Başvurular

Engelli Araç Hesaplama Yapacaklar Mutlaka Okumalı

Engelli Araç Hesaplama Yapacaklar Mutlaka Okumalı, başvurular bölümümüzde Engelli Araç Hesaplama Yapacaklar Mutlaka Okumalı ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Engelli Araç Hesaplama Yapacaklar Mutlaka Okumalı ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Engelli Araç Hesaplama Yapacaklar Mutlaka Okumalı

İçerik gizle
1Engelli ÖTV İndirimi İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?
2Engelli Araç Hesaplama Nasıl Yapılır ?

2.1Örnek Bir Hesaplama :
3ÖTV’siz Araç Fiyatları

3.1Engelli Araç Alımı Sırasında İstenen Belgeler Nelerdir ?
3.2Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır ?

3.2.1Engelli Raporu İle Alına Araç Yine Engelli Bir Kişiye Satılması Durumunda
3.2.2Engelli Raporu İle Alınan Araç Engelsiz Birine Satılması Durumunda
3.2.3Engelli Araç Sahibi Vefat Ederse Ne Olur ?
3.2.4Engelli Araç Alımında Yaş Sınırı Var Mıdır ?
3.2.5Engelli Araç Sınırı 2021’de Ne Kadardır ?
Engelli araç hesaplama engelli araç alımı yapacak vatandaşların en fazla merak ettiği konuların başında gelmektedir. Sıfır kilometre araç fiyat aralıklarının ne kadar yüksek olduğu düşünüldüğünde engelli araç indirimi epey cazip gelmektedir.
 
Devlet engelli vatandaşların araç gereksinimini karşılanmasına yardım etmek adına ÖTV muafiyeti sağlanmıştır. Bunun yanında engelli vatandaşların ve ailelerinin ÖTV indirimli araç almaları bi hayli kolaylaşmıştır.
 
ÖTV muafiyeti avantajından faydalanabilmek için engelli araç alımı şartlarını taşıyor olmak gerekmektedir. Peki engelli raporu ile araç alma fırsatından yararlanmak için hangi şartları taşımak gerekiyor birlikte bakalım.

Engelli ÖTV İndirimi İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Engelli araba indirimi yasasından yararlanmak için bir takım şartların yerine gelmesi gerekmektedir. Bu şartlar şöyle.
 
 • Engelli vatandaşlar engelli raporlarını tam teşekküllü bir Devlet Hastanesinden, araştırma hastanesinden yada tıp fakültesinden almalıdırlar.
 • Sağlık kurulu raporunda ” Özel tertibatlı araç kullanabilir.” ifadesi geçiyorsa bu durumda aracı yalnızca engelli vatandaş kullanabilir.  Eğer engelli raporunda ” Otomatik araç kullanabilir ” ifadesi geçiyorsa aracı başkası da kullanabilmektedir.
 • Engelli raporu ile araç alma ve ÖTV indiriminden yararlanmak için alım yapacağınız aracın 0 km bir araç olması gerekmektedir. Eğer ikinci el bir araç alınırsa bu ÖTV indirimi geçersiz sayılmaktadır.
 • Özürlü raporuyla araç alma işlemi yapıldıktan sonra 5 yıl içinde ikinci bir araç daha alınması durumunda 2. alınan araç için ÖTV muafiyeti söz konusu olmamaktadır.
 • Aracı engelli vatandaşın kullanıp kullanmaması mühimdir. Eğer kendisi kullanacaksa aracın fabrikada engelli vatandaşa göre dizayn edilmesi gerekmektedir.
Engelli araç indirimi için gerekli şartlara baktık. Şimdi de ÖTV indirim hesaplama işlemi nasıl yapılıyor ona bakalım.
 

Engelli olup halen raporunuzu almadıysanız şu yazımızı mutlaka okuyunuz : Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021

Engelli Araç Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Engelli araç hesaplama işleminde dikkate alınması gereken 2 husus bulunmaktadır. Bunlardan biri raporun yüzde 90 ve üzeri olması bir diğeri olan ise engelli raporunun yüzde 90 altında olmasıdır. Çünkü bu iki durumda özürlü araç hesaplama işlemi değişiklik göstermektedir.
 

Örnek Bir Hesaplama :

Örnek: Aracımızın vergiler dahil satış fiyatı 200.000 TL ve ÖTV oranı da %50 olsun.
 
 • Önce en son eklenmiş olan KDV’yi bulup çıkaralım.   200.000 / 1.18 = 169.491 TL KDV hariç ÖTV’li fiyat.
 • Şimdi de bu tutardan %50 ÖTV yi çıkaralım. 169.491 / 1.50 = 112.994 TL aracın fabrika çıkışı ham fiyatı.
 • Şimdi bu fiyat üzerinden %18 KDV’yi tekrar ekleyelim.112.994 x 1.18 = 133.333 TL ÖTV muafiyetli olarak engellinin ödeyeceği rakamdır.
Sizlerde ÖTV hesaplama robotu ile kendi istediğiniz araçları sorgulayabilirsiniz.
 

ÖTV’siz Araç Fiyatları 

Bazı araç şirketlerinin engelli araç fiyat aralıkları şöyle:
 
Renault engelli araç Fiyatları 2021 için tıklayın.
 
Toyata engelli araç fiyat aralıkları  2021 için tıklayın
 
Volkswagen Engelli Araç fiyat aralıkları 2021 için tıklayın
BMW engelli araç fiyat aralıkları 2021 için tıklayın
Engelli araç indirimi nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Bilhassa engelli araç indirimi yüzde kaç sorusuna da yanıt vermiş olduk.

Engelli Araç Alımı Sırasında İstenen Belgeler Nelerdir ?

ÖTV indirimli araç alırken istenen bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şöyle:
 
 • Engelli vatandaşın tam teşekküllü bir devlet hastanesinden aldığı engelli raporu. ( engelli kişiyin aracı kullanıp kullanamayacağına dair ifade isteniyor raporda )
 • Eğer aracı engelli olan birey kullanacaksa B sınıfı ehliyet
 • Satın alınacak aracı eğer başkası kullanacaksa kullanacak birinin B sınıfı ehliyeti
 • Eğer ÖTV’den tamamen muaf olunmak isteniyorsa engelli raporunun minimum %90 olması gerekmektedir.
 • Vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesi
Engelli araç alımı sırasında istenen belgeler bunlar. Peki engelli araç satışı nasıl yapılır ? 5 yıl dolmadan engelli araç satışı yapmak olabilecek mü ? Şimdi de bu soruların yanıtlarına bakalım.

Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır ? 

Engelli araç satışında bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlanmaması durumunda bir takım zorluklarla ve külfetlerle karşılaşılması olası. Misal verilecek olursa bunlardan ilki, eğer aracı alalı 5 yıl olmadıysa aracın satılamamasıdır. Eğer engelli bireyden engelli bireye satılacaksa bu sorun olmamaktadır.
 
 • Eğer satın alacak kişi engelli değilse bu durumda 5 yıl dolmadan satış yapılması durumunda ÖTV indirimi iptal olur. ÖTV indirimi ile alınan bu aracın ÖTV farkı ödenmesi gerekmektedir.
 • Eğer araçta rehin var ise rehin işleminin kaldırılması gerekmektedir. Eğer rehin var ise bu durumda bankadan alınacak rehin belgesi ile notere gitmeniz gerekmektedir. Noterden alınan belge ile de trafik tescil şubesine gitmeniz gerekmektedir. Burada rehin kaldırılır.
 • Aracın plakasında engelli işareti varsa plakanın değişmesi gerekmektedir.
 • Daha sonra da aracın TÜVTÜRK muayenesinden geçmesi gerekmektedir.
Engellilerimizin diğer sosyal hakları için sitemizin engelli kategorisini mutlaka ziyaret ediniz. Burada engellilere dair çok önemli bilgileri bulunmaktadır.
 

Engelli Raporu İle Alına Araç Yine Engelli Bir Kişiye Satılması Durumunda

Öncelikle satış ve tescil işlemleri yapılmak üzere notere gidilmelidir. Tescil işlemlerinin sonrasında aracı alacak olan engelli için araçta yapılacak değişikliklerle alakalı proje çizilmesi gerekmektedir. Proje işlemi gerçekleştikten sonra da trafik tescil şubesine giderek tescil işlemlerini yapması gerekmektedir.
 

Engelli Raporu İle Alınan Araç Engelsiz Birine Satılması Durumunda 

Engelli araç engelsiz bir alıcıya satılacaksa klasik devir işlemleri uygulanır. Tabi aracın 5 yılını doldurduğunu farz ediyoruz. Aksi takdir de yukarı da ki maddelerin sıra sıra uygulanması gerekmektedir. Araçta engelli plakası var ise plakada ki bu işaretin kaldırılması gerekmektedir.

Engelli Araç Sahibi Vefat Ederse Ne Olur ?

Engelli araç sahibinin vefat etmesi durumunda ortaya bir takım sorunlar çıkabilmektedir. Çünkü vefat eden kişi araç için yasal varis tayin etmemişse bu durumda aracın hakları bütün varislere eşit olarak bölüştürülür. Eğer kişi varis atamışsa bu durumda araç varisin üzerine geçer ve satış işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Lakin 5 yıllık yasal süre halen sürdürmektedir. Eğer 5 yıl dolmadan satış yapılırsa ÖTV indiriminin ödenmesi gerekmektedir.
 
Misal verilecek olursa engelli baba vefat etti ve 5 çocuğu var. Bu durumda araç 5 kardeş ve eş içinde bölüştürülür. Bu yasal varislerin tamamının izni olmadan araç satılamaz.
 
Eğer kişi vefat etmeden araç için yasal varis tayin etmişse bu durumda araç bireylere bölünmez. Araç bir insana ait olur ve rahatlıkla satış işlemleri gerçekleştirilebilir.

Engelli Araç Alımında Yaş Sınırı Var Mıdır ?

Engelli araç alımında yaş sınırı raporun yüzdesine göre önem kazanmaktadır. Eğer alınan rapor %90 ve üzerindeyse yaş sınırı ortadan kalkmaktadır ve engellinin yaşı önemli olmamaktadır. 
 
Eğer rapor oranı %90’nın altında ise bu durumda on yedi yaşını bitirmiş olması gerekir. Ayrıca sağlık raporunda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresinin bulunması gerekmektedir.

Engelli Araç Sınırı 2021’de Ne Kadardır ?

Engelli araç sınırı Resmi Gazetede belirlenmiştir. Buna göre ÖTV indiriminden faydalanılmak isteniyorsa aracın 330 Bin 800 TL’yi geçmemelidir. Eğer bu fiyat aşılırsa ÖTV indiriminden yararlanmak olabilecek olmamaktadır. Engelli araç hesaplama da bu kriterde göz önüne alınmalıdır.
 
Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza engelli araç hesaplama nasıl yapılır ve engelli araç nasıl alınır detaylı bir biçimde anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünde bizlerle mutlaka paylaşın.
 
Değerli okurlar, evde bakım maaşı ve engelli maaşı ile ilgili detaylı bilgi almak isteğe göre bu bilgilere sayfamızdan varabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu