Sağlık

EMS nedir? Gerçekten kilo vermeyi sağlıyor mu?

EMS nedir? Gerçekten kilo vermeyi sağlıyor mu?, sağlık bölümümüzde EMS nedir? Gerçekten kilo vermeyi sağlıyor mu? ile alakalı bilgi aktaracağız.. EMS nedir? Gerçekten kilo vermeyi sağlıyor mu? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

EMS nedir? Gerçekten kilo vermeyi sağlıyor mu?

EMS nedir? Teknolojinin kilo verme prosedürlerine en büyük etkilerinden bir diğeride EMS’nin ortaya çıkışıdır. 18. yüzyılın sonlarında bir fizik tedavi yöntemi olarak uygulanmaya başlanan fakat sonraları kilo vermeye de yardımcı olduğu yaşanan EMS, şimdilerde de popülaritesini korumaktadır.

EMS (Electro Muscle Stimulation) elektronik bir makine üzerinden bi hayli düşük frekanslardaki akımların elektrotlar yardımı ile vücuda verilmesidir. Vücut için etkili bir egzersiz yöntemidir ve kilo vermek isteyenler aracılığıyla bi hayli sık tercih edilmektedir.

EMS bir fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci için kullanıldığı zamanlarda da amaç motor sinirlerin düşük frekanslı akımlarla ikazlması olmuştur.

Motor sinirlere gönderilen elektrik akımı ile kasların aldığı sinyal onların fazladan kasılmalarını ve daha aktif bir hâle gelmelerini sağlamaktadır. Etkili bir kilo verme prosedürü olarak EMS bu sayede kasların çalışmasını teşvik etmektedir.

Günümüz teknolojisinin geldiği noktada, keşfedildiği günlerdekinden fazla daha üst düzey bir çalışma prensibine sahip olan EMS yaygın kullanımı ile bir çok birinin fit bir vücuda kavuşmasına eşlik etmektedir.

EMS’nin açılımı Electro Muscle Stimulation’dur. Türkçesi ise “Elektriksel Kas Uyarımı”dır. Adından da anlaşılacağı üzere elektrik akımlarının kasların ikazlması için vücuda verilmesi işlemidir. Kaslar, EMS cihazının bağlı olduğu kemerler veya giyilebilir yelekler yardımıyla egzersiz sırasında ekstra ikazlır.

Vücudun egzersiz sırasında zaten kasları çalıştırdığı düşünüldüğünde, ekstra bir ikazmla kasların etkinliğini yükseltmek çok olumlu bir süreci başlatır. Egzersizler vücudun enerji harcayarak kasları çalıştırması manasına gelmektedir.

Yapılan egzersizin vücuda yaptığı etkileri, gönderilen elektrik akımı yardımıyla yükseltmek da daha fazla efor sarf edileceği manasına gelmektedir. Dolayısıyla EMS kasları elektrikten aldığı güçle vücuda bağlı elektrotlar üzerinden ikazr ve kilo verme sürecinde de olumlu yanıtlar alınmasına yardımcıdır.

2015 yılı içinde yapılan “EMS ile Kilo Verme: Genç Kadınlarda Yüksek Frekanslı Elektrik Akımlarının Abdominal (Karın Bölgesi) Obezite Üzerine Etkisi” adlı kontrollü bir çalışma sürecinin sonuçları ülkeler arası bir dergide yayımlanmıştır.

Bu çalışmaya göre EMS ile kilo vermenin olabilecek olup olmadığı araştırılmıştır. Dolayısıyla EMS’nin vücutta yağ yakma etkinliğine ilişkin yararları üzerine bir klinik çalışmayla sonuçlar ile ilgili tıp çevrelerinin bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.

Söz konusu çalışma obezite ile alakalı sorunlar yaşayan bir grup katılımcının midelerine yerleştirilen elektrotlar yardımı ile sürdürülmüştür. Katılımcıların midesine yerleştirilen ve yüksek frekanslı elektrik akımları yayan bu elektrotlar hemen hemen 30 dakika boyunca etkin hâle getirilmiştir.

6 haftalık bir zaman zarfında haftada 3 kez alınan bu akım terapisi katılımcıların vücutlarındaki değişikliklerin izlenmesi ile olumlu yanıtlar ortaya koymuştur. Çünkü 6 haftalık EMS terapisi sonunda katılımcıların vücut kitle endeksleri, deri altında bulunan yağ yüzdeleri ve vücutlarının toplam yağ kütleleri ölçülmüştür.

Kaynak: wikipedia / scientificamerican

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu