Gündem

ENGELLI ARABA SATIŞINDA YAŞANAN SKANDALLAR GÜNCEL

ENGELLI ARABA SATIŞINDA YAŞANAN SKANDALLAR GÜNCEL, araba bilgisi bölümünde ENGELLI ARABA SATIŞINDA YAŞANAN SKANDALLAR ile ilgili bilgi aktaracağız. ENGELLI ARABA SATIŞINDA YAŞANAN SKANDALLAR ile merak edilen tüm ayrıntılar yazımızda..

ENGELLI ARABA SATIŞINDA YAŞANAN SKANDALLAR

Öncelikle engelli bireyler için çıkarılan ÖTV muafiyetli sıfır araç satışında ülkemizde senelerdir önüne geçilemeyen skandallar sürdürmekte. Bu skandalın iki ayağı bulunmaktadır:
Birincisi yetkili bayiler aracılığıyla yapılan ve engelli müşterileri zor durumda bırakan olaylar serisi… Bunu şu biçimde açıklayalım. Liste fiyatı 450.000 TL olan bir aracı ÖTV muafiyetiyle 260.000 TL’ye alabiliyorsunuz. Lakin bayiler bu araçlara multimedya ekranı, park sensörü, yedek lastik gibi opsiyonlar ekleyerek ve bu opsiyonları da 2 katına satarak kullanıcıları mağdur etmektedir. Bazı zaman de liste fiyatı 450 bin TL üzerinde olan araçların satışında ekstradan kullanıcılardan fark alınarak bu araçların satışını gerçekleştirmektedir.
İkincisi ise engelli olmayan müşterilerin babaanne, dede gibi yakınlarının üzerine araç alarak kendilerinin bizzat kullanmalarıyla yaşanan sonuçlar bulunmaktadır. Bu da bu araçlara olan ilgiyi yükseltmekta çoğu zaman gerçek engelli bireylerin araç bulamamalarına neden olmaktadır. Misal verilecek olursa son senelerde çok fazla görülen olaylardan birini anlatayım. Babaannesinin üzerine araç alan ve babaannesiyle farklı şehirlerde yaşayan bireylerin ÖTV muafiyetli bu araçlara bindikleri tespit edilmiştir. 90 yaşındaki babaannesi hiçbir zaman binemeyeceği ve kullanamayacağı bu aracı bir nevi torununa armağan etmiştir. Açıkçası bu uyanıklıktan dolayı gerçek hak sahipleri istedikleri araca ulaşamamaktadır. Bundan dolayı da devlet engelli araçlara limit getirerek bunun önüne geçmeye çalışmaktadır.

Engelli Araç Satışı İçin Ne Yapılmalıdır?

  1. Aracı kendisi ve eşi kullanacak olan engelli müşteriler için derhal limitlerin kaldırılması.
  2. Yakın akraba adına alınıp akrabanın olduğu ilde değil de aracın başka ilde kullanılması yasaklanmalıdır.
  3. Bayilerin ÖTV muafiyetli araç satışı kontrol edilmelidir.
  4. Engelli araç satışı devlet kontrolünde yapılmalıdır.
  5. Yeni bir uygulama kurularak engelli bireylerin bu sitem üzerinden araç başvurusu yapmaları sağlanmalıdır.
  6. Araç için ön görülen 5 yılın sonrasında aracın yakın akrabaya devri yasaklanmalıdır.
  7. İllegal yollara başvuran bayilerin opsiyon seçenekleriyle araç fiyat aralıklarını şişirmeleri yasaklanmalıdır.
  8. 2022 engelli araç limiti kaldırılmalı veya minimum 750 bin TL olmalıdır. Bu bağlamda yetkililerin derhal bu probleme bir çözüm bulmaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu