırsanız ve yeni aldığınız rapor %40’ın altına düşerse maaş alamazsınız. Yada süreli verilen raporunuzun süresi dolar ve yeni aldığınız rapor %40’ın altına düşerse yine maaş alamazsınız. Diyelim ki yeni rapor çıkardınız ve yeni rapor % 40’ın altına düştü. Sizde vakfa bu durumu bildirmediniz ve vakıf sistemleri de bu yeni rapor oranını yakalayamadı. Eğer maaşınızı çekmeye devam eder ve ardından bu durum anlaşılırsa çekmiş olduğunuz maaş yasal faizi ile sizden geri alınacak belki de kamu davası açılacak adınıza. O yüzden bu duruma düşmemeye çalışın.

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır ?

4-Sosyal Güvenlik kaydının tespit edilmesi

Engelli Şahıs eğer SSK’lı olarak çalışmaya başlarsa bu sistem aracılığıyla otomatik olarak algılanmakta ve engelli maaşı otomatik olarak kesilmektedir. İçeri de kalan paranız hesabınıza yatınca paranızı çekebilirsiniz.

5-18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için özürlünün 18 yaşını doldurması

Eğer engelli kişi 18 yaş altı ise ve ardından 18 yaşını doldurduysa maaşı kesilmektedir. Çünkü 18 yaş altı engelli aylığı ayrı bir maaş engelli maaşı ayrı bir maaş. İki maaşın kriterleri ve ödeme miktarları ayrı.

6-18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılanın aynı hanede ikamet etmediğinin tespit edilmesi

18 yaş altı engelli birinin maaşını alan bakıcısı (anne-baba vs.) eğer engelli olan çocukla aynı evde ikamet etmiyorsa maaş durdurulmaktadır. Çünkü 18 yaş altında ki çocuk bakıma muhtaçtır.

7-18 yaş altı özürlü yakını aylığı alanlar için bakıcı ile bakılan aynı hanede ikamet etse dahi fiili bakımın gerçekleşmediğinin ve aylığın özürlü için tercih edilmediğinin tespit edilmesi

Yani bakıcı aynı evde olsa dahi eğer engelli çocuğun gereksinimlerini gidermiyor ve maaşı da başka yerde harcıyorsa bu durum da aylık kesilir.

8-Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç yabancı memleket uyruğuna girmesi

Eğer engelli şahıs bizi beğenmeyip başka bir ülkenin vatandaşı olmaya karar verirse yada biz onu beğenmeyip vatandaşlıktan çıkartırsak engelli maaşı kesilecektir.

9-Aylığın 1 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması

Engelli maaşınız hesabınıza yatıyor ama paraya ihtiyacım yok biriksin orda diyorsanız o iş öyle kolay değil. Devlet maaşını bir yıl boyunca çekmeyen vatandaşa “Madem bu paraya ihtiyacın yok ne diye başvuru yaptın ?” diyerek maaşını durdurmaktadır.

Yazımızın sonuna geldik. Elimizden geldiğince ayrıntıları sizinle paylaşmaya çalıştık. Eğer gözümüzden kaçan noktalar varsa yada sizin sormak istediğiniz sorular varsa aşağıda bulunan yorum yaz bölümünden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Keyifle sorularınıza yanıt vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Şimdi gelelim sizden gelen sorulara

İkametgah Değişikliği 2022 Engelli Maaşını Keser Mi ?

Adres değiştirme 2022 engelli aylığının kesilmesine neden olmakla birlikte bazı faklı durumlar söz konusu. Adres değişikliğinde engelli maaşı kesilir mi diye düşünüyorsanız aşağıda bulunan maddeleri dikkatli okumanızı tavsiye ediyoruz.

Aynı ilçe içinde adres değiştirirseniz:

Adresinizi düzelttikten sonra en kısa zaman da sosyal yardımlaşma vakfınıza başvurmanız gerekiyor. Yılda bir kez yapılan hane ziyaretinizin vakti gelmediği sürece adres değişikliğiniz fark edilmeyecektir. Lakin hane ziyareti vaktiniz geldiğinde yada herhangi bir nakdi yardım talebinde olduğunuz da evinize ziyarete gelen personel adreste ikamet etmediğinizi tespit ederse engelli aylığınızı kesebilir. Çoğu vakıf vatandaşı telefonla arayarak adresini düzeltmesini talep etse de telefon numaranız vakıfta kayıtlı değil yada yanlış ise size ulaşamayacaktır. Bu durumda engelli maaşınızın kesilmesi içten bile değil. Bundan dolayı vakıfta kayıtlı numaranızı sürekli olarak güncel tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Farklı İle yada ilçeye taşınırsanız:

Eğer il yada ilçe dışına taşınırsanız mutlaka en kısa zaman da adresinizi değiştirmeniz gerekiyor. Çünkü her ilçenin ayrı sosyal yardımlaşma vakfı mevcuttur.

İl yada ilçe dışına taşınırsanız vakıfınızda değişeceği için adresinizi düzeltmeniz gerekiyor. Çünkü sosyal yardımlaşmanın verdiği 2022 engelli maaşları emekli maaşları gibi değil ,birer yardımdır.

Her vakıf kendi maaş denetimini kendisi yapar ve mütevelli heyeti denen heyet uygun görürse aylık alabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma vakıfları maaş vermezler yardım verirler.

Aslını söylemek gerekirse aldığınız engelli maaşı yada yaşlılık maaşı dediğiniz maaşlar birer yardımdır. O yüzden belli kriterleri taşımazsanız engelli maaşınızı kesme yetkisine sahiptir.

Engelli Maaşı Sigortalı İşe Girince Kesilir Mi ?

Evet kesilir. Eğer 18 yaşından ufak engelli çocuğunuz varsa onunda maaşı kesilir. Ama evde bir SSK’lı çalışanın olması goğrudan engelli maaşına engel değildir. Bu durumda muhtaçlık sınırı aranır. Lakin sigortasız işe girince maaş kesilir mi diye soruyorsanız hayır kesilmez. Lakin sigortalı işe girerseniz maaş kesilecektir.

Engelli Üzerine Ev Yada Araba Alırsak Engelli Maaşı Kesilir Mi ?

Engelli aracı alınca maaş kesilir mi ? Rapor üzerine araba almak engelli maaşını direk olarak kesmez. Lakin yapılacak olan ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenecektir ve bu durumda araba engelli maaşına engel olabilir. Bu tamamen aldığınız arabanın rayiç bedeline bağlı.

Peki ev alırsam engelli maaşım kesilir mi ? Aynı biçimde ev almanız durumunda bu evde yapılacak ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenecek. Engelli maaşı hesaplaması sırasında muhtaçlık sınırı olan kişi başı 852,53 TL’yi geçerse maaşınız kesilebilir.

Engelli Maaşı Evlenince Kesilir Mi ?

Evlenmek engelli aylığını kesmez. Lakin evlendikten sonra adresiniz değişirse mutlaka eşinizin de ikamet adresini sizinle aynı adrese alarak sosyal yardımlaşmaya gelir testine başvurmanız gerekiyor. Çünkü artık anne babanızın yanında yada yalnız yaşamıyorsunuz. Bir aile olduğunuz için eşinizle birlikte sosyal yardımlaşmaya başvurarak aileniz için yeni bir dosya açtırarak gelir testi talep etmeniz gerekiyor.

Engelli maaşı kesilir mi ? Evet kesilir. Çünkü engelli maaşı her ne kadar maaş olarak adlandırıyor isek de aslında bir yardımdır. Ve şartları taşımadığınız anlaşıldığı anda iptal edilebilir.

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır Mı ?

Engelli maaşı kesildi tekrar alabilir miyim diye düşünüyorsanız başvurunuzun sonucunu beklemeniz gerekecek. Eğer önceden ki maddi durumundan değişik bir durum yoksa maaşınızın bağlanması olabilecek. Eğer haneye yeni gelirler yahut mal varlığı eklenmişse bunlarda hesaplanacaktır ve maaş durumunuz buna göre değerlendirilecektir.

Engelli aylığı hangi durumlarda kesilir anlatmaya çalıştık. Sizler de aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere mutlaka paylaşın.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu