Bilgi Arşivi

En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri

En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri, bilgi arşivimizde En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri konusunu ele aldık. En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

En Sık Rastlanan Araba Arızaları ve Çözümleri

Aracınızla yolculuk yaparken her ne kadar dikkatli bir sürücü olsanızda arada bir beklenmedik problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Aracınızın aniden arıza yapması ve yolda kalmanız can sıkıcı olabilir. Buna benzer durumlara her zaman hazırlıklı olmanız gerekir, doğru bilgi ve doğru tekniklerle bu poblemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Otomobilinizi yanlış kullanmanız, yol şartları, hava durumu ve zamana bağlı olarak aşınmalardan kaynaklı bir çoğunun kolay bir biçimde çözüme kavuşturabilirsiniz. Bu makalemiz’de araç sahiplerinin en çok fazla karşı karşıya geldiğı arızaları ve bu poblemleri pratik bir biçimde nasıl çözersiniz siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.

 • Akünün Bitmesi

Genelde kış aylarında en sık rastlanan poblemlerin başında akü arızaları ve buna bağlı olarak akünün bitmesi gelir. Ek olarak akünün şarj olmasına kolaylık sağlayan aksamın arıza yapması durumundada aküyle alakalı sorun yaşayabilirsiniz. Aracınızdaki akünüzün deşarj olması durumunda en kolay ve partik çözüm, mevcut akünüzün çıkarılıp yeni bir aküyle değiştirilmesi olacaktır. Yeni nesil otomobillerin araç arızalarını gösterdiği ekranda aküyle alakalı oluşacak poblemleri bu panel üzerinden göstermektedir. Akü sorununda en belirgin özellik marş basmaması ve buna bağlı olarak araç göstergelerinin çalışmaması durumudur.

Akünüzü değiştirmeniz mevcut durumunuzdan dolayı müsait değilse, bu durumda yapabileceğiniz en kolay ve pratik çözüm değişik bir aracından akü takviyesi yapmaktır. Eğer akü takviyesi yapacak kadarda müsait bir durum söz konusu değilse yol yardımını arayarak çekici çağırıp destek alabilirsiniz.

 • Ateşleme Sorunu

En çok ve çok fazla yaşanan bir diğer poblemlerin başında ateşleme arızaları gelir. Ateşleme aracınızın çalışması yönünden çok mühimdir. Ateşleme sisteminin asli görevi yakıt ile hava karışımının tutuşması için gerekli kıvılcımı sağlamaktır. Buna benzer problemlerle yüz yüze kaldıysanız vakit kaybetmeden en yakın otomobil servisine aracınızı götürerek kontrol edilmesini ve alakalı işlemlerin yapılmasını sağlamalısınız.

 • Motorun Aşırı Isınması

Bu durum önemli ve kritik bir sorundur. Motorunuzda oluşacak ısınmayla alakalı poblemlerin temeline inip nedenlerini araştırmanız gerekebilir. Daha önce yazmış olduğumuz Motor Aşırı ısınma nedenleri‘ne benzer makalelerimizdende destek alabilirsiniz.

Eğer aracınızın periyodik bakımlarını zamanında yaptırmazsanız yada arıza oluşması neticesinde aracınızın motorunda aşırı ısınmalar oluşabilir. Bu aşırı ısınmalar neticesinde motor bölümünden ve su haznesinden buhar çıkması gözle görülür biçimde olur.

Araç motorunun ısınmasının başlıca nedenleri içinde şunlar mevcuttur:

 • Soğutma suyunun azalması yahut kalmaması
 • Su devir daim pompasının arızalanması
 • Araç termostatının bozulmuş olması
 • Fan motorunun arızalanması
 • Vantilatör kayışında yaşanan gevşeme ve kopmalar
 • Radyatör peteklerinin tıkanması
 • Devirsiz araç kullanmak
 • Hortumlardaki su ve yağ sızıntıları
 • Soğutma sisteminde hava birikmesi
 • Hararet arızaları

Peki, motorun ısınmaması için ne yapmak gerekir?

Aracınızla hareket halindeyken motorunuzda ısınmayı önlemek adına vitesi boşa almayın. Bunun nedeni ise vitesi boşa almanız durumunda soğutma suyu devir daimi fakat aracın fanı çalışmaya devam eder. Böyle bir durumda fan yetersiz kalır ve aracınızın su kaynatma riski görülmektedir.

Diğer bir durum ise aracınızın periyodik bakımlarını zamanında yapmamanızdan kaynaklı oluşabilir. Periyodik bakımlarda yapılan kontroller esnasında araçta bulunan parçalar kontrol edilerek, arıza yapması söz konusu olabilecek parçalar tespit edilir ve aracınızın arıza yapması engellenmiş olur.

 • Lastik Havasının İnmesi

Araçla hareket halindeyken en sık yaşanan bir diğer sorunlardan biriside araç lastiklerinin patlaması yahut havasının inmesidir. Lastiklerin zaman içinde dışarıdan yada içeriden bir araya gelen aşınmalar neticesinde lastiklerin havası iner. Bu nedenle sağlıklı bir sürüş gerçekleştirmenize engel olur.

Böyle durumlarla karşılaşmamak adına araç lastiklerinin bakımları ihmal edilmemelidir. Bunu sağlayabilmek için aracınızı hareket ettirmeden önce lastiklerinizi kontrol etmeli ve aracınızda her daim yedek lastik bulundurmalısınız.

 • Elektronik Mekanizma Sorunları / Elektronik Arızalar

Teknoloji çağında yaşadığımı şimdilerde, her teknolojik cihazda oluşabilecek arızalar olduğu gibi araçlarda bulunan elektronik sistemlerde de arızalar oluşabilir.

Elektronik sistem arızaları;

 • Motor kontrol ünitesi arızaları
 • Otomatik şanzıman kontrol ünitesi arızaları
 • ABS kontrol ünitesi arızaları
 • Konfor sistemi kontrol ünitesi arızaları
 • Far/ sinyal/ stop lamba arızaları
 • Hava yastığı kontrol ünitesi arızaları
 • İklimlendirme (klima/havalandırma) kontrol ünitesi arızaları
 • Gösterge kontrol ünitesi arızaları

Bu arızaların hepsini gösterge panelinde görmeniz olabilecekdür. Aracınızda oluşacak bir elektronik arıza sonrasında gösterge panelinde beliricektir. Aracınızda bulunan ikaz lambaları, sinyaller gibi önemli donanımların sağlıklı bir biçimde çalışmaması sizin ve diğer sürücülerin trafikte tehdit olmasına neden olmaktadır. Buna benzer durumlarda bi hayli hızlıca bakımlarının ve mevcut arızanın giderilmesi gerekir.

 • Sızıntılar

Aracınızda en fazla önemsenmesi gereken konulardan bir tanesi şüphesiz yağ ve motor suyu sızıntılarının önüne geçmektir. Motorunuzda bulunan mevcut yağın azalması neticesinde aracınızın motorunda ciddi hasarlar oluşabilir. Bu durum gerçekten fazla can sıkıcı ve büyük maddi kayıplara sebep olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için aracınızın bakımlarını yaptırarak problem yaşanıyorsa en bi hayli hızlı bir biçimde çözümü sağlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Honda Civic radyatör hortumu şişmesi başlıklı makalemizde Honda civic radyatör arızası, Honda civic radyatör hortumu arızası ve Honda Civic radyatör hortumu nasıl kontrol edilir ? ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu