Başvurular

Engelli Araç Park Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Engelli Araç Park Kartı Nedir? Nasıl Alınır?, başvurular bölümümüzde Engelli Araç Park Kartı Nedir? Nasıl Alınır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Engelli Araç Park Kartı Nedir? Nasıl Alınır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Engelli Araç Park Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Engelli araç park kartı nasıl alınır? Sorusu en fazla araştırılan konulardan biridir. Engelli vatandaşlarımız için birden çok hususta makaleler yayınlıyoruz. Bu makalemizde ise engelli araç park kartını bütün detayları ile söz edeceğiz.

Engelli Araç Park Kartı Nedir

Engelli araç park kartı özel duruma sahip vatandaşların yaşamını kolaylaştırmaya yönelik uygulamalardan biridir. Böylelikle tüm otoparklarda engelli vatandaşlar için ayrılması zorunlu park alanlarına girme hakkı elde edilmektedir.
 
Engelli vatandaşlarımız bu kartlarını göstererek özel otopark alanlarından da ücretsiz olarak yararlanabilirler.
 
Bilindiği gibi artık eskiden araç plakası üzerine engelli sembolü işleniyordu. Bu uygulamada araçların engellilere ait olduğu belli oluyordu. Lakin bu süreç ortadan kalktı. Artık engelli aracına sembol işlenmiyor. Bunun yerine artık engelli park kartı uygulamasına geçilmiştir.
 
Peki engelli araç park kartı nasıl ve nereden temin edilir? Siz de engelli park kartı alabilir misiniz? Şimdi detaylara bakalım.

Engelli Araç Park Kartı Başvurusu 

Öncelikle alakalı kartı elde etmek için gereken evraklar şunlardan oluşmaktadır:
  • 2 adet vesikalık fotoğraf,
  • Engelli kimlik kartı,
  • Başvuruyu vasi yapması halinde de noter onaylı vasi belgesi.
Yukarıdaki belgelerde engelli araç park kartı için başvuru uygulayabilirsiniz.

Engelli Araç Park Kartı Alımı Başvuru Formu

Değerli okurlar bu kartı almak için online bir biçimde indirebileceğiniz bir form yoktur. Engelli araç park kartı için gereken başvuru formu İlçe Trafik Denetim Şube Müdürlüklerinde bulunur. Bu dilekçe başvuru sırasında siz değerli okurlarımıza verilecektir.

Engelli Araç Park Kartı Nereden Alınır

Bu evrakların temin edilmesinin sonrasında İlçe Trafik Denetim Şube Müdürlüklerine giderek dilekçe ile başvurulur. Elinizdeki evrakları ve orada dolduracağınız dilekçeyi kuruma vermeniz gerekir. Bundan sonra kartı almanız olabilecek olacaktır.
 
İşlemin sonrasında araç kartı çıkarılır ve adrese teslim edilir. Burada önemle üstünde durulması gereken nokta ehliyetin engelli ehliyeti olmasıdır. Kişinin ehliyeti engelli ehliyeti değilse yahut araç engelli aracı değilse alakalı kartın temin edilmesi olabilecek olmayabilir.
Engelli araç kartı
Engelli araç park kartı

Engelli Araç Park Kartı Ne İşe Yarar?

Bilindiği üzere her otoparkta engelli bireyler için ayrılmış özel park alanları yer alıyor. Bu alanlar yalnızca engelli bireylere aittir. Lakin engelli plaka uygulaması kaldırıldıktan sonra engelli noktalarını kullanımı için kart uygulaması başlatıldı. Kartı olmayan araçların –engelli sürücü olsa bile- alakalı noktayı kullanmasına müsaade edilmiyor.
 
Engelli olmadığı halde alakalı alanı meşgul eden ve bunu art arda yapmaya devam eden bireylere de üst sınırdan ceza uygulanıyor.
 
Engelli sürücülerin haklarını kullanabilmeleri için alakalı kartı elde etmeleri şarttır. Kartı alanlar otoparklarda kendilerine ayrılan alanları kullanabileceklerdir. Lakin kartı tedarik etmeyen yahut edemeyen sürücülerin özel bireylere ayrılan noktayı kullanmaları olabilecek olmayacaktır. Dolayısıyla aktif bir biçimde trafiğe katılabilmek adına alakalı kartı elde etmenin önemi büyüktür.

Engelli Kimlik Kartı İle Freepark Alanları Kullanılabilir Mi?

Son kullanım süresi dolmamış ve üzerindeki bilgilerin rahatlıkla okunabildiği kimlik kartlarına sahip bireyler freepark alanlarını kullanabilir.
 
Bu tür alanları kullanabilmek için FREEPARK uygulaması üzerinden alakalı kartın ön yüzünün fotoğrafının çekilmesi ve gönderilmesi yeterli gelmektedir.
 
Kartın üzerindeki fotoğraf, engel oranı, verilen il gibi bilgilerin net olması gerekir. Bu bilgiler görünmezse bu alanların kullanımı onaylanmaz.

Engelli Ruhsatı İle Freepark Alanları Kullanılabilir Mi?

Araç kimlik kartına sahip olmayan fakat aracı için engelli ruhsatı almış bireyler aracılığıyla freepark engelli otopark alanlarının kullanımı da olabilecekdür. Bunun için yine freepark uygulamasını indirmek ve ruhsata işlenen engelli ibaresinin fotoğrafını çekerek göndermek gerekir.
 
Ruhsattaki diğer bilgiler sayfası ile öncesindeki sayfanın çekilmesi yeterli gelmektedir. Ruhsattaki bilgilerin de okunabilir, net ve tahrip olmamış olması mühimdir.
 
Freepark alanı dışında kalan engelli otoparkları için engelli kimlik kartının ibraz edilmesi, alakalı alanın kullanım hakkını doğurmaz. Ayrıca yine ruhsata işlenmiş engellilik bildirimi de alakalı alanın kullanımı hakkını doğurmaz. Bu nedenle freepark harici alanlarındaki otoparkları da kullanabilmek için kartınızı mutlaka alın.
 
Eğer engelli araç park kartınız olmadan herhangi bir yere park ederseniz ceza yiyebilirsiniz. Aracın çekilmesinden nakdi para cezasına kadar birtakım yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Engelli Araç Park Kartı Kimlere Verilir

Ayrıca engelli araç kimlik kartı temin edebilmek için engellilik oranı şartlarını taşımanız gerekir. Misal verilecek olursa yüzde 46 yahut 56 oranında engelli olmanız halinde engelli araç kimlik kartı hakkınız olmaz. Engel oranı yüzde 90 ve  yukarısını kapsar.
Engelli vatandaşlarımızın engelli kartları ile sahip oldukları hakları anlattık. Makalemize bakınız: Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Kartın Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu