Başvurular

Engelli Maaşı Ne Kadar – Güncel !

Engelli Maaşı Ne Kadar – Güncel !, başvurular bölümümüzde Engelli Maaşı Ne Kadar – Güncel ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Engelli Maaşı Ne Kadar – Güncel ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Engelli Maaşı Ne Kadar – Güncel !

İçerik gizle
1Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu 2021?
22022 Engelli Maaşı Nedir ?
32022 Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur ?

3.12022 Engelli Maaşı Başvuru Şartları 2021
3.21 – Engelli Raporu
3.32 – SGK Kaydı
3.43-Gelir Hesaplaması

3.4.1a) Araçların Hesaplanması
3.4.2b) Ev ve Dükkanların Hesaplanması
3.4.3d ) Hayvan Kaydı Hesaplaması
3.4.4e ) Bankada Bulunan Mevduat Hesaplarının Hesaplanması
3.4.5f) Alınan Yardımların Hesaplanması
3.4.6g) Giderlerin Gelirden Düşülmesi
3.54 – Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
3.6Engelli Maaşı İçin Gerekli Evraklar
3.7Engelli Maaşı Ne Kadar Zam Geldi ?
3.8Engelli Maaşları Nereye Yatar ?
3.92022 Engelli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

3.9.1Engelli maaşı hangi kurumdan alınır ?
3.9.2Sigortalı işe girersem engelli maaşım kesilir mi ?
3.9.3Farklı İle yada ilçeye taşınırsanız:
Engelli maaşı ne kadar? Bu soru önemli. Cevabı vermeden önce siz değerli okurlarımıza engelli maaşı ile ilgili bir takım bilgiler vermek istiyoruz. Lütfen yazımızı baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz. Bunun yanında Engelli maaşı ne kadar konusunu tamamen öğreneceksiniz.
 
Türkiye de ise kayıtlı ve hayatta olan engelli sayısı; 1.384.054’ü erkek, 1.064.300’ü kadın olmak üzere 2.448.354’tür. Ağır engeli olan kişi sayısı 697.901’dir.Bu engellilerin %57’si erkek %43’ü ise kadındır.(kynk) (Haziran 2019 verileri)
 
Engelli bireylerin dezavantajlı gruptan çıkıp engelsiz bireylerle aynı yaşam standartlarına ulaşması mühimdir. Bunun için gerek devletimiz bazında gerekse özel sektör aracılığıyla yoğun çaba sarf edilmektedir. Bunlardan en önemli kalem ise devletin engellilere tanımış olduğu engelli maaşı hakkıdır.

Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu 2021?

Çalışma yaşamında dezavantajlı gruba giren engellilerin engelli maaşı, vatandaşlarımız aracılığıyla araştırma konusu olmuştur.
 
Bizler de engelli vatandaşlarımızın aklında en ufak soru işareti bırakmayacak biçimde hazırladığımız bu yazıda bütün sorulara net ve açık yanıtlar vermeye çalıştık. Sizlere maaşın ne kadar zamlandığını aşağıda söz edeceğiz merak etmeyin ama önce 2022 Engelli maaşını anlayalım.
 
Şimdi gelin lafı daha fazla uzatmadan engelli maaşının ayrıntılarına bakalım.

2022 Engelli Maaşı Nedir ?

Engelli maaşları 2022 sayılı kanun ile güvence altına alındığı için bu maaşa 2022 engelli maaşı denilmektedir. Ayrıca önceden bu maaş 3 ayda bir ödendiği için 3 aylık engelli maaşı , 3 aylık özürlü maaşı olarak da bilinmektedir.

2022 engelli maaşı 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı kanunla yürürlüğe girmiştir. Bu kanun muhtaç durumda ki engelli ve yaşlı maaşlarını kapsamaktadır.

 
Lakin devletimiz bu engelli maaşlarını aylık olarak ödemeye başlamış ve özürlü kelimesi yerine engelli kelimesini kullanmaya başlamıştır. Ayrıca halk içinde kullanılan diğer ifadelerden sakatlık maaşı kullanımdan kalkmıştır.
 
2022 sayılı kanun yeni düzenlemelere maruz kalmıştır. Bu düzenlemelerle yeni şartlar getirilmiş, maaş miktarlarında artış sağlanmış ve bazı maddeler geri çekilmiştir.
 
Bunları yazımız içinde ayrıntılı olarak söz edeceğiz. 2022 engelli maaşı nedir anladıktan sonra şimdi de 2022 engelli maaşı için nereye başvurulur ona bakalım.

2022 Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur ?

Engelli maaşı başvuruları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Bu vakıflar İllerde Valiliklerde, ilçelerde ise Kaymakamlıklarda bulunur. 
 

Engelli raporunuzu aldıktan sonra Sosyal hizmet merkezlerinden ENGELLİ KİMLİK KARTINIZI almayı da unutmayınız. Engelli kimlik kartının tüm ayrıntıları için : https://www.sosyalyardimlar.com/engelli-kimlik-karti-nasil-alinir-engelli-kartinin-faydalari-nelerdir/

 

2022 Engelli Maaşı Başvuru Şartları2021

Engelli maaşı bağlanma şartları engelli vatandaşların en fazla merak ettikleri konulardan bir diğeri olan. Gelin şimdi derinlemesine bir inceleme yapalım ve özürlü aylığı kimlere hangi şartlarda bağlanıyor birlikte bakalım.

1 – Engelli Raporu

Eski ismi ile 3 aylık engelli maaşı alma şartları içinden birincisi bir engelli raporuna sahip olmktır. Bu engelli raporun tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gerekiyor.

Yetişkin yahut çocuk olması fark etmeksizin engelli raporunuzun minimum % 40 olması gerekiyor.
 
2022 sayılı kanun da yeni düzenleme yapılarak engelli raporlarında artık ” ağır engelli mi ? evet -hayır “kısmı kaldırılarak “Kısmi bağımlı engelli birey” ve “Tam bağımlı engelli birey” kavramları getirilmiştir.
 
 • Kısmi bağımlı engelli birey ifadesi, hastanın eski ismi ile ağır engelli olmadığı manasına gelmektedir.
 • Tam bağımlı engelli birey kavramı ise hastanın ağır engelli olduğu manasına gelmektedir.
ÖNEMLİ : Yani kısmi bağımlı engelli bireyler bakıcı maaşı alamaz iken tam bağımlı engelli bireyler bakıcı aylığı alabilmektedir.
 
 • Bazı engelli raporları süreli olarak verilmektedir. Bu raporların geçerlilik süresi dolduğunda aylığınız kesilecektir. Buna dikkat etmeniz gerekir.
 • Maaş almaya devam ederken elinizdeki raporun oranı düşerse bunu vakfa bildirmeyi unutmayınız. Aksi takdirde bu durum sonradan tespit edilirse devlet hak etmediğiniz halde aldığınız maaşı yasal faizi ile birlikte geri alacaktır.

2 – SGK Kaydı

 • Eğer Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir maaş alıyorsanız engelli maaşı alamazsınız. Aldığınız maaşın isminin ne olduğunun bir önemi yoktur. Her ne isim altında olursa olsun SGK aracılığıyla herhangi bir aylık bağlanan bireylere engelli maaşı bağlanılamaz.
 • Engelli birey 18 yaş ve üstü ise herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışamaz. Çalışan bireylerin engelli maaşları kesilmektedir. 
 • Eğer engelli olan 18 yaş altı çocuk ise ona bakmakla yükümlü olan anne – babanın aktif bir sigortasının bulunmaması gerekiyor.
Daha önce eşlerden birinin sigortalı olması diğer eşin engelli aylığı almasına engel idi. 2022 sayılı kanunda değişiklik yapılarak bu durum ortadan kaldırılmış ve artık engelli kişiyin eşi sigortalı olsa bile engelli maaşına başvuru hakkı verilmiştir.
 
Engelli maaşında ki bu son dakika değişiklik 2021 senesinde da çok birinin yüzünü güldüreceği bir gerçek. Çünkü birden çok kişi engelli olmasına rağmen eşinin SGK kaydından dolayı engelli maaşı alamıyordu.

3-Gelir Hesaplaması

2022 engelli maaşı alma şartları içinde ki en önemli maddelerden bir diğeride gelir durumudur. Devlet engelli maaşı bağlarken ailenin gelirinin tespit edilmesini istiyor.
 
Engelli maaşına başvuran engellinin yaşadığı hanedeki bütün bireylerin gelirleri toplanır ve kişi sayısına bölünür. Engelli maaşı almak için kişi başına düşen gelir 2022 sayılı kanunla tespit edilen muhtaçlık sınırını geçmemeli.
 
Bu rakam 2021 yılı için 852,32TL ‘dir.
 
Malvarlığı ve gelirlerin hesaplanmasını ise aşağıda ayrıntılı olarak anlattık.
a) Araçların Hesaplanması
Eğer hane bireylerinden birinin yahut birkaçının adına araç varsa aracın kasko bedelinin 1/120 si haneye aylık gelir olarak eklenir.
 
Eğer aracı engelli raporu üzerine indirimli bir biçimde almışsanız bu durumda engelli aracının ÖTV indirimli tutarı üzerinden hesaplama yapılır. Misal verilecek olursa aldığınız aracın kasko bedeli 120.000 TL ise haneye 120.000/120=1000 TL gelir eklenir.
 
Evde engelli ile birlikte 4 kişi yaşadığını farz edelim. Bu 1000 TL haneye eklenir ve 4’e bölünür. Yani kişi başı düşen gelire 1000/4= 250 TL eklenir.
 
Sadece binek araçlar değil ticari ve zirai araçlarınızda varsa bu araçlarında hesaplaması binek araçlar gibidir.
b) Ev ve Dükkanların Hesaplanması
Gelelim ev konusuna.
Ailenin oturduğu ev dışında evi var ise bu ev yahut dükkanların rayiç bedelinin 1/240 ‘hesaplanarak haneye aylık gelir olarak eklenir.
 
Ayrıca eğer bu ev ve dükkanlardan kira geliri varsa bunlarda haneye gelir olarak eklenir. Örnekle açıklayalım. Oturduğunuz ev dışında bir eviniz daha var ve bu evden aylık 1000 lira kira geliriniz var.
 
Bu evinde değeri 240.000 lira olsun. Sizde hanede engelli bireyle birlikte 4 kişisiniz. Bu durumda 240.000/240 = 1000 lira evin rayiç bedelinden 1000 lirada kiradan olmak üzere 2000 TL haneye gelir olarak yazılır ve bu 2000 lira 4’e bölünür.
 
Kişi başı düşen gelire 500 TL eklenmiş olur. 
 
c) Arazi Hesaplaması
Hesaplamada araziniz yahut tarlanız varsa bunlarda gelirinize dahil edilir.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alım yapacağınız ÇSK belgesinde yazan tarla ve arazinizin rayiç bedelinin 1/240 ‘ı hanenize gelir olarak eklenir.
d ) Hayvan Kaydı Hesaplaması
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan yıllık geliriniz de engelli maaşınıza dahil edilmektedir. Yıllık geliriniz 12 aya bölünür ve haneye eklenir.
e ) Bankada Bulunan Mevduat Hesaplarının Hesaplanması
Hanenin tespit edilen mevduat hesaplarının aylık faiz getirisi iki katı tutar şeklinde dikkate alınır ve hesaplanır.
f) Alınan Yardımların Hesaplanması
Eğer hanede 2022 sayılı kanunla alınan maaş varsa bu maaşlar dikkate alınmaz (yaşlılık ve engelli maaşı). Ayrıca yakacak ve gıda yardımları da gelir hesaplamasına dahil edilmez.
 
Lakin sosyal yardımlardan düzenli ve sürekli olarak olanlar gelire dahil edilir. Misal verilecek olursa : bakıcı maaşları, Çocuk paraları (şartlı sağlık ve şartlı eğitim yardımları),dulluk maaşları, burs, harçlıklar vb.
g) Giderlerin Gelirden Düşülmesi
Oturduğunuz evin kira gideri dışında ev için harcamalarınız gelirinizden düşülmez.

4 – Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak

2020 engelli aylığı bağlanma şartlarından bir diğeride Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Yabancı uyruklu bireyler eğer sonradan vatandaşlık almışsa onlarda engelli maaşına başvurmaya hak kazanır.
 

Engelli Maaşı İçin Gerekli Evraklar

Aylığı bağlamak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları sizden fazlata fazla evrak istememektedir. Engelli maaşı başvurusu sırasında bu maaş için dilekçe yazmanıza gerek yoktur.
 
Eğer engelli bireyin önceden vakıflara başvuru ve dosyası varsa işiniz kolay demektedir.
 
Bu durumda yanınızda şu belgelerin olması yeterli gelmektedir:
 • Kimlik
 • Engelli raporu
 • Üzerinize kayıtlı arazi, gayrimenkul yada tarla varsa rayiç bedellerinin yazılı olduğu belge
Eğer hasta 18 yaş altı ise anne-baba başvuru yapabilir. Anne-baba vefat etmişse engelli birinin vasisi de başvuru yapabilir.
 
Engelli 18 yaş üstü ve vakfa gelemeyecek durumda ise bu durumda hastanın vekalet verdiği kişi başvuru yapabilir.
 
Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfında dosyanız yer almıyorsa ilk kez olarak vakıftan gelir testi talep etmeniz gerekiyor. Gelir testi hesaplamasında muhtaçlık sınırını geçmez iseniz maaşınız başlanabilir. 2021 itibariyle muhtaçlık sınırı 852 TL’dir.

Engelli Maaşı Ne Kadar Zam Geldi ?

Engelli maaşı ne kadar oldu diye sürekli olarak sorular almaktayız. Bu aylıklar her sene zamlanmaktadır. Bundan dolayı engelli maaşı ne kadar sualinin yanıtı sürekli olarak değişmektedir.
 
Engelli maaşlarına 2021 yılı itibariyle zam geldi. Yeni maaşlar şu biçimde.
 
 • %40 – %69 engelli maaşı 609,61 TL’den 660 TL’ye
 •  %70 – %90 Engelli maaşı 914,41 TL’den 990 TL’ye
 • 18 yaşın altındaki engelli yakını aylıkları 609,61 TL’den 660 TL’ye çıktı
 • Evde bakım aylıkları 1657’den 1800 TL’ ye çıktı.
 • Eğer engelli olan kişi 18 yaş altıysa bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenir ve bu miktar 2021 yılı itibariyle 660 TL’dir. Yani engelli maaşı ne kadar sorusu tamamen sizin engelli raporunuzun oranıyla ilişkilidır.
Bu ödeme miktarları 2021 itibariyle ödenmeye başlanacak olup 2022 ocak ayına kadar geçerlidir. Engelli maaşlarına senede 2 defa zam yapılmaktadır. Bu zamlarda Ağustos ayı itibariyle geçerli olmaktadır.
 
Engelli maaşları önceden 3 aylık olarak ödenirken şuan da aylık olarak ödenilmektedir. Engelli maaşının her ay aylık şeklinde ödenmesi vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi yönünden önemliydi.
 
Peki engelli maaşları ne zaman verilecek yani engelli maaşları ne zaman ödenecek ayın kaçında hesaplara yatacak ? 
 
Engelli maaşları ve yaşlılık maaşları ödemeleri her ayın ilk haftasında yatmaktadır. Hak sahiplerinin doğum senesinin son rakamı 0 ve 5 ise alakalı ayın 5’inde ödeme yapılmaktadır.
 
Engelli maaşı ne kadar sorusuna yanıt verdikten sonra şimdi de engelli maaşları nereye yatar birlikte bakalım.

Engelli Maaşları Nereye Yatar ?

2022 Engelli maaşları her ayın ilk haftası PTT şubelerine yatmaktadır. Eğer PTT şubesinde sıra beklemek istemiyorsanız PTT kart çıkartarak maaşınızı kartla çekebilirsiniz. PTT şubelerine gidemeyecek durumdaysanız ödemenizin evde yapılmasını talep edebilirsiniz.

2022 Engelli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Engelli maaşınızın başvuru durumunu yada hesabınıza ne zaman yatacağını öğrenmenin kolay ve pratik yolları bulunmaktadır. 2022 engelli aylığını sorgulama işlemlerinde en fazla kullanılan yöntem e devlet uygulamasıdır.

2022 engelli maaşı sorgulama e devlet üzerinden rahatlıkla yapılmaktadır. Eğer e devlet şifreniz varsa buraya tıklayarak T.C. ile engelli maaşı sorgulama uygulayabilirsiniz. Ayrıca ALO 144 ‘ü arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Engelli maaşı ile ilgili sizlerden bol miktar da soru gelmektedir. Bu soruları da yanıtlamadan geçmeyelim.

2022 maaşı alan babadan emekli maaşı alabilir mi ?

Hayır. 2022 maaşı alan bireyler her ne isim altında olursa olsun SGK’ dan başka bir maaş alamaz. Aynı biçimde kendisi yada anne-babasından emekli maaşı alan kişi engelli yani özürlü maaşı alamaz.

Engelli maaşı alan 65 yaş yaşlılık maaşı alabilir mi ?

Hayır alamaz. Bu 2 maaşta 2022 maaşı olarak geçmektedir. Bu aylıklardan birini tercih etmek zorunda.

Engelli maaşı alan dul maaşı alabilir mi ?

Hayır alamaz.

Engelli maaşı alan çocuk parası alabilir mi ?

Evet alabilir.

Engelli maaşı almak için minimum yüzde kaç rapor gerekli ?

Engelli maaşı almak için minimum %40 rapor gereklidir.

Engelli maaşı alan araba alabilir mi ?

Evet alabilir. Lakin her sene yapılan gelir testi olduğunda bu arabanın da artık haneye gelir olarak ekleneceğini unutmayın.

Engelli maaşı hangi aylarda alınır ?Engelli maaşı her ay mı alınır ?

Engelli maaşı her ay alınmaktadır. Ödemeler her ayın ilk haftası yatmaktadır.

Engelli maaşı hangi bankadan alınır ?

Engelli maaşları banka kuruluşlarından değil PTT şubelerinden alınmaktadır.

Engelli maaşı hangi kurumdan alınır ?

Engelli maaşları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından alınmaktadır.

Engelli maaşlarında artık yalnızca engellinin gelirine mi bakılacak?

Hayır. Bütün ailenin geliri hesaplanıyor. 2019 dan önce eşlerin ssk kaydının engel olması durumu kaldırıldı yalnızca.

Engelli üzerine ev yada araba alırsak engelli maaşı kesilir mi ?

Rapor üzerine araba almak engelli maaşını direk olarak kesmez. Lakin yapılacak olan ilk gelir testinde araç haneye gelir olarak eklenecektir. Yukarı da ne kadar ekleneceğini anlatmıştık.

Aynı biçimde ev almanız durumunda bu evde yapılacak ilk gelir testinde haneye gelir olarak eklenecek. Engellı maaşı hesaplaması sırasında muhtaçlık sınırı olan kişi başı 852 TL’yi geçerse maaşınız kesilebilir.

Sigortalı işe girersem engelli maaşım kesilir mi ?

Evet kesilir. Eğer 18 yaşından ufak engelli çocuğunuz varsa onunda maaşı kesilir. Ama evde bir Ssk’lı çalışanın olması goğrudan engelli maaşına engel değildir. Bu durumda muhtaçlık sınırı aranır.

Adres değiştirirsem 2022 engelli maaşım kesilir mi ?

Adres değiştirme 2022 engelli aylığının kesilmesine neden olmakla birlikte bazı faklı durumlar söz konusu. Onlarda şöyle.

Aynı ilçe içinde adres değiştirirseniz:

Aynı ilçe içinde adres değişikliği yaparsanız adresinizi nüfus dairesinden düzeltmeniz ve sosyal yardımlaşmaya haber vermeniz gerekiyor.

Eğer düzeltmezseniz yıllık hane ziyareti yapan ekipler orada oturmadığınızı tespit ederse maaşınızı kesme yetkisine sahip. Çünkü sizin aynı şehir de mi yada yurt dışında mı olduğunuzu bilemezler.

Adresinizi düzelttikten sonra en kısa zaman da sosyal yardımlaşma vakfınıza başvurmanız gerekiyor.

Farklı İle yada ilçeye taşınırsanız:

Eğer il yada ilçe dışına taşınırsanız mutlaka en kısa zaman da adresinizi değiştirmeniz gerekiyor. Çünkü her ilçenin ayrı sosyal yardımlaşma vakfı mevcuttur.

İl yada ilçe dışına taşınırsanız vakıfınızda değişeceği için adresinizi düzeltmeniz gerekiyor. Çünkü sosyal yardımlaşmanın verdiği 2022 engelli, maaşları emekli maaşları gibi değil.

Her vakıf kendi maaş denetimini kendisi yapar ve mütevelli heyeti denen heyet uygun görürse aylık alabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma vakıfları maaş vermezler yardım verirler.

Aslını söylemek gerekirse aldığınız engelli maaşı yada yaşlılık maaşı dediğiniz maaşlar birer yardımdır. O yüzden belli kriterleri taşımazsanız engelli maaşınızı kesme yetkisine sahiptir.

Engelli maaşım neden kesildi diye düşünüyorsanız mutlaka engelli maaşı neden kesilir ? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Engelli maaşı ne kadar sorusuna ayrıntılı bir yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Engelli maaşı ne kadar sualinin yanıtı sayfamızda sürekli olarak güncel tutulmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu