Başvurular

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Kartın Faydaları Nelerdir?

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Kartın Faydaları Nelerdir?, başvurular bölümümüzde Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Kartın Faydaları Nelerdir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Kartın Faydaları Nelerdir? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Kartın Faydaları Nelerdir?

Engelli kimlik kartı nasıl alınır? Herkes bu kartı alabilir mi? Engelli hakları nelerdir? Değerli okurlar engelli kimlik kartlarıyla alakalı bütün bilgileri bu paylaşımımızda bulacaksınız. Lütfen yazımızı baştan sona kadar dikkatlice okuyunuz. Ayrıca yazımızın içinde bulunan videomuzla da bu hususta görsel olarak bilgi alma şansınız mevcuttur.

Engelli Kimlik Kartı Nedir?

Engelli kimlik kartı bir birinin engelli olduğuna ve engel oranının minimum %40 olduğunu gösteren bir belgedir. Bildiğiniz gibi 2022 sayılı yasaya göre engelli bireylere engelli maaşı verilmektedir. Aynı zamanda bu engelli bireylerimizin kartlarını alma hakları bulunmaktadır. 

Bu kart, engelli vatandaşlarımızın engelli olduğuna dair resmi bir evraktır. Bu kimlik kartını aldıktan sonra bu kimlik kartı ile birlikte sağlanan avantajlardan da yaralanma şansınız mevcuttur.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır 2021

Bir bireyin engelli sayılabilmesi için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor almanız gerekir. Bu raporun oranı minimum %40 olmalıdır ( 0- 65 yaş arası ). Eğer %40 oranında bir engelli raporunuz varsa sizde engelli statüsünde sayılırsınız. 

Peki siz engelli raporunu aldıktan sonra. Yani %40 oranına sahip olduktan sonra engeli kartınızı çıkardınız mı? Bunu çıkarmak için İlçenizde bulunan Sosyal Hizmet Merkezine gerekli evraklarla gitmeniz yeterli olacaktır.

Engelli Kimlik Kartı Ne İşe Yarar

Engelli vatandaşlarımızın anayasal olarak kendilerine tanınan bir çok hakkı var. Bu haklardan en önemlilerinden bir diğeride engelli kartıdır.Engelli kimlik kartı bir birinin engelli olduğuna ve engel oranı minimum %40 olduğunu gösteren bir belgedir. Bu belge yoluyla da bir çok avantajdan yaralanabilir. Yazımızın devamında engelli kimlik kartına sahip olduktan sonra kazandığınız hakları anlattık. Öncelikle kartı nasıl aldığımızı biraz daha detaylandıralım.

Engelli Kimlik kartı nasıl alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en %40 oranında bir engelli raporu almanız şart. Elinizde engelli raporunuz varsa işiniz kolay. Kartınızı çıkarmak için ilinizde veya ilçenizde bulunan sosyal hizmet merkezlerine gitmeniz yeterli. Sosyal Hizmet merkezleri sizleri bu hususta yönlendirecektir. Biz diğer alternatifleri de anlatmaya devam edelim.

Engelli Kimlik Kartı E – Devlet

Engelli kimlik kartı için E – devletten de başvuru uygulayabilirsiniz. Ben bu başvuru yolunu siz değerli okurlarımıza önermiyorum. Bu başvuruyu e-devlet’ten yaptığımızda yine evraklarınızı sosyal hizmet merkezine getirmeniz istenmektedir. 

Bu nedenle en sağlıklı yöntem bütün evrakları topladıktan sonra ilçemizdeki sosyal hizmet merkezine bizzat götürmektir. İlçemizdeki sosyal hizmet merkezine evraklarımızı vererek başvurumuzu yapmamız en doğru metottur.

Lakin yine de dilerseniz buradan Engelli Kimlik Kartı ön başvurusu uygulayabilirsiniz. Böylelikle sisteme kaydınız düşer ve sizleri kuruma davet ederler.

Engelli Kimlik Kartı İçin Gereken Evraklar

Şimdi hangi evrakları hazırlamamız gerekiyor? bakalım:

  1. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  2. Engelli kartına başvuru yapmak için doldurmuş olan form. Bunu başvuru yapmış olduğunuz kurum verecek.
  3. Engel oranının %40 ve üzerinde olduğunu gösteren sağlık kurulu onaylı rapor. Bunu da hastaneler veriyor.
  4. 2 adet vesikalık fotoğraf
  5. Kayıp kart dilekçesi örneği ( Engelli kimlik kartınız kaybettiyseniz dilekçesini doldurmanız gerekiyor.) Bunu da kurumda bulacaksınız.

Eğer refakatçiniz varsa : Refakatçi kartının dilekçe örneğini, engel miktardaki değişikliği içeren dilekçe örneğini de veriyorsunuz.

Engelli Kimlik Kartı Başvuru Dilekçesi

Kimlik kartının çıkarılması için hazır bir başvuru dilekçesi yoktur. Kuruma gittiğinizde hazır olarak size verilir. İnternetten indirip doldurmanız doğru değildir. Her kurumda farklı formlar buluur.

Bu evraklara baktığımız zaman en önemlisi sağlık kurulu raporudur. Sosyal hizmet merkezinin size oraya gittiğiniz zaman vereceği evraklar da mühimdir. Eğer kartınız kaybolduysa bunu söyleyen evraklarla başvuru uygulayabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Sorgulama

Engelli kimlik kartınızın çıkıp çıkmadığını ve ne durumda olduğunu ALO 144 yahut ALO 183 ü arayarak öğrenebilirsiniz. Bu hatların bunun yanında başvuru yapmış olduğunuz Sosyal Hizmet Merkezini arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz. Engelli kimlik kartının çıkması çok uzun sürmemektedir.

Engelli Kartı Kaç Günde Çıkar

Değerli okurlarım, evraklarınızın hepsini doldurup ilçe sosyal hizmet merkezine başvurunuzu yaptıktan sonrası kolay. Bundan sonra kurum evraklarınızı alıp inceleme yapıyor. Evrak çıkarıldıktan sonra 7 iş günü içinde adresinize engelli kimliğiniz ulaştırılıyor.  Engelli kimlik kartınız elinize ulaştıktan sonra siz de kartınızın sağlamış olduğu bütün avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Yenileme

Engelli kimlik kartınızın kaybolması, yırtılması yahut tedavülden kalkması durumunda yenilemeniz gerekir. Engelli Kimlik kartınızı yenilemek için İlçenizdeki Sosyal Hizmet Merkezine gitmeniz gerekir. Burada başvurunuz alınır ve 7 iş günü içinde siz değerli okurlarımıza yenisi gönderilir.

Engelli Kartının İptal Edilmesi

Engelli vatandaşlarımızın en fazla sorduğu sorulardan bir diğeride budur. Engelli Kimlik kartlarınız şu durumlarda iptal edilir.

  • Engel oranınızın % 40 ın altına düşmesi
  • Engelli birinin vefat etmesi
  • Kart için hatalı beyanda bulunmak
  • Gerekli evrakların sahte yahut eksik olduğunun tespiti

Engelli Kimlik Kartı Faydaları

19 Temmuz 2007’den beri engelli kimlik kartları verilmektedir. Dolayısıyla bu tarihten bu yana engelli kimlik kartı ile alakalı bir çok haktan yararlanma şansı mevcuttur. %40 engel oranına sahip olan vatandaşlarımızın alabileceği bu kartların sağladığı bir çok avantaj var. Engelli kimlik kartı nasıl alınır? Engelli hakları nelerdir? sorularına yanıt verirken haklarımızı da biraz anlatalım.

Sinema Ve Tiyatrolar

Engelli kimlik kartınızla sinema ve tiyatro faaliyetlerinden yaralanma şansımız mevcuttur. Devlet tiyatrolarından tamamen ücretsiz bir biçimde faydalanabilirsiniz.Ayrıca sinema salonlarında da engelli bireylerin indirim alma hakkı bulunmaktadır.

Engelli bireylerimizin sinema biletlerinde öğrencilere yapılan miktarda bir indirim yapılmaktadır. Yani öğrenci indirimi ne kadarsa engelli bir diğeride o indirim içerisinde sinemaya gidebilmektedir. Devlet Tiyatroları da dediğimiz gibi tamamen ücretsizdir.

Havayollarında İndirimler

Engelli kimlik kartı ile bir çok havayolu şirketi engelli bireylere seyahat de indirim sağlamaktadır. Bilhassa Türk Hava Yolları iç hatlarda %20, dış hat uçuşlarında ise %40 indirim sağlamaktaydı. Son zamanlarda aldığımız duyumlara göre bu indirimler kaldırılmış fakat yasal olarak bu kartla birlikte hava yollarından indirim alma şansımız mevcuttur. Bunları takip etmenizi öneririm arkadaşlar.

Engelli indirimleri

Engelli Kartının Diğer Faydaları

Peki bunların dışında engellilerimize yani engelli kimlik kartlarına sahip olan vatandaşlarımıza tanınan diğer haklar nelerdir? Devam edelim…

İndirimli Araç Alma Şansı

Belediyeye başvurmanız halinde evinizin önüne engelli park alanı yapılabilmektedir. Bunun bunun yanında şehrin herhangi bir bölümünde engellilere ayrılmış olan park alanlarına ücretsiz bir biçimde park edebilirsiniz. Ayrıca otobanlarda 15 dakikaya kadar aracınızı park etme şansınız yer alıyor.

Bu kartınızla havalimanındaki otoparklardan 15 güne kadar ücretsiz faydalanabilirsiniz. 15 günü geçtiğimizde ise normal ücret tarifesi ile yararlanma şansınız mevcuttur. Aynı zamanda  yol üstü otoparkları 3 saat, açık ve katlı otoparklar 8 saat ücretsizdir.

İBB Meclisi kararına göre araç ruhsatında engelli ibaresi olması gerekmektedir. Bu durumda engelli ibaresi varsa İSPARKTAN da yaralanma şansınız mevcuttur.

Müze Ve Ören Yerleri…

Engelli Kimlik kartı

Müze ve ören yerleri milli parklar piknik alanları engellilere kesinlikle ücretsizdir. Bunun dışında faturalarda da indirimler olabilmektedir. Eğer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından engelli maaşı alıyorsanız elektrik faturanızda belli bir indirim yapılır. Postahaneye faturanızı götürdüğünüz zaman elektrik indirimi alma hakkınız mevcuttur. Bunun bunun yanında su faturasında da İSKİ %50 indirim sağlamıştır.

Engelli Kimliğinin Diğer Avantajları

Emlak vergisi dilekçe ile ücretsiz yapılabilmektedir. Emlak vergisi de ücretsiz bir biçimde uygulayabilirsiniz. Tek daire ve 200 metrekareye geçmeyecek biçimde olmalıdır.
 
E-KPSS engelli kamu personeli seçme sınavı ile kamuda açık bulunan engelli kontenjanlarına atanma şansımız mevcuttur.
 
4857 sayılı iş yasaya göre 50 kişi ve üzerinde işçi çalıştıran özel sektördeki işletmeler %3 oranında engelli birey çalıştırmak zorundadır. Engelli kimlik kartınızla birlikte buralarda başvuru yapıp çalışma olanağı varsa çalışabilirsiniz.
Değerli okurlar, demek ki engelli kimlik kartınızı aldıktan sonra bir çok alanda indirim hakkınız mevcuttur ve bu kartınızı aldıktan sonra lütfen bizim bu vermiş olduğumuz bilgilerin bunun yanında bunun bunun yanında haklarınız varsa bu haklardan da faydalanın. 

Sosyal Hizmet Merkezilerinin engellilerimize sağladığı diğer destekler için web sitemizin engelli aylığı kategorisine bakabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Ve Avantajları

 
Bu paylaşımımızda engelli kimlik kartınızı nasıl alım yapacağınızı anlattık. Aynı zamanda engelli kartı aldıktan sonra hangi indirimlerden faydalanabileceğinizi anlattık. 
 
Engelli hakları olarak anılan fakat şu anda sorun yaşadığınız ve faydalanamadığınız hakları yorum kısmına yazınız. Elimizden geldiğince sesinizi duyurmaya devam edeceğiz.
 
Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar?

Başvuru yaptıktan sonra 7 iş günü içinde adresinize gönderilir.

Telefon ile Engelli Kimlik Kartı Sorgulama Yapılır Mı?

ALO 183 ve ALO 144 sosyal destek hatları ile bu hususta bilgi alınabilir?

Engelli Kimlik Kartı Başvuru Formu Nereden Alınır?

Başvuru yapacağınız Sosyal Hizmet Merkezi aracılığıyla siz değerli okurlarımıza verilir.

Engelli Kimlik Kartı Ücretli mi?

Hayır. Bunun için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Kaybolursa Ne Yapmalıyız?

Bağlı olduğunuz İl / İlçe Sosyal Hizmet Merkezinden yenileme için başvuru yapmanız gerekir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu